Historia


Życie ze starym obrzędem Dorota Wysocka, Przegląd Prawosławny nr 11/2002 - To zwieńczenie mojej drogi naukowej, potwierdzenie sensu pasji, która pochłonęła największą część mojej energii i najszczęśliwszy chyba dzień mojego życia - powiedział Eugeniusz Iwaniec, gdy 1 października, podczas imponującej ceremonii, rektor Uniwersytetu Łódzkiego wręczył mu uroczyście dyplom, potwierdzający uzyskanie tytułu doktora habilitowanego.
Polskie drogi 2007-02-12 National Geographic Polska Tekst: Wojciech Mikołuszko Zdjęcia: Tomasz Tomaszewski W drodze do nieba To za ten krzyż, za te dwa palce! - Marta Ancipow, przez innych starowierców zwana z rosyjska Marfą, podniosła prawą rękę ze skrzyżowanym palcem wskazującym i środkowym.
Wysiedleńcy ze wsi Sztabinki Jak jezioro Gałduś łączy lub dzieli (zależnie od okoliczności) Litwę od Polski, tak jezioro Sztabinki łączy wieś o tej samej nazwie ze wsią Żegary. Nawet dużo większa część tego jeziora znajduje się w terytorium wsi Sztabinki – jego południowa część rozszerza się do pó kilometra. Dlatego w 60-lecie opisanych wypadków z innych wsi, nie wypadało pominąć Sztabinek. Tym bardziej, że od dawnych wieków posiadłość dookoła tego jeziora była własnością tego samego pana.
Historyczno-kulturalne znaczenie staroobrzędowców w Rosji Tłum. Grażyna Nazaruk / Gazeta Festiwalowa, Nr 1 (24), 28 maja 2002 r./ Staroobrzędowcy żyją wśród nas i zachowują staroruskie cerkiewne zwyczaje. Staroobrzędowcy to przedstawiciele specyficznie rosyjskiego ruchu religijno-duchowego, który ukształtował się w Rosji w połowie XVII wieku w wyniku raskołu (schizmy), który podzielił jednolite niegdyś prawosławie.
Historia Staroobrzędowcy inaczej zwani starowierami zamieszkali na ziemi sejneńsko-suwalskiej są potomkami tych Rosjan, którzy od końca XVII w. znajdowali schronienie na terenach dawnej Rzeczypospolitej, prześladowani przez władze carskie i ówczesną administrację oficjalnej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Nie uznawali oni zrewidowanych ksiąg liturgicznych oraz reform patriarchy Nikona (1605-1681) w zakresie niektórych obrzędów religijnych.
1

Szukaj na stronie

Archiwum! Szanowni Państwo! Otwieramy nową witrynę facebookową Ośrodka i Fundacji Pogranicze z Sejn i Krasnogrudy. Będziemy tutaj publikować materiały archiwalne opisujące nasze szerokie działania na rzecz budowania Dobrego Sąsiedztwa.

 

Mikołaj Trzaska do Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

 

The Market / Targ

 

O początkach jeziora Gaładuś

 

Muzyka Miejsca - Warsztat B-boyingu

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI