Josif Burg, Okruchy

seria MERIDIAN,
rok wyd. 2001,
ISBN 83-86872-02-0,
stron 188,
oprawa twarda,

cena: 26,00 zł

Nakład wyczerpany


 

Na najnowszą książkę Josifa Burga składają się pełne ujmującej prostoty i "ciepłych, soczystych słów języka jidysz" opowiadania, które ukazują powikłane, tragiczne losy żydowskich bohaterów. Wielu z nich przetrwało jedynie w pamięci pisarza (...). Ocalałe od zapomnienia, a przy tym barwnie odmalowane przez pisarza fragmenty żydowskiego świata składają się na swoiste malowidło, na którym z wolna - w tempie, w jakim wzrok patrzącego przesuwa się po płaszczyźnie obrazu - ukazuje się miasteczko u podnóża bukowińskich Karpat, od pokoleń zamieszkane przez Żydów. (Agnieszka Papieska)

Josif Burg, ostatni Czernowitzer, strażnik kultury jidysz, o której niektórzy sądzą, że już dawno zaginęła. Może jeden z tych tajemnych trzydziestu sześciu starców, na których stoi świat?

Dziś ponaddziewięćdziesięcioletni, w dalszym ciągu wydaje gazetę "Czernowitzer Bleter", zachowując ciągłości tradycji słynnego kongresu, który w Czerniowcach w 1908 roku język jidysz , dotychczas uważany za żargon biedoty, ogłosił językiem narodowym, na równi z hebrajskim. Wychowany w chasydzkiej rodzinie na bukowińskich zboczach Karpat, w Wyżnicy, gdzie Baal Szem Tow miał swój potok do rytualnej kąpieli. Uczeń słynnego bajkopisarza Eliasza Steinbarga i Icyka Mangera. Ocalały z Zagłady w głębi sowieckiego imperium. Powrócił do Czerniowiec, gdy nie było już tam Paula Celana, Rose Auslander, Immanuela Weissgalasa, Selmy Meerbaum-Eisinger, Mosesa Rozenkrantza, Alfreda Kittnera, Hersza Weinsteina... Przechował okruchy. (Krzysztof Czyżewski)

Wybór opowiadań pisarza żydowskiego mieszkającego w Czerniowcach. Poetycka proza jest nostalgicznym wspomnieniem świata Żydów na Bukowinie, przechowanym w pamięci autora. Autobiograficzny wstęp stanowi natomiast próbę odpowiedzi na pytanie, czy pisarz może tworzyć w języku innym niż ojczysty, w przypadku Burga - jidysz. Opowiadania uzupełnia słowniczek terminów żydowskich.

O AUTORZE

Recenzje:

Spadkobierca odwiecznej tęsknoty, Agnieszka Papieska, "Nowe książki" nr 9/2001
Burg, Manea i Szilagyi, (kon), "Gazeta Współczesna" 13-15.07.2001

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI