Głosy osób publicznych


Ślepotę można złagodzić - felieton Tomasa Venclovy Poniższy tekst, będący felietonem Tomasa Venclovy na temat współczesnych stosunków polsko-litewskich i ich historycznego tła, publikujemy dzięki uprzejmości " Zeszytów Literackich " - ukazał się on w numerze 118 (2/2012) czasopisma.
Komunikat ze spotkania Forum Dialogu Polsko-Litewskiego W dniu 20 października na Uniwersytecie Wileńskim w Wilnie z okazji 220. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów - polskiego i litewskiego - odbyło sie spotkanie Forum Dialogu Polsko-Litewskiego.
Oświadczenie Pen Clubów Litwy i Polski W październiku 1991 roku PEN Cluby Litwy i Polski zwróciły się z apelem do władz i społeczeństw swoich krajów o wykorzystanie szansy przykładnego sąsiedztwa i o traktowanie mniejszości narodowych na Litwie i w Polsce zgodnie z demokratycznymi normami współżycia, o rzeczowe rozmowy bez warunków wstępnych, o próbę wzajemnego zrozumienia i braterskie pojednanie wpisane w demokratyczną przyszłość obydwu społeczeństw.
"Polska bez Litwy mogłaby egzystować, Litwa bez Polski gorzej" - prezydent w TOK FM W rozmowie z TOK Fm Komorowski podkreślał, że "trzeba pracować u fundamentów". - W Polsce, na terenie pogranicza polsko-litewskiego i polsko-białoruskiego, polskie postawy wobec mniejszości narodowych zmieniła działalność wspaniałego stowarzyszenia Pogranicze, ale adresowanego głównie do Polaków. Chciałbym, żeby takie samo Pogranicze, adresujące swoją działalność do społeczeństwa litewskiego, powstało po stronie litewskiej - mówił prezydent.
Małgorzata Kasner: Nasza rola to budowanie przestrzeni dialogu Powołany, by upowszechniać wiedzę o Polsce, popularyzować dorobek polskiej kultury i nauki, wspierać współpracę między Polską a Litwą, zarówno na poziomie instytucji, jak też osób prywatnych. Dzięki niemu w Wilnie i na całej Litwie odbywają się liczne koncerty, wystawy, konferencje. Instytut Polski w Wilnie działa już piętnaście lat. O początkach, zadaniach, sukcesach i planach na najbliższą przyszłość rozmawialiśmy z dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzatą Kasner.
Gediminas Kirkilas: Polacy wyciągają rękę, a my? W komentarzu zatytułowanym ”Polacy wyciągają rękę, a my?”, który zamieścił w poniedziałek portal Irytas.lt, poseł opozycji Gediminas Kirkilas krytykuje politykę obecnego szefa dyplomacji Audroniusa Ažubalisa, zarzucając mu, że ”uprawiając "globalną turystykę", odwiedza Chiny, a sprawy stosunków z Polską ugrzęzły w beznadziejnym bagnie wzajemnych oskarżeń”. ”Nie widać żadnych poważnych działań naszego MSZ, które miałyby na celu odwrócenie sytuacji,...
Andrius Kubilius: Należy mówić o realnych problemach Premier Andrius Kubilius był gościem „Salonu politycznego” w radiu „Znad Wilii”. W rozmowie z Renatą Widtmann zostały poruszone między innymi kwestie stosunków Litwy i Polski. Premier nie powiedział nic nowego - jego zdaniem problemów właściwie nie ma.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI