Konferencja "Kultura-naród-etniczność na pograniczach Europy i świata"

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej konferencji naukowej pt: "Kultura-naród-etniczność na pograniczach Europy i świata" 


Organizatorem jest: Stowarzyszenie miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze Stowarzyszenie „Schola Humana” oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, Katedrę Ekonomii i Nauk Społecznych Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej. Patronat nad konferencją objęła Fundacja Pogranicze. Konferencja odbędzie się 24 lipca 2015 w Czeremsze (180 km od Warszawy), zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca 2015.

 

Krzysztof Czyżewski podążając za myślą Czesława Miłosza porównuje pogranicze do tkanki łącznej. Opisując ją w następujący sposób: „tkana łączna widziana przez okular mikroskopu przypomina mapę prowincji o gęstej fakturze granic, rzek i dróg połączonych w sieci ogniskami splotu osobnych linii. Textus connectivus – tkanka łączna. Najbardziej zróżnicowana ze wszystkich tkanek. Wytwarza substancję międzykomórkową budującą złącza, życiodajną. Pojedyncze włókna, luźno ułożone, osobne jak kreski Giacomettiego, nakładają się na grunt spoiwa, przez histologów nazywany istotą podstawową. To w niej zanurzone są komórki i włókna. Jest bezpostaciowa, wspólna dla wszystkich, wyłaniająca się od samego początku z mezenchymy, czyli tkanki łącznej zarodkowej, w której nie ma jeszcze włókien” [K. Czyżewski, Miłosz - Tkanka łączna, Chorzów 2014] . Podczas konferencji pragniemy podjąć trud wypracowania owej tkanki łącznej, konsolidującej zróżnicowane pod względem badań nad wielokulturowością wielonarodowością czy wieloetnicznością - środowisko badaczy z różnych dyscyplin naukowych. Do dyskusji zapraszamy także animatorów kultury, artystów, twórców.

 

WIĘCEJ INFORMACJI O KONFERENCJI ORAZ FORMULARZ ZGŁOSZENIA -> DO POBRANIA

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI