Głosy w Internecie


"Tomas Venclova: Dlaczego nie możemy mówić Soleczniki, a tylko Šalčininkai?" - Wiadomości znad Wilii, Ewelina Mokrzecka, 14 czerwca 2013 Tomas Venclova został honorowym obywatelem miasta Wilna. Uroczystość odbyła się 13 czerwca 2013 roku w wileńskim ratuszu. Tomas Venclova w 2001 roku został odznaczony tytułem Człowieka Pogranicza .
Debata o stosunkach Polsko-Litewskich „PRAWDY – ZMYŚLENIA – INTERPRETACJE” Prezydent Valdas Adamkus podkreślił, że „wojna słów” w żadnym razie nie może warunkować współpracy polityczno-gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. Wydaje się, że obecnie napięta sytuacja nie jest wynikiem politycznych uprzedzeń oraz niechęci, ale nieodpowiedzialnego rozgrywania interesów wewnętrznych.
Wiceminister oświaty Litwy na Sejneńszczyźnie 7 września 2012 Litewska społeczność na Sejneńszczyźnie gościła wiceministra oświaty Republiki Litwy - Vaidasa Bacysa.
Wśród serdecznych przyjaciół psy zajączka zjadły Litwini przez jeden dzień mieli nową bohaterkę narodową. Polkę. Jej heroizm opisywały wszystkie litewskie media. Cytowano, powielano. Szczególnie stwierdzenie o polskim skansenie, które głęboko zapadło w umysły czytelników. O autorce zaraz zapomniano, ale że Polska się ocknęła – powtarzano przez kolejny tydzień. Maria Wiernikowska i jej dzieło pod gromkim tytułem „Polski skansen na Litwie” to odpowiedź na zapotrzebowanie litewskiej racji stanu, urażone ambicje własne, a może...
Pod włos Koty nie lubią, gdy się je głaszcze pod włos, a ludzie – krytyki. Najwyraźniej Maria Wiernikowska, publikując na łamach polskiej edycji „Newsweeka” artykuł o „polskim skansenie na Litwie”, o tym zapomniała. Jej artykuł natychmiast stał sie najgorętszą sensacją na polsko-litewskim "froncie".
Litwa to fajny kraj Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” – brzmi z głośnika podkład, ale tłum, zebrany pod siedzibą wileńskich władz, nie śpiewa. „Wynarodowieniu naszych dzieci mówimy NIE”  - wydrukowany plakat trzymają same dzieci. Ja w takie demonstracje coś nie wierzę. Widziałam tu już kiedyś takie demonstracje.
Kolejny wiec w obronie szkolnictwa polskiego na Litwie W najbliższy piątek, 23 września, przed Sejmem Litwy odbędzie się kolejny wiec przeciw kontrowersyjnej ustawie o oświacie, zwoływany przez polskie organizacje społeczne na Litwie. Według zapowiedzi organizatorów w piątkowej akcji ma wziąć udział ponad pięć tysięcy osób, które wyrażą swe niezadowolenie z powodu dyskryminującej mniejszość polską na Litwie polityki oświatowej litewskich władz.
Grybauskaite wątpi w lojalność Polaków na Litwie Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wyraziła wątpliwości co do lojalności litewskich Polaków. Przypomniała, że artykuł o lojalności mniejszości narodowych "jest fundamentalnym artykułem" traktatu polsko-litewskiego.
W Puńsku nie będzie litewskich nazw ulic Władze gminy Puńsk skłaniają się ku decyzji, by nowe tabliczki nazw miejscowości pojawiły się tylko w wersji polskiej. Nazw po litewsku już ma nie być. Taka opcja jest rozważana z dwóch powodów: po pierwsze, litewska mniejszość jest zaniepokojona antylitewskimi napaściami, po drugie, nie chce być wplątywana w konflikt pomiędzy Warszawą a Wilnem dotyczący mniejszości polskiej na Litwie. W tym tygodniu w gminie Puńsk mają zostać zdjęte zdewastowane niedawno dwujęzyczne tabliczki. Na nowych,...
Kolejny incydent wobec mniejszości litewskiej Obelisk poświęcony litewskiemu poecie został we wtorek uszkodzony i oblany farbą we wsi Bubele k. Sejn. To kolejny incydent wobec mniejszości litewskiej w Polsce - poinformował wicestarosta sejneński Romuald Witkowski.
Boże, strzeż mnie od takich przyjaciół…, Blog Inna Wileńszczyzna jest możliwa - rojsty.blox.pl Ekstremiści mają to do siebie, że mimo deklarowania całkiem odmiennych celów - wspierają się nawzajem. Wystarczyło, że polscy i litewscy intelektualiści wystosowali do swoich władz listy otwarte wzywające do dialogu i dyskusji, do rozwiązywania polsko-litewskich problemów na drodze poszukiwania kompromisu, natychmiast odezwali się tak litewscy jak i polscy „prawdziwi patrioci”, oburzeni „zdradą interesów narodowych”. Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Zaproponuj wyjście...
Forum Rodziców: będziemy walczyć o polskie szkoły Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie — ruch społeczny, który spontanicznie zawiązał się w trudnych chwilach przyjmowania litewskiej Ustawy o Oświacie, inicjator akcji zbierania podpisów pod petycją do władz o powstrzymanie niekorzystnych zmian w oświacie mniejszości narodowych na Litwie — podjął decyzję o sformalizowaniu swojej dalszej działalności.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI