Kolekcja Filmowa Misteria Dzieciństwa - idea

to kolejny program realizowany przez Pracownię Misteria Dzieciństwa. 


 

 

Kolekcja Filmowa Misteria Dzieciństwa to kolejny programie realizowany przez Pracownie Misteria Dzieciństwa. Po wystawie "Misteria Dzieciństwa. Jerzy Ficowski" opowiadającej o dzieciństwie pisarza i nim samym jako pisarzu ksiązek dla dzieci, po twórczym spotkaniu  pod tytułem "Polsko-ukraińskie warsztaty animacji filmowej. Misteria Dzieciństwa", kolejna przygoda artystyczna  i nowa Kolekcja filmów. 

"Kolekcja Filmowa Misteria Dzieciństwa" to roczne spotkanie w pracy twórczej młodych ludzi z dziadkami i wspólne przygotowanie  – 12 filmów animowanych opartych na wspomnieniach z dzieciństwa dziadków i wnuków. Praca będzie miała charakter interaktywnych warsztatów prowadzonych przez wybitnych artystów. Animatorami są młodzi w wieku 13 - 18 lat oraz ich dziadkowie, którzy staną się twórcami filmu od początku do końca (wywiady, pisanie scenariusza, projekty plastyczne, lalki, scenografia, animacja).   Projekt zakończy się wydaniem 12 bajek w formie DVD. Cieszy nas  w projekcie  bardzo silne partnerstwo pokolenia najmłodszych z pokoleniem najstarszych. 

Projekt opowiadał będzie o historii symbolicznego domu, w którym 12 drzwi wprowadzi nas do świata dzieciństwa zarówno młodych uczestników jak i ich dziadków. Opowieść o dzieciństwie - o grach, zabawach, strachach, wyliczankach, kołysankach, marzeniach, pierwszym innym, zapamiętanym sąsiedzie, opowiadana będzie z punktu widzenia dzieci i ich dziadków. Powstanie 12 minutowych filmików. Oglądać będziemy przeskalowany świat, czasem zaglądając przez dziurkę od klucza, czasem podglądając świat dzieciństwa przez okno, czasem otwierając tajemne drzwi. Opiekunami będą zarówno artyści plastycy jak i reżyserzy animacji.. Twórcami-animatorami będą pary – wnuk, wnuczka  i dziadek bądź babcia którzy wspólnie zdecydują o temacie ich filmu. Oni także będą narratorami filmu, również udzielą swego głosu w offie.
Czym była zabawka sprzed wielu laty a czym jest dziś, jakie kołysanki towarzyszyły dziecięctwu dziadków a jakie młodym, w co bawili się dziadkowie ze swoimi litewskimi czy rosyjskimi sąsiadami, a w co młodzi dziś, w jakim języku śpiewało się po- polsku, litewsku? itd., to pytania stawiane w projekcie a odpowiemy na nie nowoczesną animacją, której o formie graficznej jak i o technice zdecydują dziadkowie i młodzi. Artyści będą jedynie stanowić pomost pomiędzy tymi światami -pomoc merytoryczną w tym, aby filmy były mądre, ciekawe i opowiedziane nowoczesnym językiem.

Projekt rozpoczeliśmy rozmowami młodych z dziadkami. Ta pierwsza część miała charakter warsztatu dziennikarskiego. Ten Warsztat przygotowujący do spotkania poprowadziła Bożena Szroeder - autorka wielu projektów międzypokoleniowych. Dziadkowie wspólnie z ich wnukami, wybrali  historię i tym samym zadecydowali o temacie filmu. Kolejnym etapem będzie przygotowanie w czasie warsztatów literackich  wspólnego dziadkowo-wnuczkowego scenariusza. Zaproszeni do projektu artyści zajmą się wyborem plastyki - lalki, scenografia filmu. Kolejnym etapem będą warsztaty filmowe pod opieką artystów  Darii Kopiec i Joanny Polak. 
Warsztat plastyczny realizowany będzie równolegle z warsztatem filmowym.
Wszystkie warsztaty odbywają się  systemem weekendowych spotkań, bądź w czasie wakacji (metodą codziennych warsztatów).
Odbędzie się także wspólny wyjazd do Muzeum Okręgowego i Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie eksponowana jest bardzo ciekawa wystawa dotycząca życia pisarki pt: "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu" i gdzie skorzystamy z warsztatów pt "Kiedy Maria była małą dziewczynką" oraz warsztatów "Sami odkryjcie i opowiedzcie historie suwalczanek"  Maria Konopnicka to pisarka znana zarówno dzieciom jak i dziadkom. Jest także ulubiona pisarką obu grup. Dzień wyjazdowy zakończony zostanie wizytą w kinie gdzie skorzystamy z któregoś z wybitniejszych dzieł animacji filmowej, bądź kina familijnego. 

czytaj o projekcie
 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI