KAZIMIERZ BRANDYS – NOWE OTWARCIE

Spotkanie w Pograniczu 24 listopada 2018 roku Biała Synagoga w Sejnach


Dzieło pisarskie Kazimierza Brandysa domaga się ponownego odczytania. Rezonuje z czasem nam współczesnym stanowiąc upartą, miesiącami zapisywaną próbę kształtowania sposobu bycia, niepodległego zniewoleniu i kontestującego nierzeczywistość, którą propaganda panujących systemów i ideologii usiłuje narzucić społeczeństwu jako jedynie możliwą realność. Droga, jaką przebył wraz z towarzyszką swojego życia, Marią Zenowicz-Brandys, równie głęboko i przejmująco odzwierciedla polsko-żydowski los w dwudziestym stuleciu, jak czyni to jego powieść „Matka Królów”, jedno z najważniejszych dzieł polskiego października. Oparty na opowiadaniu Kazimierza Brandysa, film Wojciecha Hasa „Jak być kochaną” – jedno z największych arcydzieł polskiego kina – zaskakująco  silnie przemawia do współczesnego widza, dowodząc, że czas nie ma nad nim władzy. Czy to samo można powiedzieć o książkach autora „Sposobu bycia”? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zacząć czytać Kazimierza Brandysa na nowo. Pomogą nam w tym znakomici goście, przyjaciele i towarzysze jego pracy twórczej: Agnieszka Holland, Irena Smolar, Marzena i Wojciech Dudowie, Anna i Jacek Mydlarscy, Piotr Kłoczowski i Marek Zagańczyk.

Spotkanie będzie także okazją do zaprezentowania przez Pogranicze nowego programu rezydencji dla pisarzy w Międzynarodowym Centrum Dialogu, który nosił będzie imię Marii i Kazimierza Brandysów.

PROGRAM SPOTKANIA

24 listopada/ Biała Synagoga w Sejnach

godz. 11.00

Wprowadzenie Krzysztof Czyżewski

Głosy i teksty:

Marek Zagańczyk „Charaktery i pisma Kazimierza Brandysa. O kilku książkach najbliższych”

prof. Krzysztof Pomian "Kazimierz Brandys: droga do wolności"

Film dokumentalny o Kazimierzu Brandysie "Dni, miesiące, lata ..." realizacja Anny i Jacka Mydlarskich,  pokaz z udziałem twórców filmu

godz. 15.30

Kawiarnia literacka - w kręgu wspomnień o Marii i Kazimierzu Brandysach z udziałem przyjaciół i zaproszonych gości.

Marzenna i Wojciech Duda, Agnieszka Holland, Anna i Jacek Mydlarscy, Irena Grosfeld-Smolar, Marek Zagańczyk

 godz. 18.00

Projekcja filmowa:

"Jak być kochaną" film w reżyserii Wojciecha Hasa, według scenariusz Kazimierza Brandysa. Wprowadzenie Agnieszka Holland

 

O FILMIE "DNI, MIESIĄCE, LATA..."
Film dokumentalny; Scenariusz i reżyseria: Anna Maria Mydlarska, Jacek Mydlarski; Produkcja: Polska; 1997

Kazimierz Brandys nie czuł się jak ktoś, kto wyemigrował, lecz jak ten, co nie wraca. Mówił, że gdyby stan wojenny wprowadzono 3 grudnia, nie wyjechałby. Stało się jednak inaczej. Wrósł w Paryż, ale dwa wakacyjne miesiące po roku 1989 zawsze starał się spędzać w Polsce. Podczas takiego pobytu rozpoczęła się  realizacja filmu, kontynuowana w Paryżu.

Portret pisarza powstał z różnorodnych elementów złożonych w całość jak mozaika. Wspomnienia Brandysa, jego refleksje o życiu, miłości i przemijaniu, komentarze przeszłości, rozważania o teraźniejszości, przeplatają się z lekturą wyjątków z jego powieści - dziennika "Miesiące", archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami Warszawy i Paryża oraz fragmentami filmów "Jak być kochaną" i "Matka Królów" powstałych na podstawie jego prozy.

ANNA MARIA MYDLARSKA, scenarzystka i reżyser ponad 40 filmów dokumentalnych, kieruje Działem Dokumentacji Filmowej Europejskiego Centrum Solidarności. W roku 1981 pracowała w Biurze Tłumaczy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i w redakcji Biuletynu „Solidarność” (z lwami). Po roku 1990 prowadziła zajęcia ze studentami dziennikarstwa Uniwersytetu Drake w Des Moines, USA (visiting scholar) oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała w Telewizji Polskiej, współpracowała jako reżyser z Video Studio Gdańsk. Od 1996 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Filmy o sztuce, pokazywane m.in. na Biennale Filmów o Sztuce w Centrum Pompidou w Paryżu, realizuje wspólnie z mężem, Jackiem Mydlarskim. Kieruje projektem notacji filmowych ECS – spośród ponad 1500 dotychczas  nagranych  wywiadów z  działaczami Solidarności i opozycji demokratycznej, sama przeprowadziła ponad 200. Współtworzyła filmy prezentowane na wystawie stałej ECS, koordynowała zespół filmowy wystawy, tworzyła archiwum filmowe ECS.  Otrzymała nagrodę główną Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za film „Zmierzch emigracji, rozmowy paryskie”, przyznawany przez NSZZ SOLIDARNOŚĆ medal Bramy Wolności (za wsparcie strajków w roku 1988) i medal Gloria Artis.  

JACEK MYDLARSKI, artysta malarz, reżyser filmów dokumentalnych. W latach 1990-1991 prowadził  zajęcia ze studentami malarstwa na Uniwersytecie Drake w Des Moines (Iowa) w USA. Od roku 1992 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 2000 roku uzyskał kwalifikacje I stopnia w dziedzinie malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (odpowiednik doktoratu). Prowadził zajęcia i wykłady w uczelniach prywatnych w Gdańsku, Gdyni i Słupsku. W Telewizji Polskiej w roku 1992 powstał film o twórczości Jacka Mydlarskiego - Magia Bieli.  Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich od roku 1996. Współpracował z Video Studio Gdańsk i Telewizją Polską realizując przede wszystkim filmy dokumentalne o sztuce. Współautorką większości jego filmów jest jego żona Anna Maria Mydlarska. Są twórcami takich filmów jak: Przestrzeń oczekiwania (1999 rok), W labiryncie pamięci (film o Marianie Kołodzieju), Ciało na płótnie (1993 rok), Hugon Lasecki, Konie, Sopockie lata (1996 rok), Dni, miesiące, lata…  (1997 rok), Od małego być mniejszym (1999 rok), Roman Opałka – czas artysty, czas sztuki (1998 rok),  Admirał Unrug  (2006 rok).  Wystawiał swoje obrazy w Gdańsku, Warszawie, Bremie, Dusseldorfie, Hamburgu, Paryżu, Des Moines (Iowa, USA) i Karlskronie.  Prace Jacka Mydlarskiego znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, zbiorach Miasta Bremy, Public-Press w Düsseldorfie, Drake University w USA oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

MYDLARSKI JACEK - NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Stypendium Ministra Kultury i Sztuki

2000 rok – Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za film o najdłuższej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski Przestrzeń oczekiwania.

2006 – Zasłużony dla Kultury Polskiej- Nagroda Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego

2012 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska

2018- Stypendium Marszałka Wojwództwa Pomorskiego 

Kazimierz Brandys - Nowe Otwarcie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI