Kolekcja Tomasa Venclovy

Niezwykłą wartość w obu zdigitalizowanych kolekcjach stanowią materiały audio/video zgromadzone w czasie 22 lat pracy Pogranicza. Zebrana dokumentacja prezentuje spotkania, wywiady i rozmowy przeprowadzone przez Pogranicze z Tomasem Venclovą, a także wspomnienia o twórczości i życiu Czesława Miłosza. Kolekcje zawierają filmy zarejestrowane podczas spotkań „Pamiętanie Miłosza” odbywających się corocznie od roku 2005 w Krasnogrudzie i Sejnach w rocznicę śmierci Czesława Miłosza. Niezwykle cenne fragmenty cyklu filmów Powroty zrealizowanych przez Andrzeja Miłosza, towarzyszącego bratu podczas podróży na Litwę i do Polski w tym także na Suwalszczyznę. Rejestracje spotkań poetyckich z Tomasem Venclovą, spotkań z Czesławem Miłoszem oraz z okazji 100 rocznicy urodzin Noblisty. Wszystkie materiały audio i video, wywiady, audycje, wideoklipy, filmy długo i krótko metrażowe liczą ponad 260 nagrań.

Zawarte w folderze fotografie należą do Kolekcji Czesława Miłosza i pochodzą z cyklu portretów Noblisty wykonanych w roku 1986 przez Beatę Klinger, ówczesną studentkę wydziału fotografii artystycznej na Kalifornijskiej Akademii Sztuk Pięknych (California College of Arts) w San Francisco. Zdjęcia wykonano w domu Miłosza na wzgórzach Berkeley, w czasach gdy wykładał literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim. Beata Klinger – Malarecka mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych jako fotograf wyróżniła się portretami znanych Polaków m.in. Miłosza, oraz polskiej emigracji.

Kolekcje Centrum zaczęto gromadzić spontanicznie, wraz z początkiem działalności Pogranicza w roku 1990, jako podręczny warsztat pracy, niezbędny do realizacji projektów edukacyjnych i naukowych. Od końca lat 90. zasoby Centrum zaczęto opracowywać i coraz szerzej udostępniać osobom i instytucjom z Polski i ze świata. Stworzono wówczas bazę danych dostępną na portalu Archipelag Pogranicza — wyspa Skryptorium, w której obecnie umieszczona jest większość zbioru. Do dyspozycji korzystających z Centrum jest czytelnia wyposażona w sprzęt techniczny. Dzięki grantom naukowym, stypendiom, stażom, wolontariatowi oraz projektom współpracy z Pograniczem, z zasobów Centrum korzystało już wiele osób z Europy, Ameryki i Azji, w tym naukowców, artystów, pisarzy, studentów i animatorów dialogu międzykulturowego.

Ważną część tych unikalnych zbiorów Centrum stanowią kolekcje związane z ludźmi pogranicza. Są wśród nich patroni i mentorzy zespołu Pogranicza, tacy jak Czesław Miłosz czy Jerzy Giedroyć, a także laureaci tytułu „Człowiek Pogranicza”: Jerzy Ficowski, Tomas Venclova, Arvo Pärt, Bohdan Osadczuk i Claudio Magris. Systematycznie gromadzone zbiory stanowią jeden z największych o takiej specyfice w Polsce i świecie.


Digitalizacja zbiorów Miłosza i Venclovy MIŁOSZ - VENCLOVA KOLEKCJE CENTRUM DOKUMENTACJI KULTUR POGRANICZA „Kolekcja Czesława Miłosza” i „Kolekcja Tomasa Venclovy” - digitalizacja upowszechnianie jest nowym projektem realizowanym przez Fundację Pogranicze. Prace nad jego realizacją trwały przez cały rok 2010, dzięki dotacjom MKiDN.
1

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI