Głosy o autorach


Po spotkaniu z Grigorijem Kanowiczem Krzysztof Czyżewski o spotkaniu z pisarzem z okazji premiery "Ballady o miasteczku"
Joanna Lisek laureatką tegorocznej Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia Nagrody ustanowionej przez Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się 4 listopada 2019 roku
"Bliżej ziemi na tamtym brzegu rzeki" Projekcja filmu oraz spotkanie z twórcami. 4 listopada 2019, godzina 17.00, Dawna Jesziwa w Sejnach. Wstęp wolny
V Gala wręczenia Nagrody imienia Prof. Tadeusza Kotarbińskiego Joanna Lisek wśród finalistów. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 24 listopada 2019 w Filharmonii Łódzkiej
Catalin Dorian Florescu w Polsce Wrocław, 6 lipca 2019. Spotkanie z pisarzem w ramach tegorocznego Miesiąca Spotkań Autorskich
"Jestem przesiąknięta wojną i nie mam problemu, by o niej pisać i mówić" Ferida Duraković w rozmowie z Michałem Nogasiem. "Wysokie Obcasy", 1.06.2019
Zbigniew Machej wśród najlepszych polskich tłumaczy Miesięcznik "Literatura na Świecie" po raz 25. przyznał swoje doroczne nagrody dla najlepszych polskich tłumaczy 2017 roku. 
4-5 grudnia – Krzysztof Czyżewski w Poznaniu Serdecznie zapraszamy na spotkania z Krzysztofem Czyżewskim, które odbędą się 4 i 5 grudnia w Poznaniu! Dyrektor Pogranicza opowiadać będzie o swojej pracy translatorskiej, której najnowszym efektem jest pierwsze polskie wydanie „Mesjasza z rodu Efraima” Mosze Kulbaka, o małych centrach świata czy wielokulturowych społeczeństwach.
Jarosław Mikołajewski o Zuzannie Ginczance W najnowszym Tygodniku Powszechnym nr 14/20015 na str. 68 ukazał się artykuł Jarosława Mikołajewskiego o Zuzannie Ginczance pt: "Gwiazda Syjonu".
Zmarł Andrzej Vincenz Z wielkim smutkiem  przyjeliśmy wiadomość o śmierci  Andrzeja Vincenza, z którym Pogranicze miało zaszczyt współpracować.   Andrzej Vincenz   -  pisarz i publicysta  emigracyjny, urodzony 13. 03. 1922 roku we Lwowie.  Emerytowany profesor slawistyki na Uniwersytecie w Heidelbergu i Uniwersytecie w Getyndze , syn pisarza Stanisława Vincenza.   Pochodził z rodziny o bogatych, wielokulturowych tradycjach.  
Claudio Magris - Oddycham książkami W "Magazynie świątecznym" Gazety Wyborczej, 25.10.2013 w cyklu "Jestem tym, co czytam", ukazała się rozmowa z Claudio Magrisem zatytuowana "Oddycham książkami".
Miljenko Jergović w Polsce Na zaproszenie Wydawnictwa Czarne, Miljenko Jergović , znany czytelnikom Pogranicza autor ksiązek Buick rivera i Freelander , odwiedził Polskę. W dniach 23-25 stycznia pisarz promował swoją najnowszą wydaną w Polsce książkę "Ojciec". Autor spotkał się z czytelnikami w Warszawie, Poznaniu i Pile.  
25 października 2012 - "Honor, horror i klasycy" - promocja książki Ireny Grudzińskiej-Gross 25 października o godz. 19.00 w siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej 8/10 (wejście od Czerniakowskiej) w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne książki Ireny Grudzińskiej-Gross - "Honor, horror i klasycy", wydanej przez "Pogranicze".
26, 28 października 2012 - Spotkania z Georgim Gospodinowem 26 i 28 października odbyły się dwa spotkania autorskie z Georgim Gospodinowem, autorem - między innymi - wydanej przez "Pogranicze" książki "I inne historie".
Najważniejsze są małe historie - Georgi Gospodinow w Trójce Pisarz, którego powieści wydane zostały nakładem "Pogranicza", pojawił się w audycji "Klub Trójki" 24 października 2012.
Angelusy dla Magdaleny Petryńskiej i Miljenko Jergovića Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za przekład otrzymała - od lat współpracująca z nami - tłumaczka, Magdalena Petryńska. Nagrodę za najlepszą książkę otrzymał - również doskonale znany czytelnikom naszych książek - chorwacki pisarz Miljenko Jergović.
Ali Podrimja - wybitny kosowski poeta nie żyje Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci poety, znanego w Polsce między innymi z przekładów Mazlluma Saneji, wydawanych przez Pogranicze.
Serbska tożsamość odkryta w Internecie Wywiad Joanny Szwedowskiej z Ivanem Čolovicem - specjalizującym się w zakresie tożsamości etnicznej i kulturowej społeczeństw Europy Środkowej. W trakcie rozmowy mówił o swojej nowej książce " Etno. Opowieść o muzyce świata w Internecie ". Jak głosi tytuł, publikacja ta analizuje obraz muzyki świata tworzony przez jej twórców i producentów. 
Bałkański western W 21 numerze tygodnika "Forum" (21.05.2012 - 27.05.2012) ukazał się artykuł zatytułowany "Bałkański western" - wywiad z Miljenko Jergovićem, autorem wydanej przez Pogranicze książki " Freelander ".
27 stycznia 2012 - Fascynujący bard pogranicza - o Josefie Škvoreckým - Krzysztof Czyżewski 27 stycznia 2012, piątek, w audycji przygotowanej przez Joannę Szwedowską, Krzysztof Czyżewski opowiadał o Josefie Škvoreckym, jego twórczości i życiu.
Saksofon wojenny - słuchowisko na podstawie opowiadania Josefa Škvoreckiego w Dwójce W czwartek, 26 stycznia 2012 w Radiowej Dwójce można było posłuchać audycji "Saksofon basowy" - adaptacji autobiograficznego opowiadania Josefa Škvoreckiego, jednego z najwybitniejszych czeskich prozaików.
O Josefie Škvoreckým mówi Krzysztof Czyżewski W piątek, 27 stycznia 2011, o godzinie 21.30 w Radiowej Dwójce posłuchać można było audycji, w której Krzysztof Czyżewski opowiadał o Josefie Škvoreckým.
Jerzy Ficowski, Warszawa, poza zasięgiem czasu. Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu tekst autorstwa Angeliki Kuźniak, opisujący burzliwe losy Jerzego Ficowskiego. Artykuł został przygotowany dla kwartalnika Dialog- Pheniben, pisma wydawanego przez Stowarzyszenie Romów w Polsce. Został opublikowany w nr.2 2011 [ss. 132-139] oraz na stronie internetowej pisma . Autorem fotografii jest Piotr Wójcik.
Jerzy Ficowski po albańsku + TEKSTY Książka Jerzego Ficowskiego " Odczytanie popiołów " ukazała się w języku albańskim, w tłumaczeniu naszego stałego współpracownika i tłumacza Mazlluma Saneja, autora przekładu i wyboru " Antologii poezji albańskiej XX wieku " wydanego przez Pogranicze.
Drago Jančar nagrodzony Europejską Nagrodą Literacką Europejska Nagroda Literacka (Prix Européen de Littérature) 2011 powędrowała do słoweńskiego pisarza, dramaturga i eseisty - Drago Jančara, za rolę, jaką odegrał w odzyskiwaniu przez jego ojczyznę niepodległości w 1991.
Zaproszenie na spotkanie z Joanną Ugniewską - autorką książki "Podróżować, pisać" 21 listopada (poniedziałek), o godz. 18.00 we Włoskim Instytucie Kultury, (Warszawa, ul. Marszałkowska 72) odbyło się spotkanie z Joanną Ugniewską - autorką tomu szkiców „Podróżować, pisać”.
Statuetka Galla Anonima - Timothy Snyder Statuetkę Galla Anonima (prekursora polskiej historiografii i zarazem obcokrajowca - symbol konkursu) otrzymał amerykański historyk- Timothy Snyder - Laureat nagrody Pro historia Polonorum , autor książki "Rekonstrukcja Narodów: Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999" .
Demokracji szlacheckiej nie było. Rozmowa z Danielem Beauvois, "Gazeta Wyborcza" 28.01.2006 Poddaństwo ruskich chłopów bliskie było niewolnictwu. Stosunki dworu ze wsią były tak okrutne, jak na amerykańskich plantacjach bawełny, na francuskiej Martynice czy gdzieś w Afryce. To naprawdę było coś strasznego - twierdzi francuski historyk Daniel Beauvois w rozmowie z Jarosławem Kurskim  Jarosław Kurski : Nie ma Pan dla Polaków litości. Pana książka sprawi zawód tym, którzy z Kresów stworzyli obszar magicznej przeszłości, utraconą Arkadię, Eden. Właśnie ukazało się...
Nagroda "Literatury na świecie" dla Jerzego Ficowskiego Zgodnie z werdyktem ogłoszonym w dniu 28 września 2005 roku nagrodę specjalną za całokształt dorobku translatorskiego, przyznaną przez miesięcznik "Literatura na Świecie", otrzymał Jerzy Ficowski, poeta i tłumacz m.in. z takich języków, jak: jidysz, cygański, rumuński, hiszpański i rosyjski, a także opozycjonista z KOR. Antoni Libera i Teresa Worowska otrzymali nagrody dla tłumaczy w 2005 r. przyznane przez miesięcznik.
1 2  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI