KINO POGRANICZA "MIŁOSZ" 31 lipca 2017

Pogranicze zaprasza na cykl KINO POGRANICZA: MIŁOSZscen. Andrzej Franaszek; reżyseria Katarzyna Gondek. Komentarz i wprowadzenie: Krzysztof Czyżewski.31 lipca (poniedziałek) 2017, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

Czesław Miłosz (1911-2004) jest najbardziej znanym polskim poetą minionego stulecia, którego nazwisko wymienia się obok takich gigantów jak Rilke, Mandelsztam czy Eliot. Autor także powieści i esejów (w tym słynnego „Zniewolonego umysłu”), w roku 1980 otrzymał Nagrodę Nobla, znajdując dla siebie miejsce w kanonie najważniejszych pisarzy naszej współczesności, i dziś będąc autorem, którego książki można znaleźć w księgarniach Nowego Jorku, Paryża czy Pekinu...

Miłosz nie był przy tym „jedynie” pisarzem, ale także kimś, kogo uważa się za bodaj najciekawszego świadka XX wieku, który przeszedł przez jego „wszystkie piekła i niektóre raje”. Życiowa wędrówka Miłosza, od chłopca wychowującego się w „ziemskim raju”, litewskim majątku dziadków, poprzez studenta obserwującego polityczne i narodowościowe konflikty przedwojennego Wilna, poprzez następnie okupację spędzoną w Warszawie, początki systemu komunistycznego w Polsce, emigrację we Francji, wreszcie burzliwą Amerykę lat 60., upadek komunizmu i starość spędzoną w Krakowie – jest intelektualną kroniką minionego, skrwawionego stulecia. Autorzy filmu „Miłosz” odtwarzają tę niezwykłą biografię, ale też prezentują wizerunek intymny, nie bojąc się podjęcia najtrudniejszych tematów.

Jak brzmiały ostatnie słowa Czesława Miłosza? Jak bardzo bolesnym dramatem była dlań rozłąka z żoną i dziećmi, śmierci najbliższych mu osób, schizofrenia młodszego syna? Jaka była siła jego emocji, skoro niespełniona miłość potrafiła pchnąć go do próby samobójstwa? Czy był, jak zapamiętali go jedni, człowiekiem ciepłym, przyjacielskim, czy też raczej – chcą inni – ciekawie rozmawiać z Miłoszem można było tylko... o nim samym?

„Miłosz” to film przełomowy, po raz pierwszy ukazujący wiele prywatnych pasm życia polskiego Noblisty, obraz nie wyretuszowany, choć nie będący inkwizytorskim „rozliczeniem”. Opierając się na biografii Poety autorstwa Andrzeja Franaszka, jego twórcy stworzyli psychologiczny portret człowieka, który pośród pokus, cierpienia i zwątpień potrafił odnaleźć czysty ton mądrości i geniuszu. 

AUTORZY FILMU: 

Reżyser: Katarzyna Gondek, Scenariusz: Andrzej Franaszek

Producent: Agnieszka Traczewska; 

Produkcja: Studio Filmowe Largo, PISF, KBF, NINA, TVP

 

 

 

KINO POGRANICZA - "MIŁOSZ" 31 lipca 2017


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI