Janusz Marciniak, Co Żydzi zrobili? , P.K., "Nowe Książki"

Autor jest malarzem i krytykiem sztuki, pracuje w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie jest zatem ani profesjonalnym historykiem, ani pisarzem. Urodził się w 1954, nie doświadczył więc koszmaru wojny. Niewielka, ładnie wydana książka "na temat - jak stwierdza - antysemityzmu i kultury empatii" to zbiór tekstów publikowanych, z jednym wyjątkiem, wcześniej. Zebrane razem, nabrały nowego znaczenia, tym bardziej, że poprzedziły edycję ważne wydarzenia. Latem 2000 w garbarni obozu oświęcimskiego otwarto dyskotekę. 

 


 

Po kilku miesiącach wojewoda małopolski zamknął to miejsce wesołych potańcówek. W tym samym roku stukilkudziesięciu rabinów i teologów żydowskich ogłosiło deklarację "Dabru emet" ("Mówcie prawdę") o stosunku Żydów do chrześcijan i chrześcijaństwa. Także w 2000 ukazała się książka Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi oraz później film Agnieszki Arnold pod tym samym tytułem. 10 lipca 2001 w rocznicę śmierci Żydów zamordowanych podczas okupacji niemieckiej przez Polaków w Jedwabnem prezydent Aleksander Kwaśniewski wygłosił odważne przemówienie, w którym zbrodnia została nazwana wyraźnie, ofiary i zabójcy przypomnieni po to, by przeszłość była przestrogą. Janusz Marciniak uczestniczy w tym dialogu, przeżywa los i Zagładę polskich Żydów. Stąpa po ich śladach, pragnie zrozumieć, a zarazem czuje się współodpowiedzialny za - jak pisze - "haniebne manifestacje antysemityzmu".

P.K. 
"Nowe Książki"

 

Janusz Marciniak, Co Żydzi zrobili, Sejny 2001, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI