Irena Grudzińska-Gross, Miłosz i Brodski. Pole magnetyczne. Ze wstępem Tomasa Venclovy

Na czym polegała przyjaźń między Miłoszem i Brodskim? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Irena Grudzińska-Gross w książce poświęconej losom jednych z najwybitniejszych poetów XX wieku. Laureaci Nagrody Nobla i patroni poetów-emigrantów ubiegłego stulecia ukazani zostali poprzez swoje biografie, stosunek do historii i polityki oraz języka. Powstałe w ten sposób „żywoty równoległe” opisują nie tylko wzajemne relacje Miłosza i Brodskiego, ale często są też kluczem do zrozumienia ich twórczości.


Trudno nazwać Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego poetami emigracyjnymi, nie wyczerpuje to ich twórczości. Ale obaj spędzili dużą część życia w Stanach Zjednoczonych i pisali o osadzeniu w nowym otoczeniu. Ich stosunek do Ameryki był odmienny. Różnił ich moment przybycia do Nowego Świata, miejsce z którego wyjechali. I bagaż, z którym przybyli. Dla Miłosza Ameryka to był kraj wygnania, dla Brodskiego - imperium wolności. 
- Irena Grudzińska-Gross 

Byli centaurami - istnieli jednocześnie w dwóch porządkach, dwóch krajach, dwóch językach, dwóch czasach; twórczość obu składa się z dwóch wyraźnych części, przed- i poemigracyjnej. Obaj dogłębnie zreformowali poezje swoich krajów, w znacznym stopniu opierając się na wzorach anglojęzycznych. Muza obu była tradycja poetycka, Tradycja wielką literą - co nie jest częsta postawa w naszych modernistycznych czasach. obaj mięli słabość do wieków, w których oda współistniała z satyrą, ba - nie zawsze można było odróżnić odę od satyry. Obaj mięli do poezji gospodarski stosunek, pielęgnowali jej ogród, co oznaczał lojalność w stosunku do innych poetów, troskę o nich i pomoc w razie potrzeby. Chociaż dla Miłosza dużo znaczyły Szetejnie, a dla Brodskiego wieś, gdzie odbywał zsyłkę, byli przede wszystkim poetami miast, i to tych które ukształtowały Mickiewicza i Puszkina. 
- Tomasa Venclova z przedmowy do książki 

Recenzja: 
Renata Górczyńska, Świadek poetów, "Przegląd Polski" (dodatek "Nowego Dziennika") 20.04.2007


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI