Kadisz dla litewskich drewnianych synagog

15 lutego 2013 o godzinie 18.00 w Galerii Biała Synagoga odbył się wernisaż wystawy fotografii "Kadisz dla litewskich drewnianych synagog". Po wernisażu spotkać się było można z Lauriną Todesaitė, przedstawicielka Fundacji Jakova Bunka oraz Rasą Rimickaitė - attaché ds. kultury Republiki Litewskiej, które opowiadały o historii i dziedzictwie żydowskim na Żmudzi.

Wystawa prezentowana była do 11 kwietnia 2013 roku. 


Historycy mówią, że Płungiany zostały założone przez Żydów, ponieważ w pierwszej wzmiance o osadzie, która później stała się miastem, było dwanaście żydowskich i tylko pięć chrześcijańskich zagród. W 1939 roku wyznawcy religii mojżeszowej stanowili niemal połowę mieszkańców Płungian, w roku 2012 w miasteczku żyje już tylko jeden Żyd - Jakov Bunka. Jego imię nosi fundacja zajmująca się dziedzictwem żydowskim nie tylko w Płungianach, lecz na całej Żmudzi. Celem fundacji jest podtrzymywanie pamięci o żyjącej tu kiedyś społeczności.

Wystawa - Kadisz dla litewskich drewnianych synagog to jeden z projektów Fundacji Jakova Bunki, które mają za zadanie zwrócić uwagę na ginące dziedzictwo litewskich Żydów i na konieczność zachowania go jako części historii państwa litewskiego. Celem wystawy jest nie tylko pokazanie tragicznego stanu unikalnych drewnianych synagog na Litwie, ale także zgromadzenie środków finansowych potrzebnych do ich ocalenia. Fundacja nabyła sześciohektarowy teren w Żmudzkim Parku Narodowym, na którym planuje stworzyć małe żydowskie muzeum etnograficzne z choćby jedną ocalałą i odrestaurowaną drewnianą synagogą z obszaru Żmudzi. 

Poza realizacją tego głównego zadania Fundacja porządkuje masowe groby ofiar II wojny światowej, wybudowała Ścianę Pamięci poświęconą zamordowanym plungiańskim Żydom, podarowala miastu pomnik nawiązujący symbolicznie do wspólnego życia obu narodów, wydaje książki, organizuje imprezy kulturalne i projekty oświatowe dla dzieci i młodzieży, dba o upamiętnienie sylwetek sławnych litewskich Żydów. Trwają również prace nad upamiętnieniem urodzonego w Dorbianach Davida Wolffsohna przewodniczącego Światowej Organizacji Syjonistycznej oraz urodzonego w Kretyndze Berka Joselewicza, polskiego bohatera narodowego.

W mediach:

 

Kadisz dla litewskich drewnianych synagog

15 lutego 2013 - Kadisz dla litewskich drewnianych synagog - wernisaż


Komentarze:

Autor: admin 05.03.2013
Do kwietnia. 11.04 będzie wernisaż kolejnej wystawy w Białej Synagodze.
Autor: Joanna 12.02.2013
Do kiedy można oglądać wystawę?

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI