Joanna Tokarska-Bakir, Rzeczy mgliste

seria SĄSIEDZI,
rok wyd. 2004,
ISBN 83-86872-60-8,
stron 226,
oprawa twarda,

cena: 34,00 zł,
Nakład wyczerpany.


Joanna Tokarska-Bakir jest etnografką. Jak sama podkreśla, oznacza to, że nie zajmuje się faktami, lecz tym, co ludzie o faktach mówią, gadają, opowiadają. Dla etnografii nic nie jest niewartą uwagi błahostką. Etnografia potrafi nawet zapisać jakiś nieskładny bełkot, którego nikt na razie nie rozumie. Tokarska-Bakir, jak pisze w swoim imponującym "Obrazie osobliwym", uprawia "gęstą lekturę", która "nie zrażona powtórzeniami i słowami zużytymi, ma zatrzymać do rozważenia wszystko to, co z tekstu etnograficznego bywa wymywane pod pretekstem redundancji, marginalności, niezrozumiałości, niższego poziomu artystycznego (w przypadku przekazów folklorystycznych) czy obsceniczności". Etnografia lubi na przykład odczytywać napisy na murach dzisiejszych miast, umie też zastanawiać się nad tajemniczymi gestami, jakie czynią pielgrzymi w świętych miejscach.

Etnografia uprawiana przez Tokarską-Bakir jest mi bliska, bo tworzy swoje archiwum egzystencji, bo pracuje w zwyczajności z uwagą właściwą pisarstwu Mirona Białoszewskiego, zapisywacza "donosów z rzeczywistości". (...)

Joanna Tokarska-Bakir jest srogą nauczycielką. Nieubłaganie opowiada o tym, o czym może wolelibyśmy już nie słyszeć: o ciągle odnawiającym się mechanizmie antysemickiej przemocy. A jednak (...) chcemy być w prowadzonej przez nią trudnej klasie w ciężkiej szkole antropologii teoretycznej i praktycznej.

O AUTORZE

Recenzje:

Joanna Tokarska-Bakir, Rzeczy mgliste, Marek Radziwon, "Gazeta Wyborcza" 18.01.2005
Piękne mniejszości, Michał Piotrowski


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI