II Międzynarodowy Festiwal im. Miłosza, onet.pl, 14 lutego 2011 r.

Blisko 200 pisarzy, poetów, tłumaczy i znawców twórczości Czesława Miłosza będzie uczestniczyć w II Międzynarodowym Festiwalu Literackim Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", który w maju odbędzie się w Krakowie.


Wśród zaproszonych gości są noblista z 1992 r. Derek Walcott i wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla chiński poeta Bei Dao.

Festiwal będzie kulminacją ustanowionego przez Sejm RP Roku Miłosza. W jego programie znalazły się: międzynarodowa konferencja naukowa, wieczory poetyckie, koncerty, dyskusje panelowe i warsztaty dla tłumaczy. Jak zapowiadają organizatorzy trzeba będzie nie lada kondycji, by uczestniczyć we wszystkich tych wydarzeniach.

 

100. rocznica urodzin Miłosza przypada 30 czerwca. Dzień później – jak przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor programowy Festiwalu Literackiego Czesława Miłosza Jerzy Illg – Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. - Kraków na tydzień stanie się rzeczywiście literacką stolicą Europy - mówił Illg.

Udział w festiwalu potwierdzili, m.in.: Derek Walcott, poeta arabski Adonis, Bei Dao, Claire Cavanagh, Oleg Czuchoncew, Natalia Gorbaniewska, John Gray, Robert Hass, Edward Hirsch, Jane Hirshfield, Amin Maalouf, Zadie Smith, Tomas Venclova.

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden mówił, że wydarzenia związane z Rokiem Miłosza będą się odbywać w wielu miastach m.in. w Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu, ale to właśnie w Krakowie zaplanowano najważniejsze z nich. Wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka przypomniała, że Kraków zabiega o uzyskanie tytułu Miasta Literatury UNESCO, którego uzyskanie wpłynie na rozwiązania systemowe, a te pozwolą na bardziej efektywne wspieranie wydarzeń literackich.

Festiwal Czesława Miłosza otworzy 9 maja międzynarodowa konferencja naukowa "Miłosz i Miłosz", podczas której referaty wygłosi ponad 70 badaczy zajmujących się twórczością noblisty, m.in. Robert Hass, Claire Cavanagh, Stefan Chwin czy Irena Grudzińska-Gross. - Miłosz jest wieloraki, nie jedno ma imię. Jest znakomitym poetą, ale jest też prozaikiem i eseistą, jest myślicielem, często nie docenianym. Jest postacią polityczną, budzącą kontrowersje. Chodziło nam o to, by tą wielowarstwowość pokazać i skonfrontować Miłosza z badaczami różnych pokoleń i z różnych kontynentów - mówił prof. Aleksander Fiut.

10 maja zaplanowano wieczór wspomnień. O Czesławie Miłoszu mówić będą m.in. Jane Hirshfield, Robert Hass, Adam Michnik, Tomas Venclova, Helen Vendler i Adam Zagajewski.

Do przewodniego hasła festiwalu "Rodzinna Europa" nawiązywać będą dyskusje panelowe. Ich uczestnicy będą rozmawiać m.in. o Rosji, którą Miłosz poznał we wczesnym dzieciństwie, o roli tożsamości we współczesnym świecie i o roli religii.

Dla miłośników poezji przygotowano cztery wieczory poetyckie, których tytuły zaczerpnięto z dzieł Miłosza: "Księga olśnień", "Nieobjęta ziemia", "Miasto bez imienia" oraz "Wielkie Księstwo Poezji". Zaproszeni do Krakowa poeci będą mieć także indywidualne spotkania autorskie. Festiwalowy namiot stanie na placu Szczepańskim.

Tłumacze poezji Miłosza z blisko 20 krajów – stypendyści Instytutu Książki - wezmą udział w seminarium przekładowym. Na festiwalowych koncertach wystąpią m.in. irlandzka poetka pisząca w języku gaelickim Nuala Ni Dhomhnaill i wirtuoz dud Liam O’Flynn oraz współzałożyciel legendarnej grupy The Doors Ray Manzarek razem z amerykańskim poetą – beatnikiem Michaelem McClure. Jednym z wydarzeń będzie polskie prawykonanie oratorium inspirowanego poezją Czesława Miłosza, napisanego przez litewską kompozytorkę Onutę Narbutaite. Na zakończenie festiwalu – 15 maja w Filharmonii Krakowskiej z koncertem kompozycji do wierszy Miłosza wystąpi Aga Zaryan z przyjaciółmi.

Festiwalowi towarzyszyć będą: przegląd filmów dokumentalnych o Czesławie Miłoszu, pokazy multimedialne oraz prezentacje książek przygotowanych przez kilka wydawnictw. Zaplanowano m.in. prezentację biografii Czesława Miłosza pióra Andrzeja Franaszka, tomu „Wierszy zebranych” Czesława Miłosza, korespondencji poety z Jarosławem Iwaszkiewiczem, Konstantym Jeleńskim i Jerzym Giedrojciem.

Organizatorami Festiwalu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Książki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na festiwal 1 mln 120 tys. zł.

Podczas Roku Miłosza Krakowskie Biuro Festiwalowe będzie realizować także inne projekty m.in. "4 P – pisarz/poezja/proza/przestrzeń publiczna", "Tramwaje liryczne" i "Cafe Miłosz".

Autor: NZŹródła: PAP, onet.pl, 14 lutego 2011 r

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI