Israel Schapiro

(ur. 1882 – zmarł 2 czerwca 1957 r.), bibliograf, orientalista i bibliotekarz.
Schapiro, urodzony w Sejnach, był synem R. Toviyyaha Pesaha Schapiro (1845-1924), autora piszącego w jidysz i po hebrajsku, wykładowcy w Rosji i Stanach Zjednoczonych.


Israel Schapiro studiował w słynnej jesziwie w Telszach (Telšiai) na Litwie (w miasteczku, w którym urodził się Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent RP). Do jej rozwoju i wysokiego poziomu nauczania przyczynił się kierujący nią od 1885 r. rabin Eliezer Gordon, który wprowadził szereg nowatorskich dla szkolnictwa żydowskiego reform, w tym tzw. pilpul shiurim (lekcje koncentrowały się na tematach a nie na tekście), uczniowie byli podzieleni na klasy (tzw. machlokos), biedniejsi otrzymywali stypendia. Przede wszystkim jednak jesziwa słynęła z swojego szczególnego credo realizowanego w praktyce nauczania, tzw. Telzeh derech halimud opartego na pojęciach: Havona (rozumienie) i Higoyon (logika). Od jej uczniów wymagano, aby rozwijali swój intelekt, bowiem im jest on doskonalszy, tym większe jest jego duchowe oddziaływanie na świat i nas samych. „Telszański dereh – pisał jeden z nauczycieli jesziwy – jednoczy logikę z poezją. Logika jest logiką poezji, a poezją jest poezja logiki.” W 1941 r. grupa uczonych zdołała uciec przed Zagładą przez Syberię do Ameryki i przeniosła jesziwę do Cleveland w stanie Ohio.

Dalsze studia Israel Schapiro kontynuował na uniwersytecie w Strasburgu i w Hochschule (Lehranstalt) für die Wiessenschaft des Judentums w Berlinie. W 1906 r. uzyskał tytuł doktora, nadany przez Uniwersytet Berliński. W latach 1907-1910 uczył w Kolegium Nauczycielskim w Jerozolimie. W 1910 r. przybywa do Ameryki. Od 1911 do 1913 r. wykładał w Nowym Jorku. Został współwydawcą hebrajskiego tygodnika „Ha-Deror” (Wolność). W okresie 1916-1927 wykładał języki semickie na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona.
Gdy w 1912 r. waszyngtońska Biblioteka Kongresu otrzymała 10 000 woluminów kolekcji Efraima Deinarda, którą przekazał jej Jacob H. Schiff, wszczęto poszukiwania naukowca, który zdołałby zorganizować i obsługiwać dział hebraików. W następnym roku powierzono te obowiązki Izraelowi Schapiro. W latach 1913-1940 kierował nowo utworzonym działem semickim w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, który rozbudował do kolekcji liczącej 40 000 woluminów, rękopisów i innych rzadkich druków.
W 1944 r. przeszedł w stan spoczynku. W 1950 r. osiedlił się w Izraelu. Zmarł 2 czerwca 1957 r. w wieku 75 lat.

Izrael Schapiro dużo pisał i publikował w językach jidisz, hebrajskim, niemieckim i angielskim na tematy związane z żydowską historią i bibliografią, a także orientalistyką. Zajmował się związkami judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, i był w grupie pierwszych uczonych – obok Reverenda Tisdalla, Rabbiego Geigera, Abrahama Katsha – którzy wykazali istnienie wielu zaskakujących podobieństw między Koranem a żydowskimi midraszami, chrześcijańskimi apokryfami i pogańskimi opowieściami. Ponadto był tłumaczem, wydawcą, członkiem wielu towarzystw naukowych.
Opublikował m.in.: Die haggadischen Elemente im erzählenden Teil des Koranas (1907); Biblio of Hebrew Translations of English Works [w:] Studies in Jewish Bibliography and Related Subjects in Memory of Abraham Solomon Freidus (1867-1923), New York 1929; bibliografię hebrajskich przekładów dzieł niemieckich (1934); Schiller und Goethe im Hebräischen [w:] Festschrift für A. Freimann zum 60. Geburstage (1935).
Był także redaktorem i wydawcą dzieł swojego ojca, rabina Toviyyaha Pesaha Schapiro pt. Mashal ha-Kadmoni (z biografią, 1925) oraz Pitgamin Shel Hakhamim (Vol. 1-2, New York 1927).

Źródła:
Kressel, Leksikon, 2(1967), 969f.; Shunami, Bibl.
Rabbi Y.G. Bechhofer, Telshe: 120 Years Since the Founding of the Yeshiva. http://www.aishdas.org
Andrew Vargo, What Is The Source Of The Story Of Cain & Abel In The Qur'an: Pirke De-Rabbi Eli'ezer Or Midrash Tanhuma? www.answering-islam.org.uk


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI