Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza. Bajki, baśnie, legendy - Idea

Nowy projekt Fundacji, Filmowa Kolekcja Bajek "Opowieści Pogranicza”, powstaje w oparciu o nowoczesny warsztat multimedialny i ma na celu spotkanie w pracy twórczej dzieci i młodzieży z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych. Ich wspólna praca nad historią regionu zakończy się zebraniem legend, bajek i opowieści związanych z ich miejscem zamieszkania w cykl-kolekcję pt: "Opowieści pogranicza". Kolekcja ta zostanie stworzona w formie filmów animowanych, metodą poklatkową.


Warsztaty zainicjowała seria spotkań z dziadkami dzieci i najstarszymi mieszkańcami regionu, którzy dzielili się z nami pamięcią dzieciństwa, zapamiętanymi bajkami, opowieściami i legendami. Towarzyszyło  temu  gromadzenie (biblioteki, państwowe i prywatne archiwa) materiałów pisanych potrzebnych do projektu. Efektem tego etapu pracy było zgromadzenie i opracowanie opowieści pogranicza: litewskich, cygańskich, żydowskich, białoruskich, rosyjskich, polskich. 

Kolejnym etapem projektu były warsztaty filmowe, wprowadzające młodych twórców w tajniki animacji filmowej. Prowadzili je  wybitni fachowcy o międzynarodowej renomie, mający wielkie doświadczenie w pracy z dziećmi: Joanna Polak (specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, uznana w Polsce i świecie reżyser filmu animowanego, asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie), Elizaweta Skvorcova (reżyser, absolwentka Państwowego Instytutu Kinematografii im. S.A Gierasimowa w Moskwie, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, mistrz grafiki komputerowej i animacji, współtwórczyni 70 bajek w cyklu Kolybielnyje mira). 

Opiekę artystyczną nad projektem objeli znakomici artyści malarze: Leon Tarasewicz (jeden z najważniejszych współczesnych malarzy polskich; współpracuje od wielu lat z Pograniczem), Wiesław Szumiński (związany z regionem, artysta malarz, ilustrator, fotograf, rzeźbiarz, ceramik, członek zespołu Pogranicza), oraz Marek skorupski - artysta fotograf, Renata Mackiewicz - artysta ceramik, Marcin Pawlukiewicz - filmowiec i dokumentalista. 

Każdy artysta pracujący z dziećmi opiekował się graficzną stroną dwóch filmów. Efektem projektu było stworzenie z udziałem dzieci, artystów i animatorów filmowych unikalnej kolekcji filmowej bajek i opowieści związanych z regionem pogranicza. Składa się ona  na z osmiu bajek filmowych, opracowanych w formacie DVD. Kolekcja, wzbogacona o materiał edukacyjny w postaci książeczki przygotowanej dla każdej opowieści/filmu, trafi m.in. do ośrodków kultury naszego regionu, szkół, przedszkoli, bibliotek i innych instytucji zainteresowanych tego rodzaju działaniami artystycznymi. 

Kolekcja Filmowa Bajek  "Opowieści Pogranicza" jest projektem pilotażowym, doświadczenia którego wykorzystywane będą w działalności Międzynarodowego Centrum Dialogu – tworzonym przez Fundację Pogranicze ośrodku praktyk międzykulturowych w Krasnogrudzie. Jako projekt modelowy stanie się on podstawą pracowni edukacyjno-artystycznych rozwijanych i kontynuowanych w pracach MCD. 

 

 

Produkcja: Fundacja Pogranicze
Współpraca: Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach 

Zrealizowano z udziałem środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


   

 

 

4 lutego 2011 - Kolekcja Filmowa Bajek - Podsumowanie projektu

Kolekcja Filmowa Bajek "Opowieści Pogranicza" - realizacja projektu


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI