Głosy w prasie


Były prezydent Litwy dla "Gazety": Bo Polska i Litwa nie chcą dialogu, Gazeta Wyborcza Wielu Polaków uważa, że na Litwie mówi się po polsku, bo po polsku pisał Mickiewicz. Niestety, również na Litwie niewiele się wie o współczesnej Polsce, a wizyty ogranicza się do zwiedzania centrów handlowych. Rozmowa z Valdasem Adamkusem  byłym prezydentem Litwy
Litwini o Polakach, Polacy o Litwinach - Co wiedzą za miedzą, Tygodnik Polityka Co według Litwinów myślą o nich Polacy i odwrotnie? Wnioski z raportu „Polacy i Litwini”, świeżo opracowanego przez Instytut Spraw Publicznych, bywają zaskakujące. Ponad 40 proc. Polaków w ogóle nie wie, gdzie leży Litwa.
Polacy i Litwini. Narobiliśmy mnóstwo głupstw, Gazeta Wyborcza Trzeba kogoś zjadać, by nie zostać zjedzonym, a mniejszość zawsze będzie zadrą w zdrowym, narodowym organizmie - oto postawa endecka. Po obu stronach - mówi Tomas Venclova
"Na pograniczu" rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim W dodatku specjalnym do "Tygodnika Powszechnego" (9.XII.2012, nr. 50/3309), "Dobrze mieć sąsiada. Litwa: czy to jeszcze przyjaźń" opublikowana została rozmowa Grzegorza Nurka z Krzysztofem Czyżewskim.
Venclova: konflikt Litwa-Polska to skutek flirtu polityków z wyborcami Artykuł pochodzący z internetowego serwisu Gazety Wyborczej, gdzie ukazał się 17 września 2012.
Litwa. Powołano Forum Dialogu i Współpracy Jerzego Giedroycia W Wilnie zostało w sobotę powołane Forum Dialogu i Współpracy Jerzego Giedroycia, którego zadaniem będzie zacieśnienie współpracy między różnymi środowiskami Litwy i Polski, a tym samym przyczynienie się do normalizacji stosunków polsko-litewskich.
Trudne polsko-litewskie rozmowy w Puszczy Białowieskiej Po półtorarocznej przerwie swoje obrady wznowił polsko-litewski zespół ds. trudnych. Parlamentarzyści z obu krajów rozmawiają w Białowieży m.in. o problemach oświaty mniejszości narodowych w Polsce i na Litwie oraz o budowie transgranicznego mostu energetycznego.
Wilno i Warszawa - już nie jedna sprawa Artykuł  Dominiki Pszczółkowskiej, który ukazał się w serwisie www.wyborcza.pl 14.04.2012.
Dewaluacja zbrodni Felieton Piotra Skwiecińskiego, który ukazał się w internetowym serwisie Rzeczpospolitej 3.04.2012.
Ze słabym nie liczy się nikt Felieton Piotra Skwiecińskiego, który ukazał się w internetowym serwisie Rzeczpospolitej 22.03.2012.
Czas przeprosić za bunt Żeligowskiego Felieton Marcina Wojciechowskiego, który opublikowany został w serwisie www.wyborcza.pl 28.03.2012.
Litwa. Poseł pyta o wymóg znajomości języka polskiego przy zatrudnieniu Przewodniczący komitetu praw człowieka litewskiego sejmu poseł Arminas Lydeka zwrócił się w środę do rzecznika równych możliwości o zbadanie, czy zasadny jest wymóg znajomości języka polskiego stawiany przez samorząd wileński przy zatrudnieniu.
Kontakt Sąsiedztwa III RP - Lenkija, Litwa, Polska, Lietuva. Zagadnienia społeczne Właśnie ukazała się książka Kontakt Sąsiedztwa III RP - Lenkija, Litwa, Polska, Lietuva. Zagadnienia społeczne  pod redakcją Marcina Dębickiego i Julity Makaro, której tematem przewodnim są sąsiedztwa narodowe - a w której - wśród licznych esejów, znalazło się opracowanie Bożeny Domagały pt. "Stosunki polsko-litewskie w dyskursie publicznym na przykładzie Wspólnoty Kulturowej „Borussia" w Olsztynie oraz Ośrodka „Pogranicze - Sztuk, Kultur,...
"Gazeta Wyborcza" o sytuacji na Litwie W sobotnim wydaniu magazynu "Gazety Wyborczej" (17.03.2012) znalazły się dwa artykuły dotyczące sytuacji na Litwie - "Polskość zapeklowana" - rozmowa z Krzysztofem Buchowskim, który współpracuje z Krzysztofem Czyżewskim w ramach Forum Dialogu Polsko-Litewskiego , oraz "Litwo! Ojczyzno czyja?" - zapis rozmowy z Edytą Maksimowicz - polską działaczką Forum Rodziców Szkół Polskich w Wilnie.
Usiądźcie z nami do stołu W pogorszeniu relacji z Litwą najbardziej zawiniła Warszawa – pisze korespondent gazety „Lietuvos Rytas". Sobotnia demonstracja wileńskich Polaków dla Litwinów była zupełnie niezrozumiała i chyba tylko zwiększy nieufność zarówno do tej mniejszości, jak i do Warszawy.
Litwa. Nie tylko Polacy bronią polskich szkół "Nie dla niszczenia polskiej oświaty", "Nie damy krzywdzić naszych dzieci" czy "Tylko matoły likwidują polskie szkoły" - mniejszości narodowe po raz kolejny protestowały w Wilnie przeciwko ustawie o oświacie. Tym razem przy wsparciu litewskich związków zawodowych.
Prasa na Litwie: Polacy chcą nas powtórnie upokorzyć Litewska prasa napisała, że planowana na 17 marca akcja protestacyjna Polaków przeciwko ustawie o oświacie jest próbą powtórnego upokorzenia Litwinów.
Litwini uruchomili polskojęzyczny portal "Czytaj po polsku, myśl samodzielnie" - tym hasłem powitał w poniedziałek czytelników nowy polskojęzyczny portal na Litwie pl.delfi.lt - sama informacja o uruchomieniu serwisu wywoła w ciągu ostatnich miesięcy szereg dyskusji w kręgach mniejszości polskiej.
Litewscy Polacy kochają... Litwę! Przytłaczająca większość, bo aż 83 procent litewskich Polaków twierdzi, że Litwa jest im bliska, ale najbliższa jest... Wileńszczyzna! Tak twierdzi 89 proc. respondentów. Równie wysoko Polacy cenią własną (polską) społeczność (81 proc.) i dopiero na czwartym miejscu jest Polska - zaledwie 44 proc. badanych uważa, że Macierz jest dla nich równie ważna.
Szkoły litewskie zostają. Są pieniądze Nie będzie zmian w sieci litewskich szkół w gminie Puńsk i w 2012 roku nie dojdzie do likwidacji żadnej z małych szkół - poinformował wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski. Gazeta Wyborcza pisze o wstrzymaniu planowanej dotychczas likwidacji szkół w Widugierach i Przystawańcach.
Większość Litwinów nie chce Polaka za sąsiada. Ogromny skok niechęci Według sondażu opublikowanego przez litewski miesięcznik "IQ" w ciągu ostatnich lat pięciokrotnie wzrosła liczba Litwinów, którzy nie chcą mieszkać obok Polaka - mniej akceptowani są tylko Romowie.
Rada Europy apeluje do Polski o wsparcie języków mniejszości Najnowszy raport o wykonaniu przez Polskę Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych, który przygotowali eksperci Rady Europy sugeruje, by języki mniejszości narodowych w naszym kraju częściej wykorzystywane były w szkołach, urzędach i mediach.
Puńsk. Dwujęzyczne tablice wracają na miejsce Po niemal miesiącu oczekiwania zapadła ostateczna decyzja. Dwujęzyczne tablice w gminie Puńsk wracają na swoje miejsce - zadeklarował w niedzielę, 27.11 na Zjeździe Litwinów w Puńsku wójt miasteczka, Witold Liszkowski.
Polskie szkoły. "Litwini pokazali prawdziwe oblicze" Artykuł o zakończonych fiaskiem rozmowach polsko-litewskiego zespołu ds. edukacji, który próbował wypracować porozumienie w sprawie reformy edukacyjnej na Litwie.
Puńsk. Przedłużone śledztwo w sprawie zniszczenia tablic Wciąż nie ujęto sprawców zniszczenia dwujęzycznych tablic i ważnych dla Litwinów pomników w gminie Puńsk. - Śledztwo zostało przedłużone do końca roku - informuje Ryszard Tomkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.
Pieniądze z Litwy uratują małe, wiejskie podstawówki 400 tys. złotych z buetu Litwy ma być ratunkiem w trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znajdują się szkoły z gminy Puńsk z litewskim językiem nauczania.  
Komisarz OBWE spotkał się z mniejszością litewską Komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw mniejszości narodowych Knut Vollebaek odwiedził w środę Sejny i Puńsk, by spotkać się ze społecznością litewską w Polsce i poznać problemy związane z jej oświatą.
Tusk wysyła list ws. Polaków na Litwie. Artykuł dotyczący dyskusji, jaka toczy się między władzami Polski i Litwy w sprawie modyfikacji zapisów ustawy oswiatowej.
Dwujęzyczne tablice wracają do gminy Puńsk Gmina Puńsk przywraca dwujęzyczne tablice w miejsce tych zniszczonych przez wandali w sierpniu.
Komunikat ze spotkania Forum Dialogu Polsko-Litewskiego (20-21 października 2011 roku - Wilno) W dniu 20 października na Uniwersytecie Wileńskim w Wilnie z okazji 220. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów - polskiego i litewskiego - odbyło sie spotkanie Forum Dialogu Polsko-Litewskiego.
1 2 3  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI