Historia Sejn


Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie W dniu 28 października 2006 roku podczas  spotkania zaduszkowego  w Białej Synagodze poświęconego prezentacji  3. tomu "Almanachu Sejneńskiego"  miał miejsce wernisaż wystawy  Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie.
Sejny w projekcie Szlakiem sztetli, szlak kulturowy po żydowskich miasteczkach Projekt turystyki kulturowej na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy.  
Achron z Łoździej  W kolejnym numerze Almanachu sejneńskiego ukaże się artykuł  Karoliny Kolinek i  Pawła Siechowicza pt: " Pięciolinia powrotu – muzyczna tożsamość Józefa Achrona"
"Biesiada Literacka" z biskupem Antanasem Baranauskasem w zbiorach Pogranicza  Artykuł ukazał się w czerwcu 1884 roku i poświęcony był m.inn biskupowi. 
Małgorzata Sporek-Czyżewska. KAMIEŃ. Refleksje z przyjazdu Maxa Furmańskiego do Sejn. 22 maja 2002 roku,  wczesnym majowym, upalnym popołudniem, b yliśmy świadkami aktu odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci Żydów sejneńskich na cmentarzu w Marynowie.
Odszedł Max Furmański - wielki przyjaciel Sejn i Pogranicza Z wielkim żalem przyjeliśmy wiadomość, że w wieku 90 lat zmarł Max Furmański - urodzony w Sejnach  w 1924 roku rabin i k antor.
WĘZŁY PAMIĘCI. SEJNY w księdze najważniejszych miejsc i symboli Rzeczpospolitej: "Węzły pamięci niepodległej Polski". Projekt „Węzły pamięci” ma na celu przypomnienie wielokulturowej i wieloetnicznej spuścizny II RP. 
Na Titanicu był ksiądz z Suwalszczyzny. Wiózł rękopisy z Sejn Artykuł o historii księdza Józefa Montwiłła, 24 sierpnia 2012 opublikowana w internetiowym serwisie Gazety Wyborczej.
Sejny W ołtarzu drewnianego kościoła św. Jerzego, ufundowanego przez Grodzińskiego, znajdowała się zakupiona przez niego unikatowa rzeźba Madonny z Dzieciątkiem Jezus, znana później jako Matka Boża Sejneńska. Zakonnicy przystąpili do budowy klasztoru i kościoła. W 1619 r. przenieśli w uroczystej procesji figurę do niewykończonego jeszcze, nowego kościoła - obecnej Bazyliki. 
Daty sejneńskie Rok 1522 - król Zygmunt Stary nadaje swojemu dworzaninowi kniaziowi Iwanowi Michajłowiczowi Wiśniowieckiemu dobra w Puszczy Przełomskiej nad rzeką Sejną o powierzchni około pół mili kwadratowej. Zaraz potem, w miejscu w którym rzeka wypływa z jeziora Sejny, wzniesiony zostaje drewniany dwór zwany Wysokimi Sejnami. Rok 1564 - król Zygmunt August potwierdza to nadanie synowi Iwana - Andrzejowi. Data ta jest przyjmowana jako data powstania Sejn, bowiem w królewskim dokumencie...
Kardynał Karol Wojtyła w Sejnach Kardynał Karol Wojtyła był w Sejnach podczas uroczystości koronacyjnych figury Matki Boskiej Sejneńskiej w dniach 6-7 września 1975 r. W dniu 6 września celebrował mszę św. inaugurującą uroczystości. 7 września przewodniczył głównym uroczystościom koronacyjnym na placu przy klasztorze. Homilię podczas mszy św. wygłosił Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński.
1

Szukaj na stronie

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim
 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI