Jerzy Giedroyć

Redaktor kochał starcia dyskusyjne i polityczne "bomby", lubił też wówczas udzielać łamów przeciwnikom ideologicznym; w roku 1938 umieścił np. serdeczny nekrolog o byłym komendancie "Legionu" Zbigniewie Zapasiewiczu, który swe krótkie życie zakończył w PPS. Były też w "Polityce" sensacyjne wywiady: z Władysławem Studnickim, Romanem Dmowskim (!), Stanisławem Strońskim(...). Wielką, wręcz międzynarodową wrzawę spowodował też artykuł Adolfa Bocheńskiego o przyszłym rozpadzie Rosji na państwa narodowe (dzielenie skóry na niedźwiedziu) zaopatrzony w odnośna mapę. Artykuł reprodukowały "Izwiestia" jako dowód polskiego imperializmu. Wybuchnął skandal, a Giedroyc znów się cieszył... 


Stefan Kisielewski, Spotkania z Jerzym Giedroyciem
"Puls" 30/1986


Jerzy Giedroyć w zbiorach filmowych CDKP. Jako potomek litewskiej rodziny książęcej, która pielęgnowała zarówno kulturę rosyjską jak i polską Giedroyć był człowiekiem wielo-kulturowym co miało wielki wpływ na jego pogląd geopolityczny na temat Europy Wschodniej.    
1

Szukaj na stronie

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim
 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI