Ketman kulturowy

 "Ketman kulturowy". Adam Puchejda, Kultura Liberalna 13.06.2014, rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

Kultura, która ulega rzeczywistości, podlizuje się jej, przejmuje gotowe wzorce, tak naprawdę ją zdradza. Ta zdrada stała się naszym udziałem. Z Krzysztofem Czyżewskim, szefem ''Pogranicza'', rozmawia Adam Puchejda, Kultura Liberalna


 

Adam Puchejda: Nowe festiwale, nagrody literackie, muzea. Kultura w Polsce kwitnie? 

Krzysztof Czyżewski: Z oddali może wygląda to nieźle, ale kiedy przyjrzeć się z bliska, posłuchać ludzi, to obraz wcale nie jest taki różowy.

Chodzi o pieniądze? 

- Nie. Pieniądze są ważne, ale to tylko część portretu. Przede wszystkim w Polsce kultury nie traktujemy poważnie, nie uznajemy jej za partnera, który pomoże nam zmierzyć się z rzeczywistością. Ciągle żywimy iluzoryczne i nieodpowiedzialne mniemanie, że nasz demos, "lud", chce kultury lekkiej i łatwej, a problemy samej kultury uznajemy za drugorzędne, wtórne wobec naszego bezpieczeństwa czy rozwoju gospodarczego.

60 proc. Polaków nie czyta żadnych książek. Może sami sobie jesteśmy winni? 

- Przyzwyczailiśmy się, że nic się nie da zrobić, że to procesy, na które nie mamy wpływu. A to my sami sprawiliśmy, że kultura jest dla nas jedynie kolejnym projektem lub dodatkowym wydatkiem, że nie służy już przekazowi wartości. Dużo ostatnio mówiliśmy o tym - np. przy okazji dyskusji wokół wywiadu z Marcinem Królem[''Byliśmy głupi'', ''Magazyn Świąteczny Wyborczej'', 8-9 lutego] - że w ostatnich 25 latach nie byliśmy z ludźmi szczerzy, gdy mowa była o rzeczywistych kosztach i zagrożeniach transformacji.

Tym, co mnie jednak uderza, jest fakt, że prawie w ogóle nie mówimy o tym, że w nowej Polsce powinniśmy byli podjąć próbę zbudowania innego systemu wartości, takiego, który mierzyłby godność człowieka nie stanem konta w banku, tylko znacznie pojemniejszym wskaźnikiem dobrego życia, w którym stan posiadania jest tylko częścią całości. Nie chcę deprecjonować bogactwa materialnego i rozumiem weberowską logikę etosu bogacenia się, ale poprzestać na tym, a co więcej, uznać to za źródło szczęścia, to czyste szaleństwo.

Stan kultury jednym z mierników bogactwa? 

- Tak. W rozwiniętym świecie nikt się już dzisiaj nie śmieje z Bhutanu, którego bogactwo liczone jest w jednostkach szczęścia obywateli. Decyzja króla tego kraju, mająca powszechne społeczne poparcie, by uznać szczyty himalajskie za zamieszkane przez bogów i przez to niedostępne dla wielkiego biznesu wspinaczkowego, nie przysporzyła bogactwa materialnego mieszkańcom, ale czy uczyniła ich mniej szczęśliwymi?

Tacy ekonomiści jak noblista Kenneth Arrow w mierzeniu bogactwa oprócz kapitału produkcyjnego uwzględniają także inne kapitały - naturalny, ludzki i społeczny. Tymczasem kultura staje się dzisiaj w coraz większym stopniu zakładnikiem fiskalno-produkcyjnego sposobu myślenia. Dobrze funkcjonuje ono w połączeniu z wolnościowym etosem kultury, którego znaczenie trudno przecenić w Polsce walczącej ze zniewoleniem za okupacji i totalitaryzmu. Czasy się jednak zmieniły i nasza wolność staniała, stała się wolnorynkowa, obiecuje tylko indywidualny sukces i konsumpcyjne rozpasanie.
oney Can't Buy' and What it Shouldn't Buy'' - odpowiada Michael Sandel
 
cały artykuł http://wyborcza.pl/magazyn/1,139105,16151720.html

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI