Głosy o książkach


18 kwietnia 2013 - Spotkanie wokół książki "Rahel Varnhagen" - Warszawa Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacja Pogranicze zaprosili na spotkania wokół książki Hanny Arendt  " Rahel Varnhagen, Historia życia niemieckiej Żydówki z okresu romantyzmu "  wydanej w Wydawnictwie Pogranicze.
17 kwietnia 2013 - Spotkanie wokół książki "Rahel Varnhagen" - Lublin Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacja Pogranicze zaprosili na spotkania wokół książki Hanny Arendt  " Rahel Varnhagen, Historia życia niemieckiej Żydówki z okresu romantyzmu "  wydanej w Wydawnictwie Pogranicze.
16 kwietnia 2013 - Spotkanie wokół książki "Rahel Varnhagen" - Poznań Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacja Pogranicze zaprosili na spotkania wokół książki Hanny Arendt  " Rahel Varnhagen, Historia życia niemieckiej Żydówki z okresu romantyzmu "  wydanej w Wydawnictwie Pogranicze.
15 kwietnia 2013 - Spotkanie wokół książki "Rahel Varnhagen" - Wrocław Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacja Pogranicze zaprosili na spotkania wokół książki Hanny Arendt " Rahel Varnhagen, Historia życia niemieckiej Żydówki z okresu romantyzmu " wydanej w Wydawnictwie Pogranicze.
26, 28 października 2012 - Spotkania z Georgim Gospodinowem 26 i 28 października odbyły się dwa spotkania autorskie z Georgim Gospodinowem, autorem - między innymi - wydanej przez "Pogranicze" książki "I inne historie".
25 października 2012 - "Honor, horror i klasycy" - promocja książki Ireny Grudzińskiej-Gross 25 października o godz. 19.00 w siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej 8/10 (wejście od Czerniakowskiej) w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne książki Ireny Grudzińskiej-Gross - "Honor, horror i klasycy", wydanej przez "Pogranicze".
6, 8 października 2012 - Spotkania z Georgi Gospodinovem 6 i 8 października 2012 odbyły się dwa spotkania autorskie, zorganizowane wspólnie z Bułgarskim Instytutem Kultury. Georgi Gospodinov opowiadał o swojej najnowszej książce "I inne historie", opublikowanej przez wydawnictwo Pogranicze.  
Georgi Gospodinow w ćwierćfinale Angelusa Książka Georgia Gospodinowa „I inne historie”, w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak znalazła się w ćwierćfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej  "Angelus" 2012 .
7 maja 2012 - „Etno. Opowieści o muzyce świata w Internecie” - Spotkanie autorskie w Warszawie Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Pogranicze w Sejnach zorganizowali spotkanie z Ivanem Čoloviciem połączone z promocją jego książki  „Etno. Opowieści o muzyce świata w Internecie” .
Ulla Lachauer - Spotkanie w Poznaniu 27 października w Poznaniu w księgarni Bookarest (Stary Browar) odbyło się spotkanie z Ullą Lachauer, niemiecką pisarką, dziennikarką, dokumentalistką, której książka Ulica Rajska w 2010 ukazała się nakładem wydawnictwa Pogranicze. Wieczór poprowadziła doktorantka UAM-u Marta Kowerko-Urbańczyk, dyskusję tłumaczyła Anna Wawrzynowicz.
Spotkanie z Ullą Lachauer - audycja z radia RMF Classic Audycja o książce "Ulica Rajska" oraz o spotkaniach z Ullą Lachauer. Wyemitowana w radiu RMF Classic 31 października 2011.  
Prezentacja książki „Ulica Rajska” w Warszawie W dniu 24 października 2011 roku na zaproszenie Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Rüdigera Freiherra von Fritscha, oraz Ambasador Republiki Litewskiej, pani Lorety Zakarevičienė, odbyła się prezentacja tłumaczenia na język polski powieści Ulli Lachauer "Paradiesstraße".
Prezentacja książki „Ulica Rajska” we Wrocławiu 26 listopada w kluboksięgarni Falanster na ul. Św. Antoniego, odbyła się prezentacja książki Ulli Lachauer Ulica Rajska . Spotkanie z samą autorką moderował dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta - prof. Krzysztof Ruchniewicz, a dwujęzyczna dyskusja była dla polskich słuchaczy tłumaczona. Ulica Rajska , wydana w Polsce w 2011 roku przez wydawnictwo „Pogranicze”, w Niemczech kilka lat wcześniej, to książka opowiadająca o życiu Leny Grigoleit, chłopki urodzonej na terenie...
25-27 października - Spotkania z Ullą Lachauer - RELACJA FOTOGRAFICZNA Zapraszamy do obejrzenia relacju fotograficznej z cyklu spotkań z Ullą Lachauer, autorką  książki  Ulica Rajska .
25-27 października - Spotkania autorskie - Ulla Lachauer Fundacja Pogranicze i Ambasada Republiki Federalnej Niemiec zoorganizowały cykl spotkań z Ullą Lachauer, autorką książki Ulica Rajska .
Magia, szyderstwo i filozofia, Święto czeskiej literatury w Warszawie "Pomyślałem, że odjęte liczby nie znikają w zerze za znakiem równości, pozostają w tym zerze obecne, istniejąc w szczególny sposób, jako swego rodzaju matematyczny zapach - są rozmaite zera, różniące się zapachami. Czy nic rzeczywiście jest niczym? Jakże mało uwagi zwracamy na nic. Widzimy tylko to, co łaskawie uznaliśmy za "coś", stwardniałe gotowe kształty".    Fragment opowiadania Nic Michala Ajvaza czytał Jan Gondowicz, znawca czeskiej literatury,...
27-30 października 2009 - Cykl spotkań z Georgi Gospodinowem Cykl spotkań z Georgi Gospodinowem, autorem książki  "Powieść naturalna"  wydanej przez wydawnictwo Pogranicze. Warszawa, Klubokawiarnia "Chłodna 25" - 27 października, Kraków, Cafe Szafe - 28 października, Wrocław, Miejska Biblioteka Publiczna - 29 października, Toruń, Dwór Mieszczński - 30 października 
17 czerwca 2009 - Spotkanie z Joanną Miłosz-Piekarską 17 czerwca 2009 roku w Klubokawiarni Chłodna 25 odbyło się spotkanie z joanną Miłosz-Piekarską, autorką tomiku poezji pt. " Czerwony pył". Spotkanie poprowadziła Agnieszka Kosińska.
Aszkenazyjczyk, Edyta Banasik-Kosowska, "Gazeta Krakowska" 35, 2005 Mordechaj Arieli (...) odwiedził Chrzanów - miasto swoich przodków. Promował książkę pt. Aszkenazyjczyk: biografia możliwa . Pierwszy jej rozdział poświęcił Chrzanowowi. Można w nim znaleźć informacje o jego dziadku i pradziadku, którzy byli waluciarzami. 
Wierzchołek nieistniejącej góry. O żydowskiej tożsamości, Indianach, Krakowie, pamięci i zapomnieniu. Z Ruth E. Gruber rozmawia Bartosz Hlebowicz, "Tygodnik Powszechny" 3.07.2005 Wierzchołek nieistniejącej góry   O żydowskiej tożsamości, Indianach, Krakowie, pamięci i zapomnieniu.  Z Ruth E. Gruber rozmawia Bartosz Hlebowicz. "Tygodnik Powszechny" 3.07.2005          
Relacja z marcowego spotkania z Ruth Gruber w Warszawie Autentyczne coś Okładka książki Ruth Gruber według projektu Krzysztofa Czyżewskiego wykorzystuje czarno-białe rysunki wnętrza synagogi. Ich autorem jest Andrzej Strumiłło. Wnętrze synagogi jest niemal puste, tylko jeden mężczyzna stoi pomiędzy dwoma pasami przypominającymi szyny. Wiodą one w głąb świątyni. "Te szyny prowadzą do Birkenau – mówi Ruth Gruber. – Zaś rysunek na tylnej okładce ukazuje postać wewnątrz synagogi, na końcu szyn, zwróconą twarzą do nas”. Rysunki...
Konstruowanie tożsamości Recenzja ksiązki Ireny Grudzińskiej-Gross, "Honor, horror i klasycy" , autorstwa Jarosława Kuisza, która ukazała się w "Zeszytach literackich" nr 119.
W „Zeszytach Literackich” o książce „Pogranicze. O odradzaniu się kultury” Tadeusz Kornaś w recenzji książki autorstwa Doroty Sieroń-Galusek i Łukasza Galuska pisze o swoim pierwszym spotkaniu z „Pograniczem”, o uczestnictwie w wydarzeniach wyjątkowych, obserwacji „Ludzi Pogranicza”, którzy w Sejnach stworzyli „wybraną ojczyznę”, a ich praca stała się bodźcem dla tych, którzy mieszkają tam od pokoleń.
“Czy tak mnie sobie pan wyobrażał?” Recenzja ksiażki Aleksandra Fiuta, "Z Miłoszem", która ukazała się na blogu  Biblioteka Młodego Człowieka . Autorem tekstu jest Przemysław K.
Czytanie od nowa Artykuł o najnowszej książce Ireny Grudzińskiej-Gross " Honor, horror, klasycy. Eseje ", wydanej nakładem wydawnictwa Pogranicze, który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym" (Nr 24/3283, 10 czerwca 2012).
Kolejne Tomy Almanachu Fragment wywiadu z Bożeną Szroeder, dotyczącego najnowszej odsłony Almanachu Sejneńskiego . Audycję 22.03.2012 wyemitowało RADIO 5.
Jerzy Ficowski po albańsku + TEKSTY Książka Jerzego Ficowskiego " Odczytanie popiołów " ukazała się w języku albańskim, w tłumaczeniu naszego stałego współpracownika i tłumacza Mazlluma Saneja, autora przekładu i wyboru " Antologii poezji albańskiej XX wieku " wydanego przez Pogranicze.
Jak żyć i nie oszaleć w Europie Środkowej. To pytanie przewija się przez większość książek nominowanych do Literackiej Nagrody Środkowej Europy "Angelus". Werdykt zostanie ogłoszony w sobotę we Wrocławiu...
Marzenie jest powrotem do rzeczywistości a nie ucieczką od niej – rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim Początek historii, o której porozmawiamy, przypisuję spotkaniu z Czesławem Miłoszem, które opisujesz w swojej książce Linia powrotu . Czy to prawda, że spotkałeś poetę po prostu… na drodze?
Aleksander Fiut, Z Miłoszem Pragnąc – choćby w drobnej cząstce – wypłacić się z zaciągniętego u Czesława Miłosza długu wdzięczności, szukałem równocześnie, trochę podobnej do jego pisarstwa, „formy bardziej pojemnej”, która odpowiadałaby złożoności opisywanego zjawiska. Dlatego zostały tutaj zebrane wywiady i eseje, szkice porównawcze obok poświęconych jednemu utworowi, studia naukowe i osobiste wspomnienia, teksty okolicznościowe obok recenzji i listów. 
«  1 2 3 4  »

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI