Kirkut sejneński

Dawny cmentarz żydowski zlokalizowany jest na terenie wsi Marynowo, od północy graniczącej z Sejnami, w odległości 50 m od granicy miasta, przy drodze do Augustowa. Leży na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu pól uprawnych i chaotycznej zabudowy podmiejskiej wzdłuż drogi. 

 

Podłużna, prostokątna działka w zachodniej, wyższej części jest zalesiona, część wschodnia opada łagodnym stokiem w stronę drogi, znajdują się na niej pojedyncze drzewa tworzące charakterystyczny element pejzażu przy wjeździe do Sejn. W części wschodniej, w trawie, odnaleziono kilkanaście płyt nagrobnych, bez macew.

 

 Więcej o Sejneńskim Kirkucie na stronie Cmentarze Żydowskie w Polsce.

 


Małgorzata Sporek-Czyżewska. KAMIEŃ. Refleksje z przyjazdu Maxa Furmańskiego do Sejn. 22 maja 2002 roku,  wczesnym majowym, upalnym popołudniem, b yliśmy świadkami aktu odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci Żydów sejneńskich na cmentarzu w Marynowie.
Projekt zagospodarowania terenu dawnego cmentarza żydowskiego w Sejnach Architekt Rafał Winiewicz Sejny, styczeń 2002 LOKALIZACJA, UKSZTAŁTOWANIE TERENU Działka dawnego cmentarza zlokalizowana jest na terenie wsi Marynowo, od północy graniczącej z Sejnami, w odległości 50 m od granicy miasta, przy drodze do Augustowa. Cmentarz leży na niewielkim wzniesieniu pośród płaskiego terenu. W otoczeniu pola uprawne i chaotyczna zabudowa podmiejska wzdłuż drogi: domy jednorodzinne, zagrody rolnicze i drobny przemysł. Podłużna, prostokątna działka w zachodniej, wyższej...
Pamięci Żydów Sejneńskich - Tu są ich dusze Kilkaset osób przybyło na cmentarz żydowski na uroczyste odsłonięcie kamienia pamiątkowego poświęconego pamięci mieszkańcom narodowości żydowskiej spoczywających w Sejnach. Cmentarz był od lat zaniedbany. Tylko starsze pokolenie wiedziało, że jest to miejsce pochówku Żydów sejneńskich zamieszkałych tu przed II wojną. W uroczystości wzięli udział Polacy, Litwini, Białorusini oraz przedstawiciele różnych wyznań zamieszkujących Sejneńszczyznę. Był też obecny proboszcz parafii...
20-22 maja 2002 - Uroczyste odsłonięcie kamienia pamiątkowego na cmentarzu żydowskim w Sejnach Uroczyste odsłonięcie kamienia pamiątkowego na cmentarzu żydowskim w Sejnach, z udziałem Ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa, kantora Maxa Furmanskiego, urodzonego w Sejnach oraz przedstawicieli gmin żydowskich z Wilna i Kowna. 
"W mojej pamięci..." - spotkanie młodzieży sejneńskiej z Maxem Furmańskim CZASAMI MOŻNA POWRÓCIĆ DO DOMU   Kiedy wyjeżdżał z Polski w 1945 roku, przyrzekł, że nigdy tu nie wróci. Wywoził z Polski okrutne doświadczenia obozów koncentracyjnych, wojny partyzanckiej, utraty najbliższych. Napisał książkę „Through the Holocaust” (Poprzez Holokaust), opublikowaną w języku angielskim, hiszpańskim i jidysz i aktualnie tłumaczoną na język hebrajski.
Spotkanie z Szewachem Weissem Szewach Weiss był żydowskim dzieckiem w Polsce. Miejsce jego urodzenia i wychowania – Borysław i okolice – było wtedy jednym z setek czy tysięcy skupisk ludności żydowskiej obok ludności polskiej, a w tym przypadku także i ukraińskiej, na terenie II Rzeczypospolitej.  [...]
Koncert muzyki żydowskiej i pieśni synagogalnych w wykonaniu kantora Maxa Furmańskiego Koncert muzyki żydowskiej i pieśni synagogalnych w wykonaniu kantora Maxa Furmańskiego, z udziałem Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego (Biała Synagoga).
Kirkut. Rzeźby w glinie Całą minioną zimę sejneńskie dzieci rzeźbiły w glinie symbole, które widniały na nagrobkach kiedyś stojących gęsto na kirkucie w ich miasteczku. Później odlały swoje rzeźby w betonie, aby w przyszłości mogły one znaleźć swoje miejsce w murze, który zbudowany będzie wokół kirkutu. A jeszcze później wpisały w formy macew wiersz Jerzego Ficowskiego poświęcony pamięci Janusza Korczaka i z powstałych linorytów „napisały” swoją własną książkę. Ich prace...
Macewy z sejneńskiego kirkutu Macewa z cmentarza żydowskiego, wykorzystana jako budulec do parkanu przy domu zamieszkałym w czasie II wojny przez oficera niemieckiego. Znaleziona przy rzece przez panią Helenę Warakomską.
Artykuły prasowe z uroczystości odsłonięcia Pamiątkowego Kamienia Artykuły prasowe z uroczystości Została żydowska dusza - "Kurier Poranny", 23.05.02 Kamień w Sejnach - "Gazeta Wyborcza", 23.05.2002 Została żydowska dusza - "Gazeta Współczesna", 23.05.2002 Kadisz zmówiony po 62 latach - "Tygodnik Okolica", 24.05.2002 Pamięci Żydów sejneńskich - "Przegląd Powiatowy", 23.05.2002
Odnalezione fotografie Jedyna fotografia prawdopodopodobnie z (istniejącego już tylko w formie szczątkowej) sejneńskiego cmentarza żydowskiego. Fotografia pochodzi z lat 30-tych.
1

Szukaj na stronie

Archiwum

 

The Market / Targ

 

Kino

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa 2008

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI