Uczestnikami rocznej przygody artystycznej były dzieci i młodzież z różnych środowisk narodowościowych z Sejn i okolic. Najmłodszy uczestnik miał lat pięć najstarszy osiemnaście.
Opiekunami nowych „twórców filmowych”, a także uczestnikami, byli młodzi ludzie z pracowni „Kroniki sejneńskie”, którzy już od trzech lat uczestniczą w programie filmowym. Ważnym doświadczeniem było włączenie w bezpośrednią pracę sejneńskich seniorów, m.in. aktywnie uczestniczących w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach. Ich wspomnienia, ich głosy tworzą narrację naszych filmów.
Warsztaty filmowe, plastyczne, muzyczne poprowadzili wybitni artyści – Joanna Polak, Daria Kopiec, Wiesław Szumiński, Raphael Rogiński, Dominika Turowicz, Aleksandra Kotarska, Urszula Wasilewska. Opiekę artystyczną nad całością sprawowała – tak jak przy poprzednich edycjach – Bożena Szroeder.
W roku 2011 i 2012 filmy z pierwszej i drugiej Filmowej Kolekcji pokazywane były między innymi w: Wielkiej Brytanii (The Film Festival for Children and Young People Paternoster Row), Macedonii (International Skopje Film Festival), Hiszpanii (Cinema Jove International Film Festival, Danii (Buster – Copenhagen International Film Festival for Children and Youth), Korei (Seoul International Youth Film Festival), Portugalii (Cinanima – International Animated Film Festival), Hiszpanii (International Young Filmmakers Festival of Granada), na Litwie (Vilnius Film Shorts), na The Golden Elephant – International Children’s Film Festival – India, w Polsce (Filmowe Zwierciadła), Szwajcarii (Castellinaria – International Youth Film Festival Bellinzona), w Finlandii (International Children's Film Festival), Rosji (Multivision Festival) oraz na różnych innych festiwalach filmowych w Egipcie, Anglii, Szwecji, Finlandii, Belgii i USA.
Dziękujemy pięknie mieszkańcom Sejn, którzy dzielili się z nami swoimi wspomnieniami. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych lektorów, którzy podarowali nam swój czas i dzięki którym historie sejneńskie są prawdziwe. Dziękujemy paniom: Janinie Augustynowicz, Irenie Karwowskiej, Aldonie Moluszys, Weronice Sidorowicz, Zuzannie Sikorskiej oraz panom: Jerzemu Nazarukowi i Ryszardowi Melonowi.
Serdeczne podziękowania dla Zdzisława Dudka za tłumaczenia.
"Hamaki" i "Krawiec" na festiwalu filmowym w Indiach
Dwa filmy animowane z Filmowej Kolekcji Bajek "Opowieści Pogranicza" na 1st Behind Eyes International Short Film Festival Satara w Indiach (11-13 grudnia 2019)
23 lutego 2014 - Pokaz "Bajek Pogranicza" na Jeżycach
W niedzielę, 23 lutego 2014 na Jeżycach odbyły się pokazy animacji z "Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza" , zorganizowane w ramach warsztatów prowadzonych w Pracowni Agnieszki Chlebowskiej.
O sejneńskim kinie i inne historie
Ożywili materię: plastelinę, glinę, pióra, kamyki, gałązki czy drut, a także... dziecięce rączki i stópki. Za ich pomocą pokazali dawne historie z życia Sejn, opowiedziane przez dziadków. Mowa o sejneńskiej młodzieży - twórcach trzeciej edycji animacji z Filmowej Kolekcji Bajek "Opowieści Pogranicza".
Praca nad trzecią Kolekcją Bajek zakończona
Zakończyliśmy prace nad trzecią częścią cyklu Filmowej Kolekcji Bajek, która tym razem zebrała lokalne opowieści najstarszych mieszkańców Sejn i okolic. Wspomnienia o dawnych sąsiadach złożyły się na Kolekcję Filmową Bajek – „Opowieści pogranicza”.
13-15 grudnia 2012 - Warsztaty dźwiękowe z Marcinem Lenarczykiem
13 grudnia odbyły się nagrania do nowych filmów z serii Filmowa Kolekcja Bajek "Opowieści Pogranicza" . Historie, stanowiące narrację najnowszych filmów, to osiem opowieści czytanych przez mieszkańców Sejn. Zostały one zarejestrowane przez Marcina Lenarczyka by wraz z muzyką Raphaela Rogińskiego stać się tłem do nowej kolekcji filmów animowanych zrealizowanych przy współudziale Darii Kopiec, Joanny Polak, Aleksandry Kotarskiej, Dominiki Turowicz, Wiesława...
24-26 października 2012 - Warsztaty muzyczne z Raphaelem Rogińskim
W trakcie warsztatów muzycznych z Raphaelem Rogińskim i Marcinem Lenarczykiem, które odbywały się od 24 do 26 października, młodzież z pracowni Kronik Sejneńskich pracowała nad oprawą muzyczną i dźwiękową do filmów z III „Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza” .
21 września 2012 - Niebywałe Suwałki: Opowieści ludzi stąd
Każdy ma swoją historię, jednak nie wszystkie opowieści mają moc przetrwania. Nad wspomnieniami poprzednich pokoleń pracują dzieci i młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich „Pogranicza” i tamtejszego gimnazjum w ramach trzeciej już kolekcji bajek. Opowieści ludzi "stąd" w wersji animowanej powstawały pod opieką Joanny Polak, Darii Kopiec oraz osób związanych z ośrodkiem, m.in. Wiesława Szumińskiego, Aleksandry Kotarskiej i Dominiki Turowicz.
10-30 lipca 2012 - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza. Wspomnienia mieszkańców. - Warsztaty animacji z Darią Kopiec.
10 lipca 2012 rozpoczęły się warsztaty animacji z reżyserką filmów animowanych Darią Kopiec pod opieką artystyczną studentki ASP w Gdańsku, Aleksandry Kotarskiej oraz studenki Instytutu Historii Sztuki UW, Dominiki Turowicz. Warsztaty odbywały się do 30 lipca, a w ich trakcie realizowane były filmy do trzeciej edycji Filmowej Kolekcji Bajek Opowieści Pogranicza . W warsztatach uczestniczyły dzieci i młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich .
Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.
Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.
POGRANICZE / BIAŁORUŚ
Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.
Krasnogruda 29 stycznia 2021
Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.