Konferencja pt. „Czy wyciągamy wnioski z historii? Kultura pamięci jako droga do porozumienia europejskiego” z udziałem Pogranicza.

Warszawa 27-30 X 2016 r. - organizator: Międzynarodowe Centrum Edukacyjne w Dortmundzie (IBB Dortmund) 


Konferencja dla  młodych historyków, przedstawicieli instytucji edukacji historycznej, kultury pamięci i dziennikarzy.

Temat konferencji

Celem konferencji jest umożliwienie historykom, przedstawicielom instytucji edukacji historycznej, projektów i inicjatyw, związanych z badaniem przeszłości, a także dziennikarzom z Polski, Białorusi, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji szczegółowego spojrzenia na historię XX wieku (II Wojna Światowa, Holokaust, stalinizm) i uświadomienia jej skutków.

Co w Polsce wiemy o rozwoju kultury pamięci w Niemczech, a także w krajach wschodnioeuropejskich w epoce poradzieckiej? Jakie znaczenie społeczne ma pamięć historyczna w tych krajach dzisiaj, jakie są tradycje i nowe trendy w tej dziedzinie? Jak wygląda kultura pamięci w tych krajach? Zadaniem konferencji jest umożliwienie lepszego zrozumienia, w jaki sposób nieuświadomione i niedostatecznie przepracowane konflikty historyczne wpływają na stosunki między tymi krajami do dnia dzisiejszego.

Przy pomocy wykładów, wygłoszonych przez uznanych w dziedzinie edukacji historycznej i kultury pamięci ekspertów, uczestnicy konferencji dowiedzą się o wieloaspektowości kultur pamięci, różnych punktach odniesienia w pamięci historycznej i konkurujących dyskursach pamięciowych, oraz o "białych plamach" historiografii w Niemczech, Polsce, Białorusi, Ukrainie i Rosji. Przedstawiciele każdego z krajów zaprezentują również projekty, inicjatywy oraz przykłady pracy w dziedzinie pamięci, które albo służą uświadomieniu często niewygodnych wydarzeń historycznych i katastrof własnego kraju, albo sprzyjają procesowi rozwoju europejskiej kultury pamięci oraz porozumieniu na poziomie międzynarodowym.

Uczestnicy

Po  20 uczestników z każdego kraju (Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy): historycy, dziennikarze, przedstawicieli instytucji edukacji historycznej i obywatelskiej oraz ośrodków kultury pamięci.

PROGRAM KONFERENCJI W PDF

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI