Klasa Dziedzictwa Kulturowego

Klasa Dziedzictwa Kulturowego 

Celem tego programu, w którym uczestniczy młodzież szkół średnich z Suwalszczyzny, jest pogłębienie wiedzy historycznej i kulturowej o własnym regionie, z uwzględnieniem jego zróżnicowania narodowościowego i religijnego. 

Istnieją trzy praktyczne formy realizacji tego programu: 
– dodatkowe lekcje w szkole, spotkania i dyskusje z wybitnymi pisarzami, artystami i intelektualistami 
– wyprawy do regionów pogranicza i wielokulturowych miast (Wilno, Siedmiogród, Białoruś, wioski pogranicza polsko-ukraińskiego), nawiązywanie kontaktu z ich mieszkańcami, dokumentowanie dziedzictwa kulturowego 
– własna praca artystyczna czerpiąca z wiedzy i zdobytych doświadczeń (wystawy, publikacje, filmy, spektakle i koncerty muzyczne) 

Ośrodek "Pogranicze" zrealizował trzy cykle Klasy Dziedzictwa w latach: 1992-1996, 1996-2000, 2000-2002. W roku 2002 rozpoczęliśmy nową edycję, w której uczestniczy trzydziestoosobowa grupa uczniów sejneńskiego Liceum Ogólnokształcącego. Młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego ma stałe spotkania dwa razy w tygodniu, uczestniczy w zajęciach teatralnych i historyczno-kulturowych, przygotowuje się merytorycznie do realizacji programów i projektów "Pogranicza". Do tej pory brała udział w realizacji takich projektów jak: Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji, Pamięć Starowieku, Zaduszki w Białej Synagodze, Środkowoeuropejskie Forum Kultury, "Tam, gdzie zieleń spotyka się z błękitem" – spotkania z kulturą cygańską, Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej, Camera Pro Minoritate. 

Pierwsze spotkanie z młodzieżą z Klasy Dziedzictwa Kulturowego miało miejsce 15 września 1992 r. – przedstawiono na nim pracę "Pogranicza" oraz program i ideę Klas Dziedzictwa.

Utworzenie grupy teatralnej, spektakle: Pastorałka, Bajka o poczciwym Hajdaju, Hajdajce, Rozynce i Szymku, co żenić się chciał, Szepty starej Księgi, Pasja. W maju 1996 r. – premiera spektaklu Dybuk według dramatu Szymona An-skiego Na pograniczu dwóch światów, powstanie Teatru Sejneńskiego i Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego


Władza dla wyobraźni Rozmowa z Marią Parczewską i Januszem Byszewskim z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
30 kwietnia - 4 maja 2003 - Wielokulturowe Wilno - śladami Poetów "Wielokulturowe Wilno - śladami Poetów" - podróż 19-osobowej grupy młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego do Wilna i Szetejń. 
10-12 grudnia 2002 – Śladami Baranauskasa Wyprawa Klasy Dziedzictwa Kulturowego do Kowna, Wilna, Kiejdan i Onikszty -  Śladami Baranauskasa.
20-22 maja 2002 - Uroczyste odsłonięcie kamienia pamiątkowego na cmentarzu żydowskim w Sejnach Uroczyste odsłonięcie kamienia pamiątkowego na cmentarzu żydowskim w Sejnach, z udziałem Ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa, kantora Maxa Furmanskiego, urodzonego w Sejnach oraz przedstawicieli gmin żydowskich z Wilna i Kowna. 
16-28 lipca 2001 - Wyprawa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego Dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego wraz z opiekunami przedsięwzięła wyprawę do wiosek pogranicza polsko-białoruskiego – Wierszalina, Krynek i okolic. Uczestnicy wyprawy odwiedzili najstarszych mieszkańców wiosek, szukali śladów mitu Wierszalina, przygotowywali spektakl teatralny i wystawę, sporządzali dokumentację fotograficzną, notatki, materiały dla prasy. 
21-30 sierpnia 2000 - Wyprawa Teatru Sejneńskiego do Drohobycza i Lwowa Wyprawa Teatru Sejneńskiego do Drohobycza i Lwowa śladami Brunona Schulza. 
10-16 września 1999 - Prezentacja spektaklu Wijuny Teatr Sejneński przebywał na Białorusi, wystawiając spektakl "Wijuny". 
26 września 1998 - premiera sztuki "Wijuny" W Białej Synagodze w Sejnach miała miejsce premiera sztuki "Wijuny" w wykonaniu aktorów Teatru Sejneńskiego działającego przy Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". 
6-8 grudnia 1996 - Międzynarodowe seminarium na temat „Klasy Dziedzictwa Kulturowego – doświadczenia europejskie i rodzime poszukiwania" Międzynarodowe seminarium na temat „Klasy Dziedzictwa Kulturowego – doświadczenia europejskie i rodzime poszukiwania". 
18 lipca - 14 sierpnia 1996 - Wyprawa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego na Białoruś Pierwsza wyprawa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego na Białoruś w okolice Grodna i Lidy w ramach projektu "Losy posłuchane". 
Czerwiec 1996 - Spotkanie w Zamku - 1480 W czerwcu 1996 r. przeprowadzona została czwarta już, międzynarodowa gra historyczna dla młodzieży Spotkanie w Zamku - 1480. Przedsięwzięcie to stanowi jedną z form prac edukacyjnych, prowadzonych przez Dział Naukowo-Oświatowy Muzeum Zamkowego w Malborku. Udział wzięła młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego.
Styczeń/ Luty 1996 - Gość Pogranicza Pierwsze spotkania z cyklu "Gość Pogranicza" – Krzysztof Rutkowski z Francji, Daniel Beauvois, Antoni Kroh spotkali się z młodzieżą z Klasy Dziedzictwa Kulturowego oraz mieszkańcami Sejn.
9 grudnia 1995 - Święto Chanuka "Klasa Dziedzictwa Kulturowego" uczestniczyła w Tykocinie w wieczorze nawiązującym do żydowskiego Święta Chanuka, nazywanego inaczej Świętem Świateł, trwającego osiem dni. 
1-3 grudnia 1995 - Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji odbyły się w Wilnie. Piętnastoosobowa grupa młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" wyruszyła na Litwę w poszukiwaniu śladów trzech kultur: polskiej, litewskiej i żydowskiej.
2-18 sierpnia 1994 - "Dwa pogranicza" - Międzynarodowy Obóz Młodzieży "Dwa pogranicza" - Międzynarodowy Obóz Młodzieży z Polski, Litwy, Węgier i Rumunii odbył się w Rumunii. Udział wzięła młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego
9-25 lipca 1994 - Międzynarodowy Obóz Letni dla Młodzieży Licealnej w Reugny Międzynarodowy Obóz Letni dla Młodzieży Licealnej w Reugny, Francja był wydarzeniem w ramach międzynarodowego programu Tempus.  
29 czerwca - 8 lipca 1994 - Młodzieżowy teatralny obóz "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" w Maszutkiniach Młodzieżowy teatralny obóz "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" w Maszutkiniach koło Wiżajn.
18-20 marca 1994 - Wyjazd Klasy Dziedzictwa Kulturowego do Rumunii Wyjazd Klasy Dziedzictwa Kulturowego pod kierownictwem Asty Veverskyte i Beaty Wilgosiewicz do Rumunii, spotkanie z zespołem Bogancs.
4-17 sierpnia 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego na Międzynarodowym Obozie Młodzieży Międzynarodowy obóz młodzieży z krajów Europy Środkowowschodniej w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej – była na nim młodzież węgierska z Siedmiogrodu, młodzież rumuńska, młodzież litewska z Wilna oraz polska młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. Każda z grup liczyła 15 osób. Opiekunami byli Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder i Beata Wilgosiewicz.
28 stycznia - 4 lutego 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego w Lublinie, Krakowie i Tarnowie Wyjazd młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" do Lublina, Krakowa i Tarnowa: 
9-18 października 1992 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego w Siedmiogrodzie Wyjazd młodzieży z " Klasy Dziedzictwa Kulturowego " wraz z opiekunami do Siedmiogrodu.
15 września 1992 - Pierwsze spotkanie z młodzieżą z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" Pierwsze spotkanie z młodzieżą z " Klasy Dziedzictwa Kulturowego ". Przedstawienie programu pracy Ośrodka "Pogranicze" i samej idei  Klas Dziedzictwa Kulturowego
Sejny - wyrośli na pograniczu Dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego  - tak zatytułowany jest program Klasy Dziedzictwa Kulturowego, adresowany do młodzieży szkół średnich, a realizowany przez Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach od 1991 roku.
Lekcje dziedzictwa kulturowego Pomysł narodził się we Francji na początku lat osiemdziesiątych jako wynik współpracy Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Edukacji. Lekcje dziedzictwa przeprowadzane są w roku szkolnym, ale w otoczeniu różnym od szkoły, codziennego środowiska ucznia. Ich istota polega na takiej współpracy nauczycieli i uczniów, dzięki której młodzi ludzie mieliby szansę odkrycia bogactwa i piękna miejsca, w którym się znajdują; jego walorów artystycznych, historycznych, jego obecnej...
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI