Jerzy Giedroyć

Redaktor kochał starcia dyskusyjne i polityczne "bomby", lubił też wówczas udzielać łamów przeciwnikom ideologicznym; w roku 1938 umieścił np. serdeczny nekrolog o byłym komendancie "Legionu" Zbigniewie Zapasiewiczu, który swe krótkie życie zakończył w PPS. Były też w "Polityce" sensacyjne wywiady: z Władysławem Studnickim, Romanem Dmowskim (!), Stanisławem Strońskim(...). Wielką, wręcz międzynarodową wrzawę spowodował też artykuł Adolfa Bocheńskiego o przyszłym rozpadzie Rosji na państwa narodowe (dzielenie skóry na niedźwiedziu) zaopatrzony w odnośna mapę. Artykuł reprodukowały "Izwiestia" jako dowód polskiego imperializmu. Wybuchnął skandal, a Giedroyc znów się cieszył... 


Stefan Kisielewski, Spotkania z Jerzym Giedroyciem
"Puls" 30/1986


Jerzy Giedroyć w zbiorach filmowych CDKP. Jako potomek litewskiej rodziny książęcej, która pielęgnowała zarówno kulturę rosyjską jak i polską Giedroyć był człowiekiem wielo-kulturowym co miało wielki wpływ na jego pogląd geopolityczny na temat Europy Wschodniej.    
1

Szukaj na stronie

Archiwum! Szanowni Państwo! Otwieramy nową witrynę facebookową Ośrodka i Fundacji Pogranicze z Sejn i Krasnogrudy. Będziemy tutaj publikować materiały archiwalne opisujące nasze szerokie działania na rzecz budowania Dobrego Sąsiedztwa.

 

Sejneńskie Rozmowy - Andrzej Strumiłło

 

Mikołaj Trzaska do Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

 

The Market / Targ

 

O początkach jeziora Gaładuś

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI