Halma

Literary Colloquium Berlin (Niemcy), Robert Bosch Foundation (Niemcy) i Fundacja Pogranicze zakładają w listopadzie 2006 sieć europejskich Domów Literatury zwaną "Halma". 

W krajach niemieckojęzycznych obserwuje się żywe i wciąż rosnące zainteresowanie kulturą Europy Środkowowschodniej. Mają tam bowiem miejsce oryginalne i ambitne inicjatywy, rzadko jednak znane poza granicami danego kraju. Planujemy więc stworzyć europejską platformę międzynarodowej wymiany autorów i tłumaczy. Celem "Halmy" jest ustanowienie regularnych kontaktów między instytucjami tworzącymi sieć i propagowanie ich działań na płaszczyźnie międzynarodowej poprzez katalog. 

Nazwa "Halma" pochodzi od gry planszowej, która wymaga przede wszystkim umiejętnosci dokonywania zmiany miejsca. Im więcej graczy bierze w niej udział, tym więcej pojawia się możliwości. Gra nie polega na usuwaniu z planszy pionków przeciwnika, lecz na takim wykorzystaniu ich położenia, by korzystnie zmienić własne. W taki właśnie sposób "Halma" chce działać jako sieć. Jej celem jest danie możliwości poznawania z pierwszej ręki bogactwa europejskich doświadczeń i regionów oraz spotkania osób o różnych tradycjach historycznych i politycznych. Na początku "Halma" skoncentruje się na krajach niemieckojęzycznych i środkowoeuropejskich. 

Naszym pierwszym krokiem jest oficjalne powołanie sieci Domów Literatury podczas spotkania w Sejnach w listopadzie 2006. Jest to spotkanie przedstawicieli instytucji, które są lub będą zdolne zapewnić pobyt autora lub tłumacza w ich domu. Tym, co czyni instytucję Halmy szczególną i różną na przykład od hotelu, jest gotowość wprowadzenia gościa sieci w literackie i historyczne środowisko i tradycję własnej instytucji, regionu czy kraju. Dodatkowo będą organizowane literackie wydarzenia angażujące gości. 

Podczas spotkania założycielskiego przedstawiciele takich Domów Literatury poznają się wzajemnie i będą mieli możliwość zaprezentowania swych instytucji. Będziemy dyskutować nad konkretnymi tematami, jak zapraszanie gości, fundowanie stypendiów "Halmy" dla autorów oraz tłumaczy i organizowania publicznych wydarzeń w ramach sieci. 

Drugim krokiem będzie wydanie katalogu "Halmy" po angielsku i niemiecku. Będzie on informował o specyfice różnych domów i przyczyni się do rozwoju współpracy między nimi. Będzie jednocześnie instrumentem promocji "Halmy" na płaszczyźnie międzynarodowej i rekomendacji jej członków jako poważnych partnerów w wydarzeniach kulturalnych i współpracy w Europie Środkowowschodniej. Koncepcja katalogu będzie przedmiotem dyskusji podczas sejneńskiego spotkania. 

Trzeci krok to ufundowanie stypendiów i organizowanie publicznych wydarzeń. Taki projekt zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na początku 2007 r. 

"Halma" w taki właśnie sposób chce ożywienia wymiany między krajami Zachodu, Europy Środkowowschodniej oraz rozwoju inicjatyw lokalnych oraz współpracy instytucji kulturalnych Europy. 


"Listy do Miłosza" Z okazji setnych urodzin laureata Nagrody Nobla, Czesława Miłosza, sieć HALMA, przyłączając się do realizowanego przez Pogranicze projektu "Akcja Rodzinna Europa", pragnie przypomnieć wielokulturowego ducha przywołanego przez poetę w jego autobiografii „Rodzinna Europa”.
16-20 września 2009 - Halma spotkanie w Ljubljanie W dniach 16-20 września 2009 Krzysztof Czyżewski wziął udział w spotkaniu sieci literatury Halma na Słowenii. Spotkanie zorganizowane zostało pod hasłem  What’s new in European literature  w Ljubljanie.  Wzięli w nim udział m.in. Larissa Böhning (Germany), Anna Kim (Austria), Felicitas Hoppe (Germany), Joe Dunthorne (UK), Paul Bogaert (Belgium), Marcell Szabó (Hungary), Vlada Urisevic (Macedonia), Katariina Vuorinen (Finland), Adam Wiedemann (Poland)
23-27 kwietnia 2009 - Konferencja HALMY w Balatonfüred Kolejna konferencja HALMY odbyła się w Domu Węgierskiego Tłumacza w Balatonfüred od 23 do 27 kwietnia 2009. Odbyła się pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych Węgier, Kingi Göncz, i nosi tytuł  Translating Europe -Tłumacząc Europę. 
15 marca 2009 - Halma na Targach Książki w Lipsku Na Targach Książki w Lipsku (marzec 2009), autorzy i członkowie Sieci Halma przedstawili Program Stypendialny sieci oraz jej Bibliotekę Europejską. W wydarzeniu wzięli udział Penka Angelova, (Elias Canetti Society, Rousse, Bułgaria), Ieva Balode (International Writers’ and Translators’ House Ventspils, Łotwa), Urs Faes (author), and Daniel Goetsch (autor).  Spotkanie odbyło się 15 marca o 11.00 w Café Europa (D 505).  Szwajcarski autor Urs Faes i Ieva Balode, kierownik Międzynarodowego...
30 listopada - 3 grudnia 2008 - Spotkanie HALMY w Berlinie Krzysztof Czyżewski wziął udział w spotkaniu HALMY w Berlinie. Wraz z Ilmą Rakusa i Wernerem Wnendta przeprowadził rozmowę panelową na temat "Roli literatury w zjednoczeniu Europy".
Większa wymiana dla pisarzy europejskich Sieć HALMA przyjęła nowych członków i rozszerzyła program grantowy.  Europejska sieć HALMA przyjęła pięć nowych ośrodków literatury podczas spotkania w Berlinie. Alte Schmiede (Austria), Santa Maddalena Foundation (Włochy), Ty Newydd (Walia), Tyrone Guthrie Centre (Irlandia), oraz Schloss Leuk Foundation (Szwajcaria) są teraz częścią sieci.  Obecnie HALMA składa się z 27 instytucji literatury w całej Europie – tylu członków...
Wywiad z Krzysztofem Czyżewskim, przewodniczącym Halmy Magazine / Current / Europe as a literary centre? / Interview | 15/10/2008  "A layer of universal civilisation"  An interview with Krzysztof Czyżewski, president of Halma, the Network of European Houses of Literature, on good European books, the interest in new discoveries and Estonian authors in Paris. 
2 października 2008 - Halma została wyróżniona Halma została wyróżniona za wartościową pracę na rzecz współpracy Wschodu i Zachodu. Europejska sieć centrów literatury została nagrodzona “Nagrodą zjednoczenia – obywatelską nagrodą niemieckiej jedności”  Sieć centrów literatury Halma została nagrodzona “Einheitspreis 2008” (nagrodą zjednoczenia 2008), którą po raz siódmy przyznaje niemiecka Rządowa Agencja Edukacji Obywatelskiej (bpb). Ogłoszenie nagrodzonych...
2-6 kwietnia 2008 - HALMA spotkaniew Serbii W dniach od 2 do 6 kwietnia w miastach Sremski Karlovci i Novi Sad, w Serbii, odbyło się coroczne spotkanie w ramach Europejskiej Sieci Domów Literatury HALMA.  Tematem spotkania była otwarta dyskusja na temat autonomicznej prowincji Wojwodina (Vojvodina) jako europejskiego regionu kulturowego. W samej prowincji Wojwodina jest w użyciu 6 oficjalnych języków oraz koegzystuje tam więcej niż 26 odmiennych grup etnicznych.  Konferencja odbyła się w mieście Sremski Karlovci 3 kwietnia 2008 roku.
27-30 października 2007 - Halma spotkanie w Płowdiw W Płowdiw w Bułgarii odbyło się spotkanie  Europejskiej Sieci Centrów Literatury HALMA . Gospodarzem spotkania była Fundacja Pigmalion. Debata dotyczyła projektów, które będę realizowane w sieci w najbliższej przyszłości, programów stypendialnych dla pisarzy, tłumaczy i redaktorów, ostatecznego kształtu strony internetowej etc.  Katalog Halmy  
11 maja 2007 - HALMA spotkanie w Berlinie 11 maja 2007 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie miała miejsce uroczysta inauguracja Europejskiej Sieci Centrów Literatury HALMA. Uczestniczyło w niej liczne grono pisarzy i tłumaczy, dyrektorów instytutów kultury, ambasadorów i dziennikarzy oraz wszyscy członkowie-założyciele sieci. Goście otrzymali świeżo wydrukowany dwujęzyczny (angielsko-niemiecki) katalog HALMY. Swoje wystąpienia mieli m.in. dr Frank-Walter Steinmeier, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, dr Ingrid Hamm,...
26-30 listopada 2006 - Halma spotkanie w Sejnach HALMA - międzynarodowa konferencja poświęcona idei utworzenia europejskiej sieci Domów literatury. Organizatorami spotkania są  Literarisches Colloquium Berlin  oraz Ośrodek "Pogranicze".
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI