Krasnogruda nr 15. Wiesław Szymański, MUZA, 19.01.2003.

Krasnogruda nr 15 

Temat Bałkanów – a ściślej mówiąc – temat Albanii, Kosowa, Serbii i Macedonii – zupełnie niepostrzeżenie zniknął z pierwszych stron gazet i z czołówek telewizyjnych dzienników. Przestał być tematem dyżurnym, tematem modnym, prawie że obowiązkowym. Zastąpił go Irak, Korea Północna i przygotowania Stanów Zjednoczonych do wojny. I dobrze – chciałoby się powiedzieć, niech Albańczycy, Macedończycy i wszystkie inne nacje i narody budują spokoju nowe oblicze Bałkanów. Łatwo jest bowiem o tej części Europy pisać w sposób modny – znacznie trudniej – w sposób kompetentny. Myśl ta stanowi główny wątek eseju Wojciecha Stanisławskiego otwierającego najnowszy numer Kransogrudy. 

Numer poświęcony właśnie Albanii, Kosowu, Macedonii.


Książek o problemach bałkańskich nie tylko w Europie ukazało się w ciągu minionych lat dużo – że wymienię choćby Castellana, Malcolma, Andersona czy Alcoca. Jedne bardziej efektowne – inne bardziej rzetelne. I może właśnie dlatego dobrze się stało,że o sprawach bałkańskich piszą autorzy stąd się wywodzący – jak Maria Todorova czy Duszan Bjelić. Właśnie jego świetny esej zatytułowany Burząc most możemy w nowej Krasnogrudzie przeczytać. 

Czy bałkanizm jest filią orientalizmu? A może to swego rodzaju „kulturowy egzorcyzm”? Wniosek Bjelicia jest jeden - generalny - Bałkany potrzebują własnej - bałkańskiej tożsamości. Bez niej – pozostawione na poboczu autostrady globalizacji pozostaną tylko i wyłącznie zlepkiem hybrydycznych bałkańskich kultur. 

A jak ten skrawek Europy wygląda dziś? Opisała go znakomicie brytyjska reporterka Victoria Clark. Jej obszerny reportaż zatytułowany Dlaczego upadają anioły to jeden z najciekawszych artykułów w tym najnowszym numerze Krasnogrudy. Takiej Macedonii nie znajdziemy w żadnym przewodniku. 

Część literacka numeru zadowolić może najbardziej wybrednego czytelnika. 

I wcale nie dlatego, że przynosi mnóstwo wierszy, dobrą prozę, a nawet bajki – ale dlatego, że tak dużej prezentacji literatury albańskiej i kosowskiej dawno w polskiej prasie nie było. To już nie tylko Mazlum Saneja i Equrem Basha. 

Nazwiska, które warto zapamiętać to Ali Podrimja, Flora Brovina, Mimoza Ahmeti, Lidia Dimkovska i Stefan Czapaliku. 

Miłośnikom bajek polecamy wybór przepięknych i mądrych bajek albańskich pochodzących z tomu Proza ludowa wydanego w Tiranie w 1968 roku. 

Przez tyle lat nikt ich na polski nie przełożył – dokonał tego Rigelis Halili. 

W tym albańsko–macedońskim numerze Krasnogrudy znalazły się też dwa znakomite eseje rodzimych autorów. 

Jerzy Illg – postać znana nie tylko w Krakowie – pisze o poddaszu Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza – artystów malarzy, których pracownia mieszcząca się w samym centrum Katowic była w latach 70-tych i 80-tych oazą niezależnej myśli i prawdziwą kuźnią polskich intelektualistów. 
Natomiast Krzysztof Rutkowski w artykule Pracownia Paryż Pogranicze zastanawia się, na ile najnowsze publikacje francuskich filozofów wynikają z rosnącej we Francji fali niezadowolenia z polityki Stanów Zjednoczonych - i czy można je uznać za manifestację rosnącego w siłę francuskiego antyamerykanizmu. 

Podobnie jak poprzednie – tak i ten najnowszy numer Krasnogrudy zamyka dział „Witryna” - czyli zbiór recenzji – między innymi najnowszej książki Jurija Andruchowycza – Ostatnie terytorium

Piętnaście numerów Krasnogrudy to już naprawdę pokaźna biblioteka. Nawet jeśli dzis jeszcze nie bardzo uświadamiamy sobie jej bogactwo i znaczenie, to sądzę że dla przyszłych badaczy historii Euroopy Środkowowschodniej – będzie to zbiór nieoceniony. 

Wiesław Szymański, MUZA, 19.01.2003

Krasnogruda nr 15, Sejny 2002, Pogranicze.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI