Katedra Krzysztofa Czyżewskiego

28 listopada w Puńsku i 30 listopada w Sejnach odbył się wykład pt. "Etos pogranicza" inaugurujący Katedrę Krzysztofa Czyżewskiego dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Fragment wykładu:

Spotkanie Praktykowanie etosu pogranicza jest dla mnie formą zbliżenia się do Miejsca, za którą kryje się filozofia dotarcia do centrum – wysiłek wydziedziczonego przez Historię tułacza by odzyskać tajemnicę, której nie dane mu było posiąść poprzez przekaz pokoleniowy, zakorzenienie, naukę w szkołach czy rytualną inicjację. Jedyne, co daje szansę ponownego otwarcia się Miejsca do samego środka, to Meridian – celanowski południk duszy. Natrafiamy na niego przez empatię. Postawa ta ma w sobie coś z głębokiej ekologii – nasze zaopiekowanie się Miejscem, które chcemy zrozumieć i pokochać musi obejmować je w całości, obdarzyć pieczą najmniejszą drobinę, łącznie z tym, czego się boimy i co wcześniej było dla nas wrogie i obce. Towarzyszy temu świadomość, że odcięcie czy też zatrucie (zapomnienie czy też wykluczenie) którejkolwiek z części stanowi zagrożenie dla całego ekosystemu, degraduje Miejsce. Nie piszę tutaj, tak jak w praktyce nigdy tego nie postuluję, o tym by przestać nienawidzić, przezwyciężyć uprzedzenia i pozbyć się strachu. O tym łatwo pisać i łatwo mówić, ale w ludziach to jest, a w tych, co przeżyli sąsiedzkie tragedie jest jeszcze bardziej. A nawet jeżeli uda się człowiekowi nad tym zapanować, to przecież nigdy nie ostatecznie. Tak jak nie można zbudować mostu raz na zawsze – most  z a w s z e  się buduje. Natomiast człowiek, któremu nieobca jest nienawiść, uprzedzenie i lęk, może zacząć troszczyć się o Miejsce, może stawać się jego miłośnikiem, a w tym jest wielka szansa, że zacznie myśleć ekologicznie i tęsknić za obywatelstwem środka. 

30 listopada 2016


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI