Konferencja pt. „Czy wyciągamy wnioski z historii? Kultura pamięci jako droga do porozumienia europejskiego” z udziałem Pogranicza.

Warszawa 27-30 X 2016 r. - organizator: Międzynarodowe Centrum Edukacyjne w Dortmundzie (IBB Dortmund) 


Konferencja dla  młodych historyków, przedstawicieli instytucji edukacji historycznej, kultury pamięci i dziennikarzy.

Temat konferencji

Celem konferencji jest umożliwienie historykom, przedstawicielom instytucji edukacji historycznej, projektów i inicjatyw, związanych z badaniem przeszłości, a także dziennikarzom z Polski, Białorusi, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji szczegółowego spojrzenia na historię XX wieku (II Wojna Światowa, Holokaust, stalinizm) i uświadomienia jej skutków.

Co w Polsce wiemy o rozwoju kultury pamięci w Niemczech, a także w krajach wschodnioeuropejskich w epoce poradzieckiej? Jakie znaczenie społeczne ma pamięć historyczna w tych krajach dzisiaj, jakie są tradycje i nowe trendy w tej dziedzinie? Jak wygląda kultura pamięci w tych krajach? Zadaniem konferencji jest umożliwienie lepszego zrozumienia, w jaki sposób nieuświadomione i niedostatecznie przepracowane konflikty historyczne wpływają na stosunki między tymi krajami do dnia dzisiejszego.

Przy pomocy wykładów, wygłoszonych przez uznanych w dziedzinie edukacji historycznej i kultury pamięci ekspertów, uczestnicy konferencji dowiedzą się o wieloaspektowości kultur pamięci, różnych punktach odniesienia w pamięci historycznej i konkurujących dyskursach pamięciowych, oraz o "białych plamach" historiografii w Niemczech, Polsce, Białorusi, Ukrainie i Rosji. Przedstawiciele każdego z krajów zaprezentują również projekty, inicjatywy oraz przykłady pracy w dziedzinie pamięci, które albo służą uświadomieniu często niewygodnych wydarzeń historycznych i katastrof własnego kraju, albo sprzyjają procesowi rozwoju europejskiej kultury pamięci oraz porozumieniu na poziomie międzynarodowym.

Uczestnicy

Po  20 uczestników z każdego kraju (Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy): historycy, dziennikarze, przedstawicieli instytucji edukacji historycznej i obywatelskiej oraz ośrodków kultury pamięci.

PROGRAM KONFERENCJI W PDF

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI