Sejny to miasteczko niedaleko granicy polsko-litewskiej. Mieszkają w nim Polacy, Litwini i Rosjanie, a przed II wojną światowa żyli tu również Żydzi, Cyganie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Historia XX wieku nie oszczędziła temu miejscu konfliktów, tragedii i sąsiedzkich wojen. W ich wyniku rozbiciu uległa wielokulturowa wspólnota. Kroniki sejneńskie na nowo scalają ten świat z opowieści starców, legend, starych fotografii, modlitw, pieśni. Spektakl „Kroniki sejneńskie” jest opowieścią o tym dawnym świecie.
Prezentowany był w wielu miastach Polski i w różnych krajach Europy, w Teatrze LaMaMa w Nowym Jorku.
Premiera pierwszych „Kronik” odbyła się w 1999 roku. Od tamtej pory już czwarte pokolenie młodych ludzi uczestniczy w twórczej przygodzie, podczas której zbierając opowieści na nowo próbuje odczytać swoje miasto.
W pracy nad „Kronikami” biorą udział przedstawiciele różnych narodowości i wyznań – Polacy, Litwini i staroobrzędowcy. Ważne jest to, że historie sejneńskie opowiadane są dziś przez kolejną grupę młodych ludzi, którzy wnoszą do spektaklu nowe opowieści o swoich rodzinach i sąsiadach.
To spektakl zupełnie niezwykły, ponieważ aktorzy – nastoletni Polacy, Litwini i staroobrzędowcy mieszkający w Sejnach – opowiadają prawdziwe historie oraz legendy, które usłyszeli od swoich dziadków i pradziadków, odnajdując w nich własne korzenie. Przyglądając się historii „zaklętej” w wypalonych z gliny budynkach miasteczka, odtwarzają losy jego mieszkańców w magicznej atmosferze niczym z Chagalla. Na chwilę stają się własnymi przodkami, ucieleśniając ich wspomnienia cygańskich taborów, słowiańskich obrzędów kupalnych, pogańskich legend, by niepostrzeżenie przeistoczyć się w uczestników litewskiego wesela czy żebraków pod kościołem, a za chwilę opowiedzieć historię Racheli, córki krawca, czy żydowskiego dziecka uratowanego przed niechybną śmiercią. Bogactwo wielokulturowej historii zostaje przywołane przez jej najmłodszych spadkobierców. Tajemnicą spektaklu jest jego pokrewieństwo z pradawnym znaczeniem odtwarzania mitu – to, że opowieść staje się tu i teraz, niejako bez pośredników. Spektakl przemawia ze zniewalającą mocą do wszystkich, nie tylko tych, którzy czują, że oddalają się od własnej historii i korzeni.
/Monika Fabijańska: dyr. Instytutu Kultury Polskiej, Nowy Jork, kwiecień 2008/
Scenariusz i reżyseria: Bożena Szroeder
W spektaklu udział biorą: Ewelina Gibas, Emilka Janczewska, Małgosia Kukolska, Gabrysia Makowska, Weronika Janczewska, Zuzia Bagińska, Maja Grabowska, Laura Miszkiel, Patrycja Przekopska, Ola Gryguć, Kuba Gryguć, Włodek Moniuszko, Tomek Myszczyński, Franek Sawicki, Daniel Zdancewicz
Kolejna odsłona: Małgosia Kukolska, Gabrysia Makowska, Weronika Janczewska, Maja Grabowska, Laura Miszkiel, Ola Gryguć, Kuba Gryguć, Tomek Myszczyński, Franek Sawicki, Daniel Zdancewicz
Kolejna odsłona, 2017/2018: Małgosia Kukolska, Weronika Janczewska, Laura Miszkiel, Ola Gryguć, Natalia Fiedorowicz, Zuzia Bagińska, Kuba Gryguć, Tomek Myszczyński, Franek Sawicki, Daniel Zdancewicz
"Latarnik gasi światło"
Victoria Tucholka o "Kronikach sejneńskich" - pokazywanych na Spotkaniach Teatralnych w Warszawie w kwietniu 2019
Majówka w Pograniczu
1-3 maja 2019. Biała Synagoga. "Kroniki sejneńskie", premiera "Filmowej Kolekcji Opowieści Pogranicza. Postacie" oraz płyty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Zapraszamy!
Kroniki sejneńskie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
19 października 2014 roku Pogranicze zaprezentowało fragment spektaklu "Kroniki Sejneńskie" dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Domu Kultury Zacisze na Warszawskiej Pradze oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sejn.
Premiera czwartej opowieści "Kronik sejneńskich". Foto: Wiesław Szumiński
19 października 2014, w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się premiera kolejnej odsłony przedstawienia pt:"Kroniki sejneńskie". Praca nad IV wersją opowieści trwała 2 lata. Młodzi pracowali pod opieką muzyczną Moniki Mamińskiej, ruchową Mieczysława Giedrojcia i reżyserską Bożeny Szroeder
"Gucio zaczarowany" w Gazecie wyborczej, 8 października 2014
Zrealizowali już sporo bajecznych animacji, teraz pracują nad filmem animowanym związanym z ukochaną lekturą Miłosza z dzieciństwa. By dostać grant z ministerstwa, grupa młodzieży i dzieci z Sejn musi mieć wkład własny. Każdy może im w tym pomóc, każdy grosz się przyda. A darczyńcy dostaną niepowtarzalne pamiątki
Cały tekst: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,16767119,Gucio_zaczarowany__Mlodzi_prosza_o_pomoc__WIDEO_.html#ixzz3FYFdWA8O
Warsztaty Pracowni Kronik sejneńskich
24 - 29 sierpnia 2014 w Krasnogrudzie odbywały się warsztaty Pracowni Kronik Sejneńskich i praca nad IV opowieścią.Warsztaty pieśni i warsztaty głosowe prowadziła - Monika Mamińska. Warsztaty teatralne- Mieczysław Giedrojć
Warsztaty filmowe "Gucio Zaczarowany"
Od 14 do 19 lipca trwały warsztaty filmowe Pracowni Kronik Sejneńskich. Pracownia przygotowuje nowy film animowany, na podstawie "Gucia Zaczarowanego".
"Gucio Zaczarowany"
Od 14 do 19 lipca trwają warsztaty filmowe Pracownii Kronik Sejneńskich. Pracownia przygotowuje nowy film animowany, na podstawie "Gucia Zaczarowanego".
4-6 kwietnia 2014 - warsztaty Kronik Sejneńskich
W dniach 4-6 kwietnia w Krasnogrudzie odbyły się kolejne warsztaty Kronik Sejneńskich z udziałem Moniki Mamińskiej. Tym razem przedmiotem warszatów była praca nad głosem oraz pieśni pogranicza.
28 stycznia - 1 lutego 2014 - warsztaty Pracowni Kronik Sejneńskich
W dniach 28.01 - 1.02.2014 młodzież i dzieci skupione wokół Pracowni Kronik Sejneńskich , wzięły udział w serii warsztatów, mających na celu wprowadzenie ich w pracę teatralną oraz pracę nad nową opowieścią „Kronik sejneńskich” pod opieką Bożeny Szroeder.
Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.
Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.
POGRANICZE / BIAŁORUŚ
Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.
Krasnogruda 29 stycznia 2021
Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.