Haiku Miłosza i Dudzińskiego

15 lipca 2009 roku w Galerii Domu Pogranicza odbyło się otwarcie wystawy rysunków i grafik autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, które powstały do tomu poezji pt.: "HAIKU". Wiersze wybrał i przetłumaczył Czesław Miłosz.


"To bardzo piękny tom. Potrójnie piękny: przez japońskie haiku, dzięki tłumaczeniu Miłosza i niezwykle piękny w ilustracjach Dudzińskiego. W kulturze japońskiej nie ma wielkiej różnicy między kaligrafią a obrazem. Jedno i drugie jest ideogramem. 

Myślę, że to nowa droga w twórczości Dudzińskiego. Jego rysunki 
haiku - czarnym pędzelkiem i piórem na białym papierze - zawierają początek opowiadania, początek zwierzęcia, trochę człowieka, a trochę miejsca zostawiają dla wyobraźni. Mam przed oczyma jedną z rycin, którą najbardziej lubię.: w oku ważki odbite góry. Jest w tych rysunkach taka sama zwięzłość jak w haiku, mają jakby wcieloną w siebie metaforę, znaczą więcej niż jest namalowane. A poza tym - jak wiele wierszy haiku - są zabawne. Urok tej książeczki, urok przekładu, urok ilustracji polega nie tylko na ziarnach stężonej poetyckości, ale także na dowcipie poetyckim i dowcipie malarskim. Jest to jedna z najładniejszych książek, które czytam rano a także wieczorem, żeby mieć piękne sny." 

Jan Kott, "Metropolia", 

Andrzej Dudziński - polski rysownik, grafik, malarz, karykaturzysta, fotografik. 

Po studiach architektury na Politechnice Gdańskiej, architektury wnętrz i grafiki na PWSSP (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku oraz grafiki a bliżej plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zadebiutował w 1970 na łamach "Szpilek". Pseudonim "Dudi" wywodzi się od cyklu rysunków przedstawiających wymyślonego przez siebie ptaka. Swoje prace zamieszczał również w czasopismach "Polska", "Polityka", "Kultura", "Ty i Ja" i "Tygodnik Powszechny". 

Od 1977 r. przebywa w USA. Swój czas dzieli przemiennie na pobyt (od 1980 r.) w Nowym Jorku i Warszawie. Współpracował z wieloma czasopismami amerykańskimi – "The Atlantic Monthly", "The Boston Globe", "Newsweek", "The New York Times", "Playboy", "Rolling Stone", "Time", "Vanity Fair" i "The Washington Post". Wykonywał też prace na zamówienie wielu koncernów – AT&T, Deutche Telekom, IBM i Royal Bank of Scotland. W latach 1982-1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. W dorobku ma dziesiątki wystaw swoich prac m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie, wielokrotnie w kraju. Honorowy obywatel miasta Sopotu (od 2001 r).

 

Maksymalna zwięzłość a zarazem filozoficzność sprawiają, że małe haiku działa silnie na czytającego i stopniowo zajmuje dużo miejsca w jego wyobraźni - wszystkim jest tu obraz namalowany słowami. Pokrewieństwo haiku z malarstwem potwierdzają w tym wydaniu piękne rysunki Andrzeja Dudzińskiego. Ułożyłem ten zbiór dla własnej przyjemności, czerpiąc i z dawnych autorów japońskich, i nam współczesnych, piszących po angielsku. 

 


(Z książki Haiku

Biały pająk 
Jeszcze bielszy 
W błyskawicy
 

Geraldine Clinton Little 

Nietoperz 
Mieszka schowany 
Pod złamanym parasolem
 

Buson 

Wyspał się kot, 
Wstaje i ziewając 
Idzie na amory
 

Issa 

Haiku Miłosza i Dudzińskiego


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI