Jak otworzyć „Sejneński Skarbiec”? O uroczystości wieńczącej roczny program realizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową w Sejnach na Niebywałe Suwałki


Miłości do miejsca nie nauczy młodego pokolenia ten, kto sam tego miejsca nie kocha. Wiedzą o tym doskonale ludzie „Pogranicza”, którzy uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Dobrzańskiego w Sejnach zaprosili do wspólnej wędrówki po świecie, którego już nie ma.

Autor: Iwona Danilewicz

W środę, 22 czerwca w Białej Synagodze w Sejnach został podsumowany „Sejneński Skarbiec”, program dotyczący poznania sąsiadów, historii miasta i jego tradycji wielokulturowych. O spotkaniach ze sztuką, muzyką, pieśnią, literturą i dziedzictwem miasta opowiadali sami uczestnicy – uczniowie pięciu klas tamtejszej podstawówki.

Zanim jednak młodzi podróżnicy otrzymali głos, głosami swoimi zachwyciły zgromadzonych członkinie zespołu „Riabina” z Gabowych Grądów. Dzieci miały okazję o starowierach dowiedzieć się o wiele więcej. Podróże przez historię i wiarę były elementami rocznego programu. Jak mówili młodzi jego uczestnicy – zanim usłyszeli „Riabinę”, nie spodziewali się, że można tak pięknie śpiewać bez akompaniamentu. Dzieci w trakcie wyjazdu zwiedziły molennę staroobrzędowców – ich przewodnikiem był sam Mieczysław Płatonow, nastawnik. Konsekwencją tej wizyty była nie tylko wiedza zdobyta na temat staroobrzędowców, ale dalsze poszukiwania i próby zrozumienia starowierów. Warsztaty pisania ikon z dziećmi przeprowadził Wiesław Szumiński – wykonane przez dzieci prace to część wystawy, która będzie prezentowana przez całe wakacje w Białej Synagodze w Sejnach.

W czasie spotkania kończącego projekt, wiele ciepłych słów inicjatorka przedsięwzięcia – Bożena Szroeder, która zaprosiła do współpraca nauczycielki – Dorotę Fiećko, Bożenę Gryguć, Alicję Staśkiel, Teresę Klucznik i Małgorzatę Tomkiewicz, usłyszała od rodziców. Okazało się, że i oni pilnie śledzili każdy kolejny stopień realizacji programu edukacyjnego. „Uczyć się można nie tylko w budynku szkoły” – powiedziała w Białej Synagodze jedna z uczennic. Trzeba tylko odpowiedniego mistrza – nauczyciela. – Realizując nasze działania, staramy się nie tylko wypracować język każdego spotkania – zależy nam również na tym, by nie być powtarzalnymi – podkreśliła Bożena Szroeder z „Pogranicza”, dodając, że tajemnicą sukcesu jest przeżywanie wraz z dziećmi twórczej i pięknej przygody artystyczno-edukacyjnej. – Pielęgnowanie w sobie dziecka, radość z pierwszego razu – odkrywania i spotkania – to chyba nasz warsztat pracy. Inaczej, byłoby to tylko kolejne spotkanie w relacji dorosły – dziecko – powiedziała.

Przeszukiwanie „Skarba Sejnenskiego” trwało cały rok szkolny. W programie edukacyjnym znalazły się bloki tematyczne poświęcone staroobrzędowcom, sejneńskim Żydom, Polakom, Cyganom i Litwinom. Co istotne – każdy z tych bloków był jednocześnie opowieścią o sąsiedztwie. – Zależało nam na tym, by nie tyle wyłuskać poszczególne światy, ale znaleźć połączenie między nimi a opowieścią o samym mieście – wskazała Bożena Szroeder.

Zajęcia z młodymi poszukiwaczami prowadzili: wspomniany już wcześniej Wiesław Szumiński, który wraz z Bożeną Szroeder zrealizował także warsztaty z cygańskim taborem, poezją Papuszy; Aldona Wojciechowska opowiadała uczniom o tradycji litewskiej, warsztaty pieśni przeprowadził z dziećmi Piotr Fedorowicz, swój udział w części muzycznej miały też starowierki z „Riabiny”, ale i Michał Moniuszko, który przybliżył warsztatowiczom ideę „Muzyki Miejsca”.

– Jestem przekonana, że zdobyta wiedza i doświadczenie zaprocentują. Mam nadzieję, że to nie koniec naszej przygody – powiedziała podczas podsumowania programu nauczycielka, Dorota Fiećko.

Wystawa prac powstałych w trakcie „Sejneńskiego Skarbca” to nie tylko ikony stworzone przez dzieci, to też gliniane miasteczko, wycinanki litewskie i „cygańskie peregrynacje”. Wszystkie „małe dzieła” dostępne są w Białej Synagodze. W październiku ukaże się publikacja dokumentująca roczną pracę z dziećmi w ramach programu dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Niebywałe Suwałki

czytaj całość

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI