Krasnogruda. Kulturalna inauguracja prezdencji w dworku rodziny Miłoszów

30 czerwca w dawnym majątku rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu. Impreza z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zainauguruje cykl wydarzeń kulturalnych związanych z polską prezydencją.


Organizatorzy podkreślali w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku, że będzie to przeddzień, czyli "wigilia" polskiej prezydencji w UE. Impreza w Krasnogrudzie jest pierwszą w Krajowym Programie Kulturalnym polskiej prezydencji.

Międzynarodowe Centrum Dialogu, które będzie mieściło się w odrestaurowanym dworku rodziny Czesława Miłosza, ma być unikalną placówką w Europie, służącą upowszechnianiu dialogu międzykulturowego.

30 czerwca odbędzie się tam "Europejska Agora", impreza objęta patronatem UNESCO. W jej ramach wybitni filozofowie, artyści i poeci z Polski i Litwy będą dyskutować o współczesnej Europie, nawiązując do książki Miłosza "Rodzinna Europa".

Artyści, którzy wezmą udział w spotkaniu, przygotowują oratorium inspirowane wierszem Miłosza "Powrót". Zostanie też otwarta wystawa poświęcona życiu noblisty, m.in. jego europejskim wędrówkom oraz paryskiej emigracji. 1 lipca rozpocznie się dwudniowy sympozjon "Wizje Rodzinnej Europy", z udziałem badaczy m.in. z Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych.

Centrum zostało stworzone przez fundację i ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Ideę stworzenia takiej placówki wspierał też od początku Czesław Miłosz.

Jak poinformował na konferencji prasowej szef "Pogranicza" Krzysztof Czyżewski, otwarcia dokona prezydent Bronisław Komorowski, w wydarzeniu wezmą też udział m.in. minister kultury Polski Bogdan Zdrojewski, minister kultury Litwy Arunas Gelunas oraz wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Egidijus Meilunas.

- To właśnie z Podlasia idzie w Polskę i Europę sygnał, że mamy nie tylko bogate tradycje dialogu w naszym regionie: historyczne i współczesne, ale chcemy z tego uczynić współczesną kompetencję europejską dialogu międzykulturowego. Tego, co Miłosz nazywał "tkanką łączną" - powiedział Czyżewski.

Dodał, że chce, aby placówka w Krasnogrudzie była "mostem w świecie, który rozpada się na odrębne kultury, odrębne wyspy i ma coraz więcej problemów z życiem razem, wspólnotą i z integracją".

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy.

Poeta przebywał w Krasnogrudzie w okresie międzywojennym u swoich krewnych ze strony matki. Spędzał tam większość swych gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji, pisał wiersze. Po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy.

Aż do połowy ubiegłego stulecia, z nieznacznymi elementami przebudowy z pierwszej połowy XIX wieku, dwór w Krasnogrudzie trwał niezmieniony. Pozbawiony jednak w okresie powojennym opieki, ulegał stopniowej dewastacji.

W ramach rewitalizacji zniszczony drewniany dwór rozebrano i budowano od nowa. W centrum będzie działało muzeum Miłosza, sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze oraz pracownie artystyczne i rzemieślnicze służące do pracy z młodzieżą, m.in. warsztatom artystycznym.

Dworek i jego otoczenie odrestaurowano dzięki pieniądzom z tak zwanych funduszy norweskich (Norweski Mechanizm Finansowy) oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To łącznie 1,6 mln euro. Obiekt jest w wieloletniej dzierżawie sejneńskiej fundacji Pogranicze.

PAP, 16-06-2011
Źródło: www.e-teatr.pl

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI