Komunikat ze spotkania Forum Dialogu Polsko-Litewskiego

W dniu 20 października na Uniwersytecie Wileńskim w Wilnie z okazji 220. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów - polskiego i litewskiego - odbyło sie spotkanie Forum Dialogu Polsko-Litewskiego.


Stronę polską reprezentowała prof. dr hab. Jolanta Gliniecka - Uniwersytet Gdański, prof. dr hab. Dariusz Szpoper - Uniwersytet Gdański, prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki - Uniwersytet Jagielloński, prof. dr hab. Krzysztof Buchowski - Uniwersytet w Białymstoku, dr Krzysztof Sidorkiewicz - Uniwersytet Warmińsko- Mazurski, a ponadto przewodniczący Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów mgr inż. arch. Ryszard Comber oraz mecenas Tomasz Kopoczyński reprezentujący polskie środowisko adwokackie.

Ze strony litewskiej w spotkaniu uczestniczyli profesor Irena Vaišvilaitė z Uniwersytetu Wileńskiego, prof. dr hab. Alfredas Bumblauskas - Uniwersytet Wileński, docent Eligijus Raila - Uniwersytet Wileński, docent Ryszard Gaidis - Uniwersytet Wileński, Antanas Gailius - reprezentujący środowisko litewskiego Pen Clubu, Wiktor Zapolski, doktor Artūras Vasiliauskas, Krzysztof Kolanowski oraz Jacek Komar. 

W trakcie obrad podjęto problemy aktualnego stanu bilateralnych relacji litewsko- polskich, kwestię tożsamości kulturowej i narodowej Polaków na Wileńszczyźnie oraz zagadnienia edukacyjne.

Podniesiono również potrzebę współdziałania z mediami w kontekście przedstawienia rzeczywistego obrazu skomplikowanych stosunków polsko-litewskich. Ponadto  zaapelowano do środowisk politycznych i naukowych o przyjecie na siebie odpowiedzialności za perspektywę dalszego rozwoju poprawnych relacji pomiędzy Polską i Litwą oraz Polakami i Litwinami.

Uczestników spotkania przyjęła Pani Marszałek Sejmu Republiki Litewskiej Irena Degutienė. Członkowie Forum zaapelowali o wznowienie prac polsko-litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego oraz polsko-litewskiej grupy parlamentarnej jako płaszczyzny służącej polepszeniu wzajemnych relacji. Odbyły się również spotkania z przewodniczącym Komisji  Oświatowej Sejmu Republiki Litewskiej posłem Valetinasem Stundysem i z przewodniczącym Komisji do spraw stosunków międzynarodowych posłem Emanuelisem Zingerisem.

Forum Dialogu Polsko-Litewskiego zostało powołane do życia w dniu 23 czerwca 2011 roku
w Sejnach przez przedstawiciel litewskich i polskich środowisk akademickich oraz kulturalnych.   Założyciele Forum stawiają sobie za cel stworzenie niezależnego środowiska opiniotwórczego, które wspierać będzie wszelkie działania Rządów Obu Państw zmierzające do naprawy stosunków bilateralnych, także tych które dotyczyć będą problemów ludności polskiej na terenie Republiki Litewskiej oraz Litwinów zamieszkujących w Polsce.  

Prof. Irena Vaišvilaitė, Prof. Dariusz Szpoper


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI