Kostium - Maska - Metafora

W Krasnogrudzie dobiegł końca trwający od lipca do grudnia cykl warsztatów MASKA realizowanych w ramach spotkań „Kostium-Maska-Metafora. O poszukiwaniu własnej tożsamości”. Uczestnicy zajęć odwołując się do obecności maski w kulturze tradycyjnej i ludowej odnajdywali współczesny język sztuki na jej wyrażenie.


Warsztaty tworzenia rzeźb-masek prowadzone były przez Mistrzów wiedzy z wielu dziedzin, przy użyciu różnorakich surowców takich jak tkanina, kamień i ceramika, oraz różnych technik performatywnych i plastycznych w tym rysunek, elementy grafiki i malarstwo. 

Praca odbywała się pod opieką artystyczną Wiesława Szumińskiego. 

Zajęcia prowadzili: 

- Urszula Wasilewska - techniki tkackie oparte na tradycjach naszego regionu, takich jak tkanina dwuosnowowa  oraz  tzw. sejpaki

- Olga Wielogórska - warsztat ikony: zajęcia plastyczne poświęcone ikonie poprzedzone wprowadzeniem w świat świętego obrazu (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony)

- Małgorzata Sporek-Czyżewska - tradycje żydowskie w kulturze na przykładzie "Dybuka"

- Leszek Sagadyn - społeczne aspekty maski

- Kuba Mikurda - maski w kinie, podczas warsztatów powstały krótkie filmy o masce

- Wiesław Szumiński - maski w różnych tradycjach kulturowych i religijnych z wykorzystaniem materiałów takich jak: kamień, tkanina i ceramika. Warsztaty odwoływały się do: 

obrzędowości katolickiej i maski jako obrazu „Ja i Ty ”, powstały na nich maski ceramiczne szkliwione uzyskane w długotrwałym procesie rzeźbienia, wypalania nakładania koloru i szkliwienia;

obrzędowych tradycji kultury litewskiej w którym jako materiał twórczy wykorzystano tkaninę, powstały na nich maski abstrakcje, których ważnym elementem był wyraz artystyczny; 

do tradycji żydowskiej przede wszystkim poprzez tworzywo, akt twórczy oparty był na wyborze kamienia który swoją formą odwołuje się do kształtu ludzkiej twarzy i nadaniu mu wyrazu poprzez różne technik plastyczne.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy była wystawa "MASKA - KOSTIUM, RZEŹBA, INSTALACJA", na którą zapraszamy do Białej Synagogi w Sejnach od 15 grudnia 

 

 

Pobierz / Download

Warsztat ceramiczny. Maska. Prowadzenie Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI