Janusz Marciniak, Co Żydzi zrobili? , P.K., "Nowe Książki"

Autor jest malarzem i krytykiem sztuki, pracuje w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie jest zatem ani profesjonalnym historykiem, ani pisarzem. Urodził się w 1954, nie doświadczył więc koszmaru wojny. Niewielka, ładnie wydana książka "na temat - jak stwierdza - antysemityzmu i kultury empatii" to zbiór tekstów publikowanych, z jednym wyjątkiem, wcześniej. Zebrane razem, nabrały nowego znaczenia, tym bardziej, że poprzedziły edycję ważne wydarzenia. Latem 2000 w garbarni obozu oświęcimskiego otwarto dyskotekę. 

 


 

Po kilku miesiącach wojewoda małopolski zamknął to miejsce wesołych potańcówek. W tym samym roku stukilkudziesięciu rabinów i teologów żydowskich ogłosiło deklarację "Dabru emet" ("Mówcie prawdę") o stosunku Żydów do chrześcijan i chrześcijaństwa. Także w 2000 ukazała się książka Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi oraz później film Agnieszki Arnold pod tym samym tytułem. 10 lipca 2001 w rocznicę śmierci Żydów zamordowanych podczas okupacji niemieckiej przez Polaków w Jedwabnem prezydent Aleksander Kwaśniewski wygłosił odważne przemówienie, w którym zbrodnia została nazwana wyraźnie, ofiary i zabójcy przypomnieni po to, by przeszłość była przestrogą. Janusz Marciniak uczestniczy w tym dialogu, przeżywa los i Zagładę polskich Żydów. Stąpa po ich śladach, pragnie zrozumieć, a zarazem czuje się współodpowiedzialny za - jak pisze - "haniebne manifestacje antysemityzmu".

P.K. 
"Nowe Książki"

 

Janusz Marciniak, Co Żydzi zrobili, Sejny 2001, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI