Historia


Życie ze starym obrzędem Dorota Wysocka, Przegląd Prawosławny nr 11/2002 - To zwieńczenie mojej drogi naukowej, potwierdzenie sensu pasji, która pochłonęła największą część mojej energii i najszczęśliwszy chyba dzień mojego życia - powiedział Eugeniusz Iwaniec, gdy 1 października, podczas imponującej ceremonii, rektor Uniwersytetu Łódzkiego wręczył mu uroczyście dyplom, potwierdzający uzyskanie tytułu doktora habilitowanego.
Polskie drogi 2007-02-12 National Geographic Polska Tekst: Wojciech Mikołuszko Zdjęcia: Tomasz Tomaszewski W drodze do nieba To za ten krzyż, za te dwa palce! - Marta Ancipow, przez innych starowierców zwana z rosyjska Marfą, podniosła prawą rękę ze skrzyżowanym palcem wskazującym i środkowym.
Wysiedleńcy ze wsi Sztabinki Jak jezioro Gałduś łączy lub dzieli (zależnie od okoliczności) Litwę od Polski, tak jezioro Sztabinki łączy wieś o tej samej nazwie ze wsią Żegary. Nawet dużo większa część tego jeziora znajduje się w terytorium wsi Sztabinki – jego południowa część rozszerza się do pó kilometra. Dlatego w 60-lecie opisanych wypadków z innych wsi, nie wypadało pominąć Sztabinek. Tym bardziej, że od dawnych wieków posiadłość dookoła tego jeziora była własnością tego samego pana.
Historyczno-kulturalne znaczenie staroobrzędowców w Rosji Tłum. Grażyna Nazaruk / Gazeta Festiwalowa, Nr 1 (24), 28 maja 2002 r./ Staroobrzędowcy żyją wśród nas i zachowują staroruskie cerkiewne zwyczaje. Staroobrzędowcy to przedstawiciele specyficznie rosyjskiego ruchu religijno-duchowego, który ukształtował się w Rosji w połowie XVII wieku w wyniku raskołu (schizmy), który podzielił jednolite niegdyś prawosławie.
Historia Staroobrzędowcy inaczej zwani starowierami zamieszkali na ziemi sejneńsko-suwalskiej są potomkami tych Rosjan, którzy od końca XVII w. znajdowali schronienie na terenach dawnej Rzeczypospolitej, prześladowani przez władze carskie i ówczesną administrację oficjalnej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Nie uznawali oni zrewidowanych ksiąg liturgicznych oraz reform patriarchy Nikona (1605-1681) w zakresie niektórych obrzędów religijnych.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI