Korpus Ochrony Pogranicza

Korpus Ochrony Pogranicza była to jednostka Wojska Polskiego utworzona w 1924 r. do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. W roku 1926 powstał sejneński oddział KOP. Siedziba „24 Baonu KOP” w Sejnach mieściła się w budynku przy ulicy Zawadzkiego. W Sejnach mieściło się nie tylko dowództwo baonu, ale także kompania cekaemów, kompania odwodowa, kompania szkolna, pluton łączności, drużyna saperów, izba chorych, orkiestra, magazyny, warsztaty oraz wszystkie pozostałe służby kwatermistrzowskie, tabor konny i samochodowy. Po zakończeniu walk z bolszewikami i okresie nieustannych konfliktów granicznych (1921-1926) kopiści przynieśli spokój na obszarze ziemi sejneńsko-suwalskiej.


Korpus Ochrony Pogranicza była to jednostka Wojska Polskiego utworzona w 1924 r. do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. W roku 1926 powstał sejneński oddział KOP. Siedziba „24 Baonu KOP” w Sejnach mieściła się w budynku przy ulicy Zawadzkiego. W Sejnach mieściło się nie tylko dowództwo baonu, ale także kompania cekaemów, kompania odwodowa, kompania szkolna, pluton łączności, drużyna saperów, izba chorych, orkiestra, magazyny, warsztaty oraz wszystkie pozostałe służby kwatermistrzowskie, tabor konny i samochodowy. Po zakończeniu walk z bolszewikami i okresie nieustannych konfliktów granicznych (1921-1926) kopiści przynieśli spokój na obszarze ziemi sejneńsko-suwalskiej. Żołnierze KOP nie tylko wykonywali zadania wojskowe, ale także pomagali miastu na polu ekonomicznym i kulturalnym. Wybudowali wiele odcinków lokalnych dróg, mostów, a także budynków publicznych, jak na przykład Dom Ludowy, stadion sportowy, strzelnicę, remizę strażacką. Wraz ze swoją orkiestrą i baranem Bazylem (z opowieści śp. pana Mieczysława Staniewicza wynika, że żołnierze KOP hodowali czterorogiego barana, który był miłośnikiem tytoniu i machorki, i który zawsze asystował żołnierzom w rozprowadzaniu wart)) prowadzili każdą defiladę organizowaną w czasie świąt narodowych w Sejnach. Szczególnie uroczyście obchodzili święta państwowe 3 maja, 15 sierpnia i 11 Listopada. Towarzyszyły uroczystościom defilady, akademie z patriotyczną częścią artystyczną, festyny i zabawy taneczne, Biegi Narodowe. Ich pieśni wojskowe znał każdy mieszkaniec miasta. Baon „Sejny” opiekował się oddziałami Związku Strzeleckiego zwanego „Strzelcem” Na ulicy Zawadzkiego żołnierze KOP-u urządzili klub-kasyno. Odbywały się w nim szkolenia, narady, wieczorki towarzyskie przy orkiestrze, Imprezy przygotowywało koło Rodzin Wojskowych. Tu w czasie karnawału urządzano słynne bale, które rozpoczynał walc, a białym rankiem kończył mazur. 

KOP miał swoją piosenkę, której słowa brzmiały następująco:


,,Hej tam na granicy 
Od Sejn po Podole 
Stoją nasi dzielni chłopcy, hej, hej 
Jak topole, hej, hej jak topole ! 
Słońce twarz im pali 
Wiatr ich biczem siecze 
Stoją nasi dzielni chłopccy hej ,hej 
Jak fortece, hej, hej jak fortece ! 
Nie masz lepszej służby, 
Wierz mi, wierz mi chłopie 
Jak na naszym pograniczu, hej, hej 
W naszym KOP-ie, hej,hej w naszym KOP-ie!W baonie założono również Spółdzielnię Spożywców KOP „Zgoda”, która to prowadziła sklep winno-kolonialny i wybijała własne monety. W Sejnach przybywało rzemieślników, którzy szyli tylko dla wojska – krawców, szewców, czapników wojskowych. Wkład żołnierzy „24 Baonu KOP” w Sejnach zapisał się trwale w rozwój naszego regionu. 
 

Na mocy rozkazu z 30 sierpnia 1939 o przejściu KOP na stopę wojenną dokonano reorganizacji struktury organizacyjnej, zmieniła się więc funkcja KOP-u.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI