Jerzy Ficowski - człowiek Pogranicza, z Krzysztofem Czyżewskim rozmawiał Tomasz Kubaszewski, "Kurier Poranny" 11.05.2006

Jerzy Ficowski - człowiek Pogranicza 

Kurier Poranny: To "Pogranicze" przywróciło polskiej kulturze Jerzego Ficowskiego. 

Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze" w Sejnach: W pewnym sensie tak. Zresztą sam Ficowski to przyznawał. Pamiętam takie spotkanie autorskie, które zorganizowaliśmy mu w Warszawie w połowie lat 90. Sala świeciła pustkami. Zobaczyłem wtedy tego wybitnego człowieka zupełnie samotnego. Pomyślałem, że nie może tak być.


Ale zdaje się, nie był to pierwszy Pana kontakt z Jerzym Ficowskim i jego twórczością? 

- Oj, nie. Dla mnie jego książki były podstawą takiego myślenia, które doprowadziło do powstania "Pogranicza". Jeszcze w latach 80. jeździłem po Polsce z monodramem opartym na jego tekstach. Bezpośrednio poznaliśmy się natomiast w połowie lat 90. Napisał do "Pogranicza", że ma "Bajędy augustowskie", które stworzył podczas stanu wojennego i czy nie chcielibyśmy tego wydać. Chętnie się zgodziliśmy. To właśnie w czasie promocji "Bajęd" sala świeciła pustkami. Okazało się, że Jerzy Ficowski praktycznie zniknął z życia kulturalnego kraju. Niewiele pisał, nic nie publikował. Wtedy wpadliśmy na pomysł, żeby go jakoś uhonorować. Wymyśliliśmy "Człowieka Pogranicza" - nagrodę, która będzie przyznawana takim ludziom jak on. Otwartym, zawsze stającym w obronie "innych", represjonowanym z różnych względów, prześladowanych. "Człowiekiem Pogranicza" Ficowski został w 1999 roku. Później wydaliśmy kilka jego książek. Była piękna edycja "Baśni cygańskich", wielka monografia Bruno Schulza, zbiór wierszy. To wszystko sprawiło, że w życiu kulturalnym zajął należną sobie pozycję. 

Odwiedzał Suwalszczyznę od czasu do czasu? 

- Owszem, ale niezbyt często. Był bardzo schorowany, rzadko wyjeżdżał z Warszawy. 

Co, Pana zdaniem, zostało po Jerzym Ficowskim? 

- Miał wiele zainteresowań. Jedni widzą w nim głównie cyganologa, inni - schulzologa, jeszcze inni poetę. Praktycznie całe swoje życie oddał Cyganom, Żydom, Schulzowi, Leśmianowi. Największa tajemnica tkwi w tym, że we wszystkim, co robił, był sobą. Potrafił łączyć różne rzeczy, które nie odbierały mu jego jedynego, niepowtarzalnego głosu. A przede wszystkim był poetą. Moim zdaniem - wybitnym. 

Rozmawiał: Tomasz Kubaszewski 

"Kurier Poranny" 11.05.2006


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI