Historia wydawnictwa

Wydawnictwo Pogranicze

 

to wytrwałe, zróżnicowane,
odważne i mądre
sprzyjanie idei sąsiedztwa

 

Werdykt nagrody „Literatury na świecie”

 

Fundacja "Pogranicze" rozpoczęła swoją działalność wydawniczą w 1993 r. W tym samym roku ukazał się pierwszy numer pisma "Krasnogruda" poświęconego narodom, kulturom i małym ojczyznom Europy Środkowowschodniej. Praca nad tym pismem należy do stałych przedsięwzięć wydawniczych "Pogranicza". Do tej pory ukazało się 17 numerów "Krasnogrudy". Większość z nich ma charakter monograficzny, poszczególne numery poświęcone są wybranemu regionowi lub miastu Europy Środkowowschodniej. W 1998 roku ukazał się specjalny, anglojęzyczny numer czasopisma, przygotowany na prośbę organizatorów festiwalu "Sztokholm - kulturalną stolicą Europy 1998" i prezentujący najciekawsze środowiska artystyczne i intelektualne Europy Środkowowschodniej. Wszystkie numery pisma łączy problematyka wielokulturowości. Nasi autorzy: literaci, historycy, antropolodzy proponują szczególny rodzaj wędrówki po przestrzeniach kulturowych, gdzie "Spotkanie Innego" nie może być tylko powierzchowne. W 1996 roku "Krasnogruda" została wyróżniona Nagrodą Specjalną paryskiej "Kultury".

W 1994 roku ukazała się pierwsza książka wydana przez "Pogranicze" - Nie bój się Cygana Adama Bartosza. Zapoczątkowała ona pierwszą serię wydawniczą "Pogranicza", która otrzymała nazwę Biblioteka Krasnogrudy. Ze znakiem "Biblioteki Krasnogrudy" ukazało się do tej pory dwadzieścia osiem książek. Osiem z nich składa się na małą podserię o nazwie Biblioteka Pisarzy Sarajewa. Na podstawie książki Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz Boża podszewka, wydanej w serii "Biblioteka Krasnogrudy", został nakręcony serial telewizyjny pod tym samym tytułem w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Premiera filmu miała miejsce 23 listopada 1997 r.

W 1999 roku rozpoczęliśmy wydawanie serii Meridian prezentującej twórczość wybitnych autorów z Europy Środkowowschodniej.Za tę serię Wydawnictwo "Pogranicze" zostało wyróżnione nagrodą "Literatury na świecie" w kategorii "Inicjatywa wydawnicza roku 2000". Do tej pory w serii "Meridian" ukazało się dwadzieścia osiem tytułów.

W 2000 roku wydaliśmy książkę Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka. Stała się ona tematem szerokiej publicznej dyskusji w Polsce i za granicą. Dała również początek nowej serii "Sąsiedzi", na którą do tej pory - obok Sąsiadów J. T. Grossa - złożyły się książki: Ziemia i chmury. Z Szewachem Weissem rozmawia Joanna Szwedowska, Razem i osobno. Polacy, Żydzi i Ukraińcy w Brzeżanach, 1919-1945 autorstwa Shimona Redlicha, Wojciecha Tochmana Jakbyś kamień jadła i Wokół "Sąsiadów". Polemiki i wyjaśnienia Jana Tomasza Grossa.

Serię Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej otworzył wydany w 1998 r. katalog wystawy Spisz, Spis, Zips, Szepes pod redakcją Antoniego Kroha. Ta seria jest ściśle związana z projektem "Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej" poświęconym poznawaniu i prezentacji welokulturowego dziedzictwa społeczności żyjących na pograniczach w Europie Środkowowschodniej. W tej serii ukazały się ponadto książki Bukowina po stronie dialogu i Spisz - wielokulturowe dziedzictwo.

Rok 2003 przyniósł dwie nowe serie. Są to: Biblioteka Sejneńska zainicjowana książką Krystyny Pasiuk Ostatni leśni Suwalszczyzny i Biblioteka Vincenzowska, w ramach której ukazały się dotąd cztery tomy monumentalnego dzieła Stanisława Vincenza Na wysokiej połoninie.

W 1996 roku liczba książek wydanych przez "Pogranicze" była na tyle duża, że pozwoliła fundacji na wzięcie udziału w targach książki. Pierwszymi targami, na które pojechaliśmy, były 7. Krajowe Targi Książki w Warszawie odbywające się w dniach 21-24 września 1996 roku. Od tego czasu uczestniczymy w Krajowych Targach Książki w Warszawie, w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, a także w Targach Książki w Krakowie. Spotkania z autorami w czasie targów to tylko część naszych działań promocyjnych. Spotkania promujące nowe książki i nowe numery "Krasnogrudy" organizujemy nie tylko w Sejnach, lecz również w wielu innych miejscach w Polsce i poza jej granicami. Staramy się o to, by, w miarę możliwości, uczestniczyli w nich autorzy. 


Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI