Janina Osewska

JANINA OSEWSKA jest poetką i pedagogiem, łączącym swoją pracę zawodową z wieloma pasjami, w tym zwłaszcza z fotografią, podróżowaniem i animowaniem życia literackiego.


Urodziła się 7 lutego 1955 roku w Augustowie. W 1979 roku obroniła pracę magisterską na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej. W 1993 roku ukończyła Podyplomowe Studium Pedagogiczne na wydziale pedagogiki i psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Filia w Białymstoku, zaś w 1999 – studium podyplomowe z zakresu informatyki dla nauczycieli na Politechnice Warszawskiej.
W 1989 roku została członkiem Koła nr 14 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, które było założycielem Społecznej Szkoły Podstawowej STO. Od roku 1992 była jej dyrektorem. W roku 1999 założyła Społeczne Gimnazjum STO i pełniła funkcję dyrektora obu szkół do końca roku szkolnego 2001/2002. Od 1 września 2002 roku kieruje Szkołą Podstawową nr 6 im. Armii Krajowej, któ­­­ra uzyskała tytuł „Szkoły z klasą”, „Nauczyciela z klasą”, „Szkoły Odkrywców Talentów”. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała m.in. Nagrodę I Stopnia Mi­nistra Edukacji Narodowej i Medal Komisji Edukacji Na­­rodowej.
Od 2002 roku współorganizuje doroczny międzyszkolny konkurs recytatorsko-plastyczny pn. „Strofy i pejzaże znad Netty”, którego celem jest rozbudzenie zainteresowania poezją oraz rozwijanie więzi emocjonalnej z małą ojczyzną. Od 2004 roku prowadzi przy szkole „Kawiarenkę Literacką” – spotkania profesjonalnych pisarzy z uczniami, ich rodzicami oraz mieszkańcami miasta. Była realizatorką dwóch projektów literackich: „Augustów w poezji” i „Ziemia augustowska w prozie i poezji”, które zakończyły się wydaniem antologii: Tam prosto do Augustowa (2007) i Opowieść o ziemi augustowskiej (2008). Opracowała i wydała zbiór wierszy uczniów i absolwentów szkoły Wiersze z Tartacznej (2012) oraz opowieść o Szkole Podstawowej nr 6 pt. Szkoła na polance (2013).
Początki jej drogi literackiej sięgają 1996 roku, kiedy wzięła udział w augustowskim konkursie literackim „O liść dębu” i otrzymała pierwszą nagrodę. W 2000 roku została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Człowiek i przyroda” w Białymstoku, w 2004 otrzymała główną nagrodę w międzynarodowym konkursie poezji zorganizowanym przez Polish American Poets Academy w USA. Debiutowała w „Najprościej” w 2000 roku, piśmie Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku. Wiersze publikowała w: „Jaćwieży”, „Przeglądzie Augustowskim”, „Gazecie Współczesnej”, „Gazecie Olsztyńskiej” „Głosie Nauczycielskim”, „Ocaleniu przez Poezję”, „Martyrii”, „Akancie”, „Znad Wilii”, „Zeszytach Ciechanowskich”, „Toposie”, „Azurii” (Australia), „Dzienniku Polonii w Kanadzie”, „Šiaurės Atėnai” (Litwa), „Literatūra ir menas“ (Litwa), w białostockim almanachu „Epea” i „Almanachu Sejneńskim” oraz w antologiach.
Opublikowała tomiki: W stronę ciszy (2003) i Do czasu przyszłego (2007). Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, ukraiński, czeski i litewski. Jest autorką reportaży z podróży: ­Tętno Manhattanu oraz Zapach prochu i pachnideł – Liban oraz licznych artykułów (wraz z fotografiami) o tematyce krajoznawczej (m.in. w „Poznaj swój kraj”, „Podróżach” „Wiadomościach Literackich”, „Borussi” „Toposie”).
Zajmuje się także fotografią. Jej zdjęcia ukazywały się w czasopismach oraz wydawnictwach książkowych. W kwietniu 2003 roku pierwszą wystawę jej prac pt. „okruchy” zorganizowało Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Realizowała projekty fotograficzne w Nowym Jorku, Libanie, Syrii, Australii i Nowej Zelandii. Z sukcesami bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju, jest także autorką wystaw indywidualnych, m.in. „Te Wai Pounamu – Obrazy znalezione” w Centrum Sztuki Współczesnej & Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach (2015). W 2011 roku opublikowała album „okruchy”, który otrzymał no­minacje do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival 2015.

 

Janina Osewska, Tamto, Sejny 2015, Fundacja i Ośrodek Pogranicze


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI