Głosy o Jedwabnem


Ostatni Mohikanin Holocaustu Ostatni Mohikanin Holocaustu. Rozmowa z prof. Szymonem Redlichem. Paweł Smoleński / Gazeta Wyborcza 30.07.2016    
Nie powiem, bo zrobicie z nas Jedwabne Artykuł z 15 marca 2012, autorstwa Agnieszki Domanowskiej, dotyczący rozpoczętego niedawno śledztwa w sprawie mordu w Bzurach.
Białostocki IPN wszczyna śledztwo w sprawie mordu w Bzurach Po 71 latach od mordu białostocki IPN wszczyna śledztwo w sprawie mordu 20 kobiet z getta w Szczuczynie. Śledztwo poprowadzi prokurator Radosław Ignatiew z białostockiego oddziału IPN - wcześniej odpowiedzialny m.in. za śledztwo w sprawie mordu w Jedwabnem.
Zmarła pani Antonia Wyrzykowska z Jedwabnego 29 listopada odeszła jedna ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, pochodząca z Jedwabnego bohaterka, która w czasie okupacji uratowała przed śmiercią siedmiu Żydów. 
Atak neofaszystów na pomnik w Jedwabnem Oblany zieloną farbą obelisk, symbole swastyk oraz hasła "Nie przepraszam za Jedwabne" i "Byli łatwopalni" odkryto w środę, 31 sierpnia, w Jedwabnem. Ktoś w drastyczny sposób zniszczył pomnik upamiętniający Żydów z miasteczka, spalonych w stodole 10 lipca 1941 roku przez polskich sąsiadów.
Pamięć Jedwabnego W latach 2002-11 przybyło w Polsce ludzi, którzy o Jedwabnem nie słyszeli. W szkole o tym nie uczą.
Archeologia stodoły Najważniejsza debata wolnej Polski przeorała świadomość elit. Społeczeństwa nie naruszyła.
Świadectwa Zagłady – między Polakami a Żydami Debata klubu ekspertów „Rzeczpospolitej” i Ośrodka Karta wokół książek wydanych w serii „Żydzi polscy”.
Pamięć o Jedwabnem ocalona Historiografia sprostała wyzwaniu: po 60 latach ujawniono zbrodnię w Jedwabnem. I podjęła inne, przemilczane wcześniej, bolesne tematy polsko-żydowskie. Z pewnością mamy jeszcze w tej dziedzinie - jako społeczeństwo - niemało do "przepracowania". Ale najważniejsze się dokonało, bo pamięć została ocalona.
Kainowa zbrodnia. 70. rocznica mordu w Jedwabnem Bez podlaskich posłów i samorządowców z Jedwabnego, za to z przedstawicielami najwyższych władz państwowych i kościelnych obchodzono wczoraj 70. rocznicę tragicznych wydarzeń, w których z rąk Polaków, życie stracili żydowscy mieszkańcy miasteczka i okolicznych wsi.
Komorowski: Jeszcze raz proszę o przebaczenie - Naród musi zrozumieć, że był także sprawcą - napisał prezydent Bronisław Komorowski do uczestników uroczystości w Jedwabnem w 70. rocznicę mordu Żydów. Jego list odczytał były premier Tadeusz Mazowiecki.
1

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI