Kolekcja Oskara Schenkera w zbiorach Pogranicza

Biblioteka Fundacji "Pogranicze" w Krasnogrudzie w roku 2017 z wielką radością i przyjemnością przyjęła do swoich kolekcji bibliofilskie zbiory dr Oskara Schenkera darowane przez jego syna Alexandra Schenkera. 


Słowo Alexandra Schenkera o Ojcu. 

       Oskar Schenker pozostanie w naszej pamięci jako członek naszej rodziny, towarzyszący nam wiernie w naszej tułaczce z rodzinnego Krakowa po całej Polsce. Jego  pięknie inkrustowana biblioteczka, dowodzi wielostronnych zainteresowań mojego Ojca, który oprócz pracy zawodowej sędziego grodzkiego w województwie małopolskim,  był miłośnikiem polskiej poezji oraz włoskiego języka i włoskiej kultury. 

Moi rodzice należeli do całkowicie zasymilowanej części polskiego żydostwa. Byliśmy Polakami wiary mojżeszowej jak nzywano żydostwo w oficjalnych dokumentach pod koniec zeszłego stulecia, to znaczy kiedy ja jeszcze uczyłem się w szkole.

Według mojego dziadka Schenkerowie przybyli do Polski z Niemiec, ale pochodzili z Hiszpanii, z miejscowości Caldehari. Mój dziadek umarł zanim zdążył mi powiedzieć skąd pochodzi ta informacja, a ja długo i bezowocnie starałem się znaleźć tę nazwę na mapach, aby w końcu pojąć, że dziadek miał na myśli hiszpańskie miasteczko Guadalajara. 

Podczas wojny ojciec i jego starszy brat Alfred przenieśli się długą i okrążną drogą z Krakowa do Nowego Jorku, gdzie ojciec miał nadzieję kontynuować zawód prawnika. To jednak wymagało przejścia przez całą gamę nowych studiów, gdyż ojciec doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uczono prawa rzymskiego, opartego na kodeksach, a prawo amerykańskie jest prawem zwyczajowym opartym na precedensach. Aby więc pozostać prawnikiem w Ameryce,  ojciec musiałby zacząć od matury na co wtedy nie miał ani środków, ani wiary, że w jego wieku taka próba mogłaby się udać. 

Tu na pomoc przyszedł mu Alfred, który po przyjeździe do Nowego Jorku  założył fabrykę wafli w czekoladzie na modłę swego krakowskiego zastępstwa wiedeńskiej firmy Pischinger. Ojciec otrzymał w niej posadę kierownika personelu, co pozwoliło mu ponowić studia prawnicze na Nowojorskim Uniwersytecie (NYU) i po skończeniu trzech lat studiów otworzyć własną firmę adwokacką w której specjalizował się w prawie rodzinnym i w niesieniu pomocy organizacjom polonijnym. Był cenionym członkiem Fundacji Kościuszkowskiej,  Instytutu  Piłsudskiego i Zjednoczenia Polskich Prawników. Wciągnął też moją matkę Gizelę do pracy charytatewnej, zachęcając ją do wykonywania funkcji skarbniczki Fundacji "Laski", zbierającej fundusze dla polskich niewidomych dzieci.

Ojciec zmarł w Nowym Jorku w 1986 r. w wieku 86 lat.

Kolekcja liczy 283 publikacji,  posród nich  znajdują się cenne książki z końca XIX i początku XX wieku autorstwa mistrzów literatury polskiej i światowej m.in. Wincentego Pola, Jakoba Burckhardta, Adama Mickiewicza, Władysława Łozińskiego, Miguela Cervantesa de Saavedry, Jana Lorentowicza, Bernardo Zaydlera, Leopolda Staffa, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Boy-Żeleńskiego, Henryka Rodakowskiego.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI