Gra szklanych paciorków

To długoterminowy program "Pogranicza", którego nazwa świadomie nawiązuje do powieści Hermanna Hessego. Autor opisuje w niej utopijną prowincję pedagogiczną o nazwie Kastalia, w której żywy jest etos międzykulturowego dialogu. Decydujący wpływ na życie duchowe Kastalijczyków ma tajemnicza, nigdy przez autora szczegółowo nieopisana, gra szklanych paciorków - pewien szczególny program o charakterze edukacyjnym i artystycznym.

Metafora Hessego trafnie ilustruje obecną sytuację w Europie Środkowowschodniej i innych pogranicznych regionach świata: zerwany sznur paciorków - różnych kultur, narodów i religii - które rozsypały się w wielu miejscach, a łącząca je nić zniknęła w wyniku historycznych konfliktów i wrogich ideologii.


"Gra szklanych paciorków" w naszej praktyce jest szeregiem kompleksowych działań zakrojonych na wiele lat, których celem jest łączenie na nowo rozsypanych paciorków. Odnajdujemy i zbieramy pojedyncze paciorki - każdy osobny, unikalny co do koloru i wartości. To praca nad tożsamością narodową i religijną, nad przynależnością do miejsca, które się zamieszkuje, nad zakorzenieniem; to obrona przed zanikiem, zapomnieniem i unicestwieniem każdego języka, każdej tradycji, każdej mniejszości i każdej odrębności. Z tej działalności wyprowadzana jest praca nad poszukiwaniem nici łączącej - nad wspólnym językiem, scalającą warstwą kulturową, jeszcze jedną - na innym, cywilizacyjnym szczeblu - tożsamością.

W twórczej pracy biorą udział dzieci, młodzież i dorośli z wielokulturowych regionów pogranicza. Obecnie "grą" objętych jest kilkanaście miejscowości w różnych krajach: Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Bośni i Hercegowinie, Jugosławii, Wielkiej Brytanii, Grecji, na Węgrzech i w Polsce. Osoby w to zaangażowane prowadzą ciągłą pracę we własnych środowiskach lokalnych, współpracują z pozostałymi ośrodkami oraz przyjmują u siebie innych uczestników gry. Praca każdego z tych ośrodków ma swój indywidualny charakter, podporządkowana jest jednak zasadom wypracowanym na wspólnych spotkaniach roboczych.

W trakcie realizacji programu odbył się szereg spotkań z uczestnikami projektu w miejscach związanych z projektem. Były to Sejny, Birmingham oraz Bela Reczka w Bułgarii.

Naszym zamierzeniem jest również to, aby w ramach "Gry szklanych paciorków" powstawała sieć Domów Pogranicza, nowoczesnych ośrodków kulturowych przysposobionych do pracy w wielokulturowych społeczeństwach.

Program jest ciągle otwarty dla nowych uczestników gry. Podejmujemy działania, by w jej zasięgu znalazły się obszary Kaukazu i Środkowej Azji.


Gra szklanych paciorków Gra szklanych paciorków oparta jest na symbiozie sztuki i edukacji. Uczestniczą w niej powszechnie zarówno dzieci jak i dorośli, ludzie różnych kultur, narodowości i religii. W odpowiednio przygotowanych do tego celu ośrodkach uczą się rzemiosła gry, pogłębiają je w podróżach do innych miejsc i uczestniczą w publicznych pokazach gry. Gra szklanych paciorków powstała w europejskiej prowincji pedagogicznej zwanej Kastalia i została opisana w powieści Hermanna Hessego. Jej zasad nigdy...
24-25 listopada 2008 - Laboratorium Praktyk Interkulturowych Laboratorium Praktyk Interkulturowych  w Sejnach - z całej Europy oraz Kaukazu przyjechali do Sejn uczestnicy projektu Gra Szklanych Paciorków.
23-25 maja 2008 - Gra Szklanych Paciorków Udział Krzysztofa Czyżewskiego w spotkaniu roboczym projektu "Gra Szklanych Paciorków" w mieście Bela Rečka (Bułgaria) podczas festiwalu Goatmilk 2008.
25-27 stycznia 2008 - Gra Szklanych Paciorków Spotkanie w ramach projektu "Gra Szklanych Paciorków". Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" odwiedzili goście z Wielkiej Brytanii, Bułgarii oraz Azerbejdżanu by przedstawić wyniki swoich działań w ramach projektu oraz zaplanować działania na przyszłość. 
3-9 lutego 2003 - Gra szklanych Paciorków Praca z dziećmi w ramach projektu "Gra szklanych Paciorków" - znaki, symbole, ślady.
11-14 listopada 2004 - Gra Szklanych Paciorków Warsztaty w Kuklach 11-14 listopada 2004 r.  Sejneńskie Karty Historyczne, Warmińskie Karty Historyczne - trzydniowe warsztaty grupy dzieci z Sejn realizujących projekt "Kroniki Sejneńskie"oraz grupy dzieci z Godek na Warmii realizujących program pt: "Strażnicy Północy". 
22-24 listopada 2002 - Gra szklanych paciorków Spotkanie dzieci polskich i litewskich z Sejn z dziećmi z Warmii i Kiejdan z Litwy w ramach projektu "Gra szklanych paciorków". 
15-28 sierpnia 2002 - Zabawy dziecięce - 450 lat po Brueglu "Zabawy dziecięce - 450 lat po Brueglu" - spotkanie warsztatowe w ramach programu "Gra szklanych paciorków" z udziałem dzieci z Użhorodu, Sejn i Gotek na Warmii. Prowadzenie Bożena Szroeder, Dorota i Krzysztof Łepkowscy, Wasyl Roman i Anna Zdierska. (Godki na Warmii).
8 czerwca 2001 - Tatiana Konopkina i Natalia Miedzielska w Pograniczu Wizyta w Ośrodku "Pogranicze" Tatiany Konopkiny i Natalii Miedzielskiej z Białorusi w związku z projektem "Gra szklanych paciorków". 
15-16 stycznia 2001 - Gra Szklanych Paciorków Spotkanie robocze uczestników projektu "Gra Szklanych Paciorków" z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Węgier, Jugosławii, Bośni i Polski w Ośrodku "Pogranicze" w Sejnach. W programie było też spotkanie z Pawłem Huelle, spektakl "Kroniki sejneńskie", koncert Kapeli Klezmerskiej.
1

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Udostępniamy laudację wygłoszoną wczoraj przez Tadeusza Aziewicza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Chwilę później także słowa od odbierającego nagrodę Krzysztofa Czyżewskiego.

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI