Inauguracja Klasy Sztuki Ludowej

24 września 2020 odbyło się spotkanie inaugurujące kolejnej klasy Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza,


24 września 2020 odbyło się spotkanie inaugurujące kolejnej klasy Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza, Klasy Sztuki Ludowej.

 

Skupiliśmy się na bogatej tradycji rękodzielniczej naszego regionu. Prowadząca opowiadała o  historii tkactwa ze szczególnym uwzględnieniem technik wymyślonych przez tkaczy  litewskich i polskich zamieszkujących region Sejneńszczyzny. Klasa oglądała też zbiory z kufra Pracowni Tkackiej Pogranicza. Rozpoczęta została praca nad osobistymi notatnikami w których zapisano pierwsze najważniejsze definicje oraz materiały dotyczące rękodzielnictwa.

Klasa Sztuki Ludowej to w pierwszym roku istnienia Uniwersytetu spotkanie z bogatą tradycją rękodzielniczą Sejneńszczyzny. Prowadząca opowie o wszystkich wymyślonych i stosowanych przed laty, dziś unikatowych technikach tkackich. Zaprezentuje różnorodne przykład tkanin, które znajdują się w bogatych zbiorach Pogranicza, a więc narzuty, kapy, bieżniki tkane metodą podbieraną dwu i wielo-nicelnicowe, sejpaki, dywany dwuosnowowe oraz krajki litewskie. Praktyczną stroną spotkań będzie nauczenie dzieci podstawowego płóciennego splotu tkackiego, którym uczniowie samodzielnie wykonają np. zakładkę do książki, krajkę lub niewielka tkaninę. Na zajęcia zapraszane będą twórczynie ludowe, mistrzynie z Podlasia – tkaczki z wielkim dorobkiem artystycznym, które dzielić się będą swoją techniką wykonywania tkanin. Towarzyszyć będą temu również zajęcia praktyczne. Planujemy 3 takie spotkania.

 

 

 

 

 

 

Inauguracja Klasy Sztuki Ludowej


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI