Historia - Litwini

Suwalszczyznę, wliczając w to i ziemię sejneńską, w odległej przeszłości zamieszkiwali spokrewnieni z Litwinami Jaćwingowie, zwani też Sudowami i Dajnowami. Wyginęli jednak pod koniec XIII stulecia, w czym wydatnie pomogli im Krzyżacy oraz Mazowszanie i plemiona ruskie.


Tak się powszechnie uważa, ale należy przypuszczać, że nie wszyscy Jaćwingowie wyginęli od krzyżackiego miecza. Część z nich zapewne schroniła się na terenach litewskich, być może aż za Niemenem, część zapewne zasymilowała się z późniejszymi osadnikami - Litwinami i Polakami. Po Jaćwingach pozostały nazwy fizjograficzne. Do takich należy nazwa jez. Wigry, jez. Geret, jez. Zelwa, jez. Szelment, a takoż wsi Wigrańce, miasta Sejn, wsi Zusna, rzeki Marychy, która wcześniej nazywała się Sejną. Pozostały też jaćwieskie nazwiska (Patla, Gorlo, Kierejsza, Skindzier, Biłda, Bierdzio, Kierbedź, Mejsak, Rukat, Krejpcio).
Przez ponad dwa wieki znacznie wyludniona Suwalszczyzna porastała lasami, stanowiącymi doskonałą granicę rozdzielającą zakon krzyżacki i Wielkie Księstwo Litewskie.
Ponowna kolonizacja rozpoczęła się dopiero na początku XVI stulecia, i to aż z trzech kierunków: z Litwy, z Mazowsza i z ziem ruskich, które dziś nazywamy białoruskimi. Element ruski, jako najsłabszy, wnet wtopił się w żywioł polski bądź litewski.
Franciszek E. Skąd Litwini wracają. Nasze Krajobrazy 14.II. 1999

Po II wojnie światowej, w wyniku zmiany granic i przesiedlenia głównie ludności niemieckiej, czynniki oficjalne w Polsce akcentowały jej jednonarodowy charakter. O mniejszościach narodowych nie mówiło się wcale albo podkreslano ich znikomy procent. Dopiero po woelu latach i przemianach, jakie dokonały się w Polsce, same mniejszości wchodzą na arenę polityczną, organizują swoje stowarzyszenia, szkoły, zespoły artystyczne, wreszczcie partie polityczne. Ze względu na brak oficjalnej statystyki składu narodowościowego ludność Polski operuje się danymi przyblizonymi, które w liczbach bezwględnych siegają 1,5 mln mniejszości, w tym Litwinów ok. 25.000.
Józef Sygit Forencewicz: "Położenie prawne litewskiej mniejszości narodowej w Polsce", "Litwini w Polsce", Puńsk 1995


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI