Gucio zaczarowany. Księga dzieciństwa - program edukacyjny

Pracownia „Gucio zaczarowany. Księga dzieciństwa” to pierwsza w regionie pracowania artystyczna dla najmłodszych. Funkcjonuje od maja 2018, ale wpisała się już trwale w ofertę Pogranicza.


Jak większość przygotowywanych w Ośrodku programów nastawiona jest na długie trwanie. To wielopokoleniowy program, skierowany do dzieci przedszkolnych z Sejneńszczyzny, którym mogą także towarzyszyć ich opiekunowie. Uczestnicy cotygodniowych / sobotnich warsztatów – pod okiem Doroty Jaczewskiej i Joanny Rakucewicz -  pracują wokół tematów dzieciństwa, pierwszych lektur, kołysanek, wyliczanek, strachów, zabaw i podróży, opowieści i wspomnień o domu rodzinnym i naturze - czyli wokół wszystkiego, co ważne w dzieciństwie. 

Każde ze spotkań koncentruje się wokół tematu bliskiego codziennej pracy Ośrodka.

- Dla nas ważne jest, że nawet najmłodsi mogą rosnąć wraz z Pograniczem, doświadczać, że dzieją się tu ważne i atrakcyjne dla nich wydarzenia - zaznacza Dorota Jaczewska, twórczyni programu. Dzieci poznają wiodący temat, uczestniczą w zabawach ruchowych, często w przestrzeni krasnogrudzkiego parku. Mają też przerwę na posiłek, po którym jest czas na pracę twórczą pracę w różnych technikach: malują, pracują z tkaniną czy barwioną bibułą. Tworzyły też kompozycję muzyczną, w planach mają filmy animowane.

Dotąd mali uczestnicy przygotowywali ilustracje do ukochanych książek z dzieciństwa, złożyły się w ich pierwszą wspólną książkę. Dzieci wysłuchały również opowieści o dzieciństwie Czesława Miłosza. Nazwa programu i większość warsztatów inspirowana jest „Guciem zaczarowanym”, czyli ulubioną książką z dzieciństwa Czesława Miłosza napisaną przez Zofię Urbanowską. To bardzo popularna w dwudziestoleciu międzywojennym książka o tym, jak chłopiec zostaje zamieniony w muchę, by nauczyć się szacunku do ludzi i małych stworzeń. Książka jest pretekstem do ćwiczeń z wyobraźni, na zajęciach dzieci wspólnie zastanawiały się, jak to by było, gdyby były muchą lub pszczołą. „Pomysłów z pewnością nie zabraknie!” – mówi Dorota Jaczewska o możliwościach do pracy z dziećmi, jakie daje ta książka.

W ramach spotkań realizowane są także wycieczki. Odbyła się już pierwsza z nich, dzieci wraz z opiekunami pojechały do Starego Folwarku, by zwiedzić Muzeum Wigier i dowiedzieć się więcej o rybach zamieszkujących jezioro. Odwiedzą także Suwałki i Muzeum Marii Konopnickiej, a także przejdą się szlakiem krasnoludków.

Podsumowaniem półrocznej działalności pracowni była prezentacja, podczas której dzieci wystawiły sztukę inspirowaną „Guciem zaczarowanym”. Wydarzeniu towarzyszyły wystawa prac najmłodszych twórców: ich rysunki, malunki i rzeźby oraz specjalnie przygotowany poczęstunek. Całość wzbogaciły zdjęcia wykonane podczas warsztatów.

- Spektakl miał charakter mocno improwizowany, bo nie wymagaliśmy od małych dzieci, by uczyły się ról. Dzieci same przygotowały kukiełki, a ponieważ każda dziewczynka chciała zrobić wróżkę, a każdy chłopiec pająka, mocno też zmodyfikowaliśmy scenariusz, żeby stworzyć im na to przestrzeń. Na przedstawienie przyszła dużo większa publiczność niż się spodziewaliśmy. Przybyli nie tylko rodzice małych uczestników i ich dziadkowie, którzy czasem przyjechali z dość daleka, ale także okoliczni mieszkańcy i osoby zainteresowane programem. Prawdopodobnie będziemy musieli pomyśleć o utworzeniu następnej grupy! Otrzymałam wiele słów uznania, bardzo doceniony został fakt, że pozwalamy dzieciom tworzyć, wspierając ich kreatywność i traktujemy je z szacunkiem, niczego im nie narzucając – relacjonowała po wydarzeniu Dorota Jaczewska.

Pracownia działająca w Ptasznikach dużych, w krasnogrudzkim dworze będzie kontynuowała swoją działalność, realizując oparty na literaturze, nauce i sztuce program. Założenie i wyposażenie pracowni oraz realizacja działań twórczych, spotkań i podróży były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura – Interwencje 2018”.

oprac. Marta Kowerko-Urbańczyk


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI