Klub Gaja o Wiosce Budowniczych Mostów

 Niewidzialny Most tworzyliśmy wspólnie z budowniczymi z Polski, Litwy, Ukrainy, Ugandy, Izraela, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Białorusi


 Zajrzyj na strone Klubu Gaja

WIOSKA BUDOWNICZYCH MOSTU W KRASNOGRUDZIE

2015-08-26

Niewidzialny Most tworzyliśmy wspólnie z budowniczymi z Polski, Litwy, Ukrainy, Ugandy, Izraela, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Białorusi w Wiosce Budowniczych Mostu w Krasnogrudzie, w Dworze Czesława Miłosza - Międzynarodowym Centrum Dialogu prowadzonym przez Fundację Pogranicze. Pracowaliśmy przez dziesięć sierpniowych dni (14-22 sierpnia).

Niewidzialny Most budowaliśmy z muzyki, opowieści, ceramiki, pieśni, tkaniny i drewna uczestnicząc w warsztatach teatralnych, plastycznych, muzycznych i przyrodniczych, w  spotkaniach i rozmowach. Na uroczyste otwarcie Niewidzialnego Mostu, które odbyło się 22 sierpnia o godz. 20.00 przybyli okoliczni mieszkańcy i wędrowcy z różnych stron kraju.

Dla budowniczych Niewidzialnego Mostu Jacek Bożek i Beata Tarnawa z Klubu Gaja poprowadzili warsztaty „Śladem Ciszy” przy Pracowni Przyrody. Ósmego dnia (21 sierpnia) spotkaliśmy się w kręgu by zaprosić do Wioski tych, którzy nie mówią ludzkim głosem.

Tak o Niewidzialnym Moście pisze Jacek Bożek:

Potrzebujemy czasu. Czas jest skurczony i rozciągliwy. Czas jest lub bywa. Trzeba wstawać powoli, niespiesznie z krzesła codzienności. Bez czasu, bez czasu straconego na NIC, na czekanie, wpatrywanie się i słuchanie, nie ma możliwości spotkania się ze swoją naturą. Przyjechałem do Krasnogrudy do Wioski Budowniczych Mostu, chcąc być z innymi i z samym sobą. Inny to przede wszystkim człowiek, drugi człowiek. Poeta, artysta, rzeźbiący czy śpiewający, dziecko. Ale także cisza i spokój miejsca. Spotkanie z mistrzostwem. Każdy może zostać mistrzem. Jak u wielkich proroków i poetów. Wszystko w co wejrzeli dawało im pewność, że trzeba być i stawać się, na każdym kroku. Ta wioska, stworzona przez Fundację Pogranicze, okazała się moją stolicą świata. Na dziesięć dni. To, co ja mogłem dać drugiemu i to, co od niego brałem, było jak ofiarowanie daru widzenia tęczy tam, gdzie ją trudno dostrzec. W jaskini niezrozumienia siebie i cierpiącego świata. Wszystko wokół, spotkania, warsztaty, przygotowanie otwarcia Mostu było Medeą, gotową z miłości na największe poświęcenia. Dla mnie przemieniało się nieustannie w Gaję, która jeszcze czeka z zemstą, ale już, już jest do niej gotowa. Deszcz ciągle nie pada, a Most powstaje nad wodą, która nie wyschła… Tylko dzięki bobrom. Czy jest możliwe zbudowanie mostu, nawet niewidzialnego, pomiędzy światem ludzi, mną a światem Gai? Nie wiem, odpowiedzi nie znalazłem, ale już wiem, że ta praca trwa. Nawet warsztat, który poprowadziłem, był błyskiem na niebie. Oświetlił na chwilę ciemność. Co widziałeś? Co widziałem?

A tak o warsztacie „Śladem Ciszy” pisze budowniczka Mostu >>>

Więcej informacji można przeczytać tutaj >>>

Media o wydarzeniu:

wyborcza.pl >>>

wyborcza.pl2 >>>

wyborcza.pl3 >>>

Galeria:

Zdjęcia nr 5,6,7,8,11,12,13,14,16,18,21 licząc od lewej wykonał Wiesław Szumiński. Pozostałe zdjęcia wykonała Beata Tarnawa i Jacek Bożek z Klubu Gaja. 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI