Jerzego Ficowskiego księga o Brunonie Schulzu, Wiesław Szymański, MUZA, 20.10.2002

Był rok 1942. Młody, 18-letni Jerzy Ficowski, żołnierz konspiracji - czyta Sklepy cynamonowe Bruno Schulza. Jest zauroczony i zachwycony do głębi. Postanawia napisać list do autora, powiedzieć mu, iż jego książka jest „źródłem najwyższego zachwytu i największego objawienia”. 
Udaje mu się przypadkiem – a może był to szczęśliwy zbieg okoliczności – zdobyć adres Brunona Schulza. Pisze do niego list. Skąd może wiedzieć, że adres jest nieaktualny, że Schulz – wyrzucony do małej izdebki w getcie, stoi u kresu życia?

Odpowiedź nie nadeszła nigdy. W zamian - kilka miesięcy później – wiosną 1943 roku Jerzy Ficowski dowiedział się o śmierci Schulza. W przypływie bólu pisze niewielką rozprawkę o Sklepach cynamonowych – trzydzieści kilka półstroniczek, które sam oprawia w płótno, nadając tytuł Regiony wielkiej herezji. 
 
Czy Jerzy Ficowski mógł wówczas myśleć o wielkiej, ponad 500 stron liczącej księdze o Brunonie Schulzu? Czy mógł choćby przypuszczać, że oto rodzi się wielka życiowa pasja, którą po latach nazwie nawet opętaniem Schulzem? Kończy się wojna. Ficowski – żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego – rozpoczyna studia. O Schulzu zapomnieć nie może. Postanawia odnależć ludzi, którzy znali autora Sklepów cynamonowych. Już w 1946 roku powstaje pierwszy szkic o Schulzu, ma go wydrukować ukazujące się w Poznaniu „Życie Literackie”. Ale zanim to się stało – pismo upada. W trzy lata później, w krakowskim „Dzienniku Literackim” druk znacznie już większego eseju zostaje wstrzymany. I będzie tak się działo przez długie lata. Im więcej nowych, nieznanych faktów z życia Schulza udaje się Ficowskiemu zdobyć, tym trudniej z ich opublikowaniem. 
 
Dopiero w 1967 roku Regiony wielkiej herezji ukażą się w Wydawnictwie Literackim, w sześć lat później wychodzi Druga jesień, a w 1986 Okolice sklepów cynamonowych. Ficowski odkrywa nieznane listy Schulza, trafia na ślad wielkiej miłości jego życia, udaje mu się dotrzeć rysunków z niesamowitej Xięgi bałwochwalczej. Życie i dorobek Schulza przestaje być pasją, staje się prawdziwą obsesją Jerzego Ficowskiego. Wydana właśnie przez sejneńskie Pogranicze księga pod tytułem Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologia – to naprawdę dorodny owoc tej obsesji – trwającej już 60 lat. 
 
Książka zawiera wszystkie opublikowane wcześniej rozprawy Ficowskiego o Schulzu, przynosi też kilka pierwodruków. Przede wszystkim fragment zatytułowany Bezimienna – traktujący o byłej narzeczonej i wielkiej miłości Brunona Schulza – Józefinie Szelińskiej. Poznajemy ją i jej losy dopiero teraz, ponieważ – jak pisze Ficowski – „związany daną jej obietnicą zachowania dyskrecji co do jej tożsamości, dopiero obecnie, po jej śmierci, jestem zwolniony z tego zobowiązania”. Inny bardzo interesujący pierwodruk zawarty w tej księdze schulzowskiej, to relacja o malowidłach ściennych w wojennej siedzibie gestapowca zrealizowanych przez Schulza na zamówienie. 
 
Jest w tej książce także niewielki wybór listów Brunona Schulza. Niewielki – gdyż jak pisze Jerzy Ficowski – ogromny liczący ponad tysiąc pozycji - zbiór listów autora Sklepów cynamonowych znajdzie się w osobnej publikacji. Oby było to tak piękne edytorsko dzieło, jak omawiana tu książka. Mnóstwo ilustracji, wiele reprodukcji rysunków Schulza, no i fantastyczna w pomyśle okładka. Zaiste - oprawa godna zawartości. 
Warto po tę zawartość sięgnać. 
 
Wiesław Szymański, MUZA, 20.10.2002
 
Jerzy Ficowski, Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologiaSejny 2002, Fundacja Pogranicze.
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI