Celem tego programu, w którym uczestniczy młodzież szkół średnich z Suwalszczyzny, jest pogłębienie wiedzy historycznej i kulturowej o własnym regionie, z uwzględnieniem jego zróżnicowania narodowościowego i religijnego.
Istnieją trzy praktyczne formy realizacji tego programu:
– dodatkowe lekcje w szkole, spotkania i dyskusje z wybitnymi pisarzami, artystami i intelektualistami
– wyprawy do regionów pogranicza i wielokulturowych miast (Wilno, Siedmiogród, Białoruś, wioski pogranicza polsko-ukraińskiego), nawiązywanie kontaktu z ich mieszkańcami, dokumentowanie dziedzictwa kulturowego
– własna praca artystyczna czerpiąca z wiedzy i zdobytych doświadczeń (wystawy, publikacje, filmy, spektakle i koncerty muzyczne)
Ośrodek "Pogranicze" zrealizował trzy cykle Klasy Dziedzictwa w latach: 1992-1996, 1996-2000, 2000-2002. W roku 2002 rozpoczęliśmy nową edycję, w której uczestniczy trzydziestoosobowa grupa uczniów sejneńskiego Liceum Ogólnokształcącego. Młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego ma stałe spotkania dwa razy w tygodniu, uczestniczy w zajęciach teatralnych i historyczno-kulturowych, przygotowuje się merytorycznie do realizacji programów i projektów "Pogranicza". Do tej pory brała udział w realizacji takich projektów jak: Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji, Pamięć Starowieku, Zaduszki w Białej Synagodze, Środkowoeuropejskie Forum Kultury, "Tam, gdzie zieleń spotyka się z błękitem" – spotkania z kulturą cygańską, Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej, Camera Pro Minoritate.
Pierwsze spotkanie z młodzieżą z Klasy Dziedzictwa Kulturowego miało miejsce 15 września 1992 r. – przedstawiono na nim pracę "Pogranicza" oraz program i ideę Klas Dziedzictwa.
Utworzenie grupy teatralnej, spektakle: Pastorałka, Bajka o poczciwym Hajdaju, Hajdajce, Rozynce i Szymku, co żenić się chciał, Szepty starej Księgi, Pasja. W maju 1996 r. – premiera spektaklu Dybuk według dramatu Szymona An-skiego Na pograniczu dwóch światów, powstanie Teatru Sejneńskiego i Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego
Władza dla wyobraźni
Rozmowa z Marią Parczewską i Januszem Byszewskim z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
16-28 lipca 2001 - Wyprawa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego
Dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego wraz z opiekunami przedsięwzięła wyprawę do wiosek pogranicza polsko-białoruskiego – Wierszalina, Krynek i okolic. Uczestnicy wyprawy odwiedzili najstarszych mieszkańców wiosek, szukali śladów mitu Wierszalina, przygotowywali spektakl teatralny i wystawę, sporządzali dokumentację fotograficzną, notatki, materiały dla prasy.
26 września 1998 - premiera sztuki "Wijuny"
W Białej Synagodze w Sejnach miała miejsce premiera sztuki "Wijuny" w wykonaniu aktorów Teatru Sejneńskiego działającego przy Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
Czerwiec 1996 - Spotkanie w Zamku - 1480
W czerwcu 1996 r. przeprowadzona została czwarta już, międzynarodowa gra historyczna dla młodzieży Spotkanie w Zamku - 1480. Przedsięwzięcie to stanowi jedną z form prac edukacyjnych, prowadzonych przez Dział Naukowo-Oświatowy Muzeum Zamkowego w Malborku. Udział wzięła młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego.
Styczeń/ Luty 1996 - Gość Pogranicza
Pierwsze spotkania z cyklu "Gość Pogranicza" – Krzysztof Rutkowski z Francji, Daniel Beauvois, Antoni Kroh spotkali się z młodzieżą z Klasy Dziedzictwa Kulturowego oraz mieszkańcami Sejn.
9 grudnia 1995 - Święto Chanuka
"Klasa Dziedzictwa Kulturowego" uczestniczyła w Tykocinie w wieczorze nawiązującym do żydowskiego Święta Chanuka, nazywanego inaczej Świętem Świateł, trwającego osiem dni.
1-3 grudnia 1995 - Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji
Młodzieżowe Dialogi o Tolerancji odbyły się w Wilnie. Piętnastoosobowa grupa młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" wyruszyła na Litwę w poszukiwaniu śladów trzech kultur: polskiej, litewskiej i żydowskiej.
4-17 sierpnia 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego na Międzynarodowym Obozie Młodzieży
Międzynarodowy obóz młodzieży z krajów Europy Środkowowschodniej w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej – była na nim młodzież węgierska z Siedmiogrodu, młodzież rumuńska, młodzież litewska z Wilna oraz polska młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. Każda z grup liczyła 15 osób. Opiekunami byli Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder i Beata Wilgosiewicz.
Sejny - wyrośli na pograniczu
Dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego - tak zatytułowany jest program Klasy Dziedzictwa Kulturowego, adresowany do młodzieży szkół średnich, a realizowany przez Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach od 1991 roku.
Lekcje dziedzictwa kulturowego
Pomysł narodził się we Francji na początku lat osiemdziesiątych jako wynik współpracy Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Edukacji. Lekcje dziedzictwa przeprowadzane są w roku szkolnym, ale w otoczeniu różnym od szkoły, codziennego środowiska ucznia. Ich istota polega na takiej współpracy nauczycieli i uczniów, dzięki której młodzi ludzie mieliby szansę odkrycia bogactwa i piękna miejsca, w którym się znajdują; jego walorów artystycznych, historycznych, jego obecnej...
Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.
Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.
POGRANICZE / BIAŁORUŚ
Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.