Inauguracja roku Czesława Miłosza na Suwalszczyźnie, "Obiektyw" TVP Białystok, 16 stycznia 2011 r.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin poety. Sejm RP ustanowił 2011 rok Rokiem Miłosza. Sympozjon w ośrodku "Pogranicze" w Sejnach, nawiązuje do książki Miłosza "Rodzinna Europa". Wydana po raz pierwszy w Paryżu w 1958 roku przez środowisko antykomunistycznej emigracji i przetłumaczona na prawie wszystkie języki europejskie, opowiada o "Europejczyku środkowo-wschodnim", a dokładniej - przybliża go mieszkańcom zachodniej Europy. 


Czesław Miłosz i jego twórczość to dziedzictwo nie tylko polskie. Jego poezja i proza jest znana i ceniona w całej Europie. Na Litwie jest uznawany za poetę obydwu narodów. Zdaniem litewskiego przyjaciela poety - Tomasa Venclovy, Miłosz i spuścizna jaką pozostawił to kapitał, który trzeba wykorzystać na wiele sposobów - na przykład w polsko - litewskim dialogu.

Jak powiedział prof. Tomas Venclova, pisarz i literaturoznawca -  I to jak mało kto inny. Powiedzmy że Piłsudski też był podobnego pochodzenia, czyli z Wielkiego Księstwa, ale on raczej nas dzieli niż łączy, a Miłosz - tak samo jak Mickiewicz- łączą.

Czesław Miłosz w młodości był związany z Suwalszczyzną. Często tu przebywał, a nawet mieszkał w Krasnogrudzie, tuż przy polsko-litewskiej granicy. W dawnym dworku rodziny Miłoszów dobiega końca budowa Międzynarodowego Centrum Dialogu. Otwarcie - w czerwcu, w setną rocznicę urodzin noblisty.

- Żebyśmy stworzyli szlak kulturowy między Szetejniami i Wilnem na Litwie, a Krasnogrudą, Sejnami i Suwałkami w Polsce - miejscami z nim związanymi dla całej Europy i Świata - dodał Krzysztof Czyżewski z Ośrodka Pogranicze w Sejnach.

To będzie główne wydarzenie roku Miłosza na Suwalszczyźnie - ale nie jedyne. Odbędzie się szereg spotkań i sympozjów,  pojawią się też publikacje poświęcone poecie - jak zaprezentowany dziś "Czeladnik Czasu" opublikowany w językach - polskim, litewskim i białoruskim.


Jakub Mikołajczuk, "Obiektyw", 16 stycznia 2011, tvp.pl
http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/konferencja-o-europie-w-tworczosci-czeslawa-milosza/3807623


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI